اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در چه مرحله ای است؟

به گزارش مجله فیروزی، چندی پیش خبر تصویب طرح استخدامی کارکنان دولت در مجلس شورای اسلامی منتشر شد؛ اما اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در چه مرحله ای است و چه زمانی فواید آن نصیب کارکنان دولت می گردد؟ برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در چه مرحله ای است؟

آنچنان که نمایندگان مجلس و هواداران این طرح عنوان می نمایند، کلیات آن در مجلس تصویب شده است. اما از آنجایی که این طرح دو شوری است، باید بار دیگر به کمیسیون بازشود. در حال حاضر، طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شده و قرار است نمایندگان در کمیسیون اجتماعی پیشنهادات را آنالیز نمایند تا طرح برای ورود به صحن علنی مجلس آماده شود.

این مصوبه از جمله مصوباتی است که جنبه عمومی دارد. مطابق قوانین داخلی مجلس، مصوباتی که جنبه عمومی دارند به صورت دو شوری مورد آنالیز قرار می گیرند. به این صورت، امکان شنیدن نظرات و پیشنهادات بخش های مختلف در جریان آنالیز این طرح ها به وجود می آید. از سوی دیگر، نمایندگان مجلس بیش از سیصد پیشنهاد برای این طرح داده بودند که همین کثرت پیشنهادها شرایط آنالیز آن را دگرگون می نماید و موجب می شود نمایندگان با دقت بیشتری آن را آنالیز نمایند.

مطابق پیش بینی های انجام شده، این طرح یک ماه در کمیسیون اجتماعی آنالیز می شود و نهایتا بار دیگر به صحن علنی باز می شود. اگرچه با توجه به رای بالایی که نمایندگان مجلس در تصویب کلیات طرح داده اند، نباید چندان نگران تصویب نشدن آن بود، چرا که جو کلی مجلس در حمایت کامل از این طرح قرار گرفته است.

یکی از نگرانی ها در مورد اجرای طرح استخدامی کارکنان دولت موضوع آزمون ها برای تبدیل شرایط نیروهاست. آنچنان که از مذاکرات مجلس معین است، برای نیروهای فعلی آزمونی برگزار نمی شود اما افرادی که از این به بعد جذب می شوند باید به وسیله آگهی و آزمون سراسری جذب شوند.

حسین گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و از نمایندگان حامی این طرح، در مورد شرایط برگزاری آزمون های استخدامی می گوید:

اگرچه آزمون برای نیروهای فعلی برگزار نمی شود اما تطبیق با گزینش باید صورت گیرد. وقتی قرار است نیرو تبدیل شرایط شود، باید مراحل گزینش را بگذراند. البته در مرحله گزینش، معنای عامِ گزینش مدنظر است و منظور گزینش عقیدتی نیست.

بعلاوه پیش بینی شده که اگر نیرویی که در حال حاضر و ذیل یکی از هفده عنوان قراردادی در استخدام دولت است نتواند در آزمون های استخدامی طراحی شده پیروز شود، به صورت عادلانه در جای دیگری به خدمت گرفته می شود. ولی اگر نیرویی از این مرحله عبور نکرد، نمی تواند در جایگاهِ فعلی بماند.

انتظار فعالان کارگری از اجرایی شدن هرچه زودتر طرح ساماندهی

رای بالای نمایندگان مجلس در تصویب کلیات طرح استخدامی کارکنان دولت، امیدهایی را در میان جوامع کارگری در مورد اجرایی شدن این طرح ایجاد کرد. یکی از فعالان کارگری در مجموعه های پتروشیمی عسلویه در این خصوص به ایلنا گفته:

حالا که طرح در اولویت کمیسیون اجتماعی قرار گرفته، با توجه به تصویب کلیات طرح در پنجم تیرماه، انتظار داریم آنالیز جزئیات همین هفته یا نهایت هفته آینده به سرانجام برسد و به صحن بیاید. بعد از تصویب در صحن، باید ابلاغیه اجرایی آن صادر شود. انتظار داریم تا قبل از سرانجام سال، بساط پیمانکاران برچیده شود.

بعلاوه در صفحات مجازی کارگری هم دیده می شود که فعالان کارگری انتظار دارند آنالیز جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت همین هفته به سرانجام برسد. آنها می گویند تنها راه بهبود شرایط کارگران فعال در بخش های دولتی تصویب و اجرای طرح ساماندهی است. تا پیمانکاران هستند، هیچ اتفاق مثبتی نمی افتد و در کماکان بر همان پاشنه سابق می چرخد.

منبع: دیوار
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1929

به "اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در چه مرحله ای است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در چه مرحله ای است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید