بندهای نسخه جدید توافق ریاض منتشر شد

به گزارش مجله فیروزی، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی بندهای نسخه جدید توافق ریاض برای سرانجام دادن به اختلافات و درگیری ها میان گروه های نیابتی عربستان و امارات در جنوب یمن را منتشر کرد.

بندهای نسخه جدید توافق ریاض منتشر شد

به گزارش گروه بین الملل مجله فیروزی، دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی با گروه شبه نظامی شورای انتقالی جنوب یمن در تاریخ پنجم نوامبر امسال میلادی توافقنامه ای را در ریاض امضا کردند که طبق آن قرار بود شورش شبه نظامیان شورای انتقالی در مناطق جنوبی یمن سرانجام یابد، اما این توافق به دلیل مخالفت شورای انتقالی با بندهای آن به شکست منجر شد، تا اینکه در نهایت ریاض مجبور شد بندهای توافقنامه را تغییر دهد و نسخه جدیدی را ارائه کند.

خبرگزاری دولتی عربستان واس بامداد امروز، چهارشنبه بندهای نسخه جدید این توافق که توافق ریاض نام دارد را منتشر و در آن گفت که مکانیزم تسریع فرایند اجرای این توافق تقدیم ریاست دولت مستعفی یمن (تحت حمایت عربستان) و ریاست شورای انتقالی جنوب یمن (تحت حمایت امارات) شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری واس، مکانیزم و سازوکاری که ریاض تقدیم طرفین درگیر در جنوب یمن نموده، متضمن ادامه آتش بس و توقف درگیری ها بین دولت مستعفی و شورای انتقالی است و هر دو طرف درگیر که گروه های نیابتی عربستان و امارات در جنوب یمن به شمار می فرایند، موافقت خود را با این مکانیزم جهت سرانجام دادن به اختلافاتشان گفتند.

طبق نسخه جدید توافق ریاض، باید نخست وزیر جنوب یمن مشخص و ظرف 30 روز مامور به تشکیل کابینه فن سالار گردد. علاوه بر آن، باید برای عدن هم استاندار مشخص گردد و شورای انتقالی جنوب یمن نیز از اعلام خودمختاری در مناطق جنوبی صرف نظر کند.

در تاریخ پنجم نوامبر 2019 توافق نامه ای موسوم به توافق ریاض٬ طی مراسمی در شهر ریاض پایتخت سعودی با نظارت امارات و عربستان میان شورای انتقالی جنوب که تحت حمایت امارات است و دولت مستعفی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن که عربستان از آن حمایت می نماید، امضا شد. این توافق بر بازگشت دولت رئیس جمهور فراری یمن به عدن و آغاز برنامه ادغام تشکل های نظامی در وزارت دفاع و کشور و نیز تبادل اسرا میان دوطرف تاکید داشت.

از مهم ترین بندهای توافق قبلی، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت 7 هفته، استقرار نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و مشخص 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه بود که هیچ کدام تا به امروز عملی نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 963

به "بندهای نسخه جدید توافق ریاض منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بندهای نسخه جدید توافق ریاض منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید