بخور و نخورهای دیابتی ها در نوروز کرونایی

به گزارش مجله فیروزی، ایسنا/ رییس انجمن تغذیه استان کرمانشاه با بیان اینکه بیماران دیابتی جزو گروه های در معرض خطر بیماری کرونا هستند، از این افراد خواست تا در این روزها در کنار خانه نشینی و مراقبت های بهداشتی، توجه ویژه ای به بحث تغذیه خود جهت حفظ سلامتشان داشته باشند.

بخور و نخورهای دیابتی ها در نوروز کرونایی

دکتر هادی عبدالله زاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به شیوع کرونا در روزهای اخیر، گفت: این بیماری برای گروه هایی از افراد با خطرات بسیاری همراه است که از جمله این گروه ها بیماران مبتلا به دیابت هستند، بنابراین این افراد باید بیش از همه رعایت نکات بهداشتی را داشته و حتما در خانه بمانند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مورد نکات تغذیه ای ضروری برای این بیماران گفت: بیماران دیابتی که تحت نظر پزشک برنامه و رژیم غذایی خاصی دارند، باید همان برنامه را با دقت اجرایی نموده و تغییری در آن ایجاد ننمایند.

وی اضافه کرد: در مورد سایر بیماران توصیه می گردد هر سه وعده غذایی را در زمان معین و منظم در طول روز داشته باشند و در کنار سه وعده غذایی اصلی، توصیه می گردد سه میان وعده هم در طول روز لحاظ گردد.

عبدالله زاد اعلام کرد: بیماران دیابتی نباید خودسرانه اقدام به حذف یک وعده غذایی اصلی نمایند و در کنار آن نباید در یک وعده پرخوری نموده و در وعده دیگر غذا کم مصرف نمایند و باید حجم غذای مصرفی آنها در هر وعده متعادل بوده و تمامی وعده های غذایی را در طول روز داشته باشند.

وی یادآور شد: این بیماران نباید در طول روز به هیچ وجه گرسنه بمانند، بنابراین توصیه می گردد میزان غذای مصرفی روزانه در وعده ها و میان وعده ها تقسیم بندی گردد و به عبارتی این افراد باید بصورت مستمر اما به میزان کم در طول روز مصرف مواد خوراکی را داشته باشند.

این متخصص تغذیه تاکید نمود: بیماران دیابتی حتما مصرف یک میان وعده را به ساعات پایانی شب موکول نمایند تا در طول خواب شبانه با افت قند خون روبرو نشوند.

عبدالله زاد با اشاره به ضعف سیستم ایمنی بدن بیماران دیابتی در برابر کرونا، نسبت به مصرف شیرینی برای این دسته از افراد هشدار داد واضافه کرد: مصرف شیرینی جات موجب تضعیف بیش از حد سیستم ایمنی بدن می گردد و این مسئله برای بیماران دیابتی می تواند به شدت خطرناک باشد و توصیه می گردد این بیماران مصرف شیرینی و غذاهای شیرین را در نوروز سال جاری به طور کامل قطع نمایند.

مدیرگروه تغذیه دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مصرف آجیل را برای بیماران دیابتی مناسب دانست واضافه کرد: نوع آجیل مصرفی باید حتما کم نمک باشد و به رعایت نکات بهداشتی در خرید آن دقت گردد.

وی اضافه کرد: در صورت مصرف آجیل این دسته افراد باید از حجم غذای مصرفی اندکی کم نمایند تا دچار اضافه دریافت کالری نشوند و از طرفی باید آجیل و سایر مواد خوراکی مصرفی در طول روز و به تدریج مصرف گردد.

عبدالله زاد توضیح داد: بیماران دیابتی باید در طول روز سه واحد میوه مصرف نمایند و توصیه می گردد به جای آبمیوه حتما از خود میوه استفاده گردد.

این متخصص تغذیه مصرف تخم مرغ، انواع لبنیات کم چرب به ویژه شیر و مصرف دو بار در هفته ماهی برای بیماران دیابتی را ضروری و مفید دانست.

منبع: همگردی
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 729

به "بخور و نخورهای دیابتی ها در نوروز کرونایی" امتیاز دهید

1 کاربر به "بخور و نخورهای دیابتی ها در نوروز کرونایی" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخور و نخورهای دیابتی ها در نوروز کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید