بیمه اجباری سلامت در بایکوت، ضرب الاجل یک ماهه وزارت رفاه تمام شد

طرح بیمه اجباری سلامت که از 13 آبان 98 کلید خورد، در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و متقاضیان ثبت نام کننده در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه به سر می برند.

بیمه اجباری سلامت در بایکوت، ضرب الاجل یک ماهه وزارت رفاه تمام شد

به گزارش، به دنبال مشخص شدن شرایط افراد فاقد بیمه پایه در کشور، سازمان بیمه سلامت ایران موظف شد نسبت به پوشش بیمه اجباری جمعیتی در حدود 8 تا 10 میلیون نفر در کشور اقدام کند. از همین رو، به دنبال ابلاغیه و دستورالعمل هیات وزیران به سازمان بیمه سلامت، طرح اجباری بیمه سلامت با ثبت نام از متقاضیان، از 13 آبان 98 در کشور کلید خورد.

بر اساس آنچه که هیئت وزیران در جلسه 27 مرداد 1398 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های بهداشت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد بند (الف ماده 70) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، آیین نامه اجرایی بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع را تصویب کرد.

بر این اساس، دولت مکلف است به منظور تحقق سیاست های کلی سلامت، تامین منابع اقتصادی پایدار برای بخش سلامت، توسعه کمی و کیفی بیمه های سلامت و مدیریت منابع سلامت به وسیله نظام بیمه با موضوع وزارت بهداشت، اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین مطابق قانون برنامه، پوشش بیمه سلامت برای تمامی آحاد جمعیت کشور اجباری بوده و برخورداری از یارانه دولت جهت حق سرانه بیمه به وسیله ارزیابی وسع و سایر ضوابط، بر اساس آیین نامه ای است که به تصویب دولت می رسد.

به دنبال این مصوبه، شیوه نامه اجرایی بیمه اجباری نیز ابلاغ شد که بر همین اساس، افرادی که در سایت اعلام شده برای بیمه اجباری ثبت نام می نمایند همزمان از سوی وزارت رفاه نیز آزمون وسع برای آن ها انجام می گردد و یک ماه برای اعلام نتایج آزمون و اینکه ثبت نام نمایندگان در چه دهکی قرار گرفته اند زمان در نظر گرفته شده است.

پس از اعلام دهک های ثبت نام نمایندگان بیمه اجباری میزان حق بیمه پرداختی آن ها نیز مشخص می گردد و افراد می توانند حق بیمه خود و افراد تحت تکفل را پرداخت نمایند.

براساس این آیین نامه تمامی خانوار های فاقد پوشش بیمه ای مکلفند برای برخورداری از مزایای پوشش بیمه ای و یارانه دولت بابت حق بیمه، ظرف 6 ماه نسبت به ثبت نام و تقاضا برابر این شیوه نامه اقدام نمایند. خانوار های فاقد پوشش بیمه، در چارچوب ضوابط آئین نامه اجرایی و این شیوه نامه مورد ارزیابی وسع قرار گرفته و براساس نتایج حاصل، حق برخورداری از یارانه و میزان آن (50 درصد حق بیمه یا 100 درصد آن) مشخص می گردد.

در همین ارتباط، کوروش فرزین معاون سازمان بیمه سلامت، عنوان داشته بود که فقط افرادی می توانند در سایتی که سازمان بیمه سلامت راه اندازی نموده ثبت نام نمایند که تاکنون هیچ نوع سابقه بیمه ای نداشته باشند. این افراد باید مشخصات تمامی افرادی تحت تکفل زیر 18 سال خود را در سامانه وارد نمایند که اجباری است.

وی، در عین حال از فرصت یک ماهه وزارت رفاه برای ارزیابی وسع متقاضیان بیمه اجباری خبر داده و گفته بود که بر اساس آیین نامه اجرایی بیمه رایگان افرادی که کمتر از 40 درصد حقوق و دستمزد مصوب دریافت می نمایند و در دهک های یک، دو و سه قرار دارند پس از تایید وزارت رفاه تمام حق بیمه آن ها از سوی دولت پرداخت می گردد و آن هایی که 40 تا 100 درصد حداقل حقوق را دریافت و در دهک چهارم هستند، 50 درصد حق بیمه آن ها را دولت پرداخت می نماید و مابقی را خودشان باید بپردازند. در نهایت افرادی که در دهک های 5 تا 10 قرار دارند باید تمامی حق بیمه خود را پرداخت نمایند.

در همین حال، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، در مورد آخرین شرایط ثبت نام نمایندگان متقاضی بیمه اجباری سلامت گفت: بیش از 800 هزار نفر در سامانه بیمه اجباری سازمان بیمه سلامت ثبت نام نموده اند که از این تعداد حدود 500 هزار نفر درخواست ارزیابی وسع داشته اند.

وی گفت: براساس قانون، وزارت رفاه مکلف شده یک ماه پس از شروع ثبت نام بیمه اجباری، نتایج آزمون وسع را اعلام کند.

این در حالی است که فرصت یک ماهه وزارت رفاه برای ارزیابی وسع، به خاتمه رسیده و هنوز جواب این استعلام ها به بیمه سلامت ارسال نشده است.

حالا شرایط طرح بیمه اجباری سلامت برای آن تعداد از کسانی که تاکنون در سایت سازمان بیمه سلامت ثبت نام نموده و درخواست ارزیابی وسع آن ها بدون پاسخ مانده است، در هاله ای از ابهام واقع شده است و مشخص نیست چرا وزارت رفاه دست روی دست گذاشته و به تکلیف قانونی خود عمل نمی نماید چرا که در صورت عدم اعلام نتایج و طبقه بندی خانوار ها برای پرداخت و یا عدم پرداخت حق بیمه سازمان بیمه سلامت نمی تواند نسبت به اجرای بیمه افراد فاقد بیمه اقدام کند.

البته به نظر می رسد سازمان بیمه سلامت به عنوان سازمان متولی اجرای طرح بیمه اجباری باید از وزارت رفاه که مسئول مشخص تکلیف شرایط متقاضیان بیمه اجباری است، بخواهد تا هرچه سریعتر نسبت به اعلام نتایج آزمون وسع ثبت نام نمایندگان اقدام کند چرا که در غیر اینصورت امکان اجرا وجود ندارد و این طرح که می توانست باعث دلگرمی خانواده ها گردد زیر سوال رفته و به جرگه طرح های شعاری دولت می پیوندد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 بهمن 1398 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 490

به "بیمه اجباری سلامت در بایکوت، ضرب الاجل یک ماهه وزارت رفاه تمام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه اجباری سلامت در بایکوت، ضرب الاجل یک ماهه وزارت رفاه تمام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید