تا به امروز 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند، احتمال ابتلای 35 میلیون نفر دیگر وجود دارد

به گزارش مجله فیروزی، رییس جمهور گفت: تخمین زده می گردد 25 میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و 30 تا 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

تا به امروز 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند، احتمال ابتلای 35 میلیون نفر دیگر وجود دارد

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه شرایط ما شرایطی است که ایمنی جمعی و واکسن برای این ویروس وجود ندارد، گفت: باید دست به دست هم دهیم و زنجیره انتقال را قطع کنیم تا فرایند فعالیت های اجتماعی و اقتصادی مردم ادامه یابد. در گزارشی که از وزارت بهداشت به دستم رسیده این آمده است که تخمین زده می شود در 150 روز اخیر 25 میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از 200 هزار نفر در بیمارستان ها بستری بودند و حدود 14 هزار نفر جان خود را از دست داده اند و 30 تا 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

وی افزود: اگر این گزارش را مبنا قرار دهیم تعداد بستری ها دو برابر عدد فعلی 200 هزار نفر خواهد بود که در 150 روز اخیر شاهد بودیم. ما باید خود را از لحاظ تخت و امکانات آماده کنیم که با شرایط آینده مقابله کنیم.

روحانی تاکید نمود: از هر هزار نفر طبق این گزارش پانصد نفر متوجه ابتلا نمی شوند، حدود 350 نفر علائم خفیف دارند و 150 نفر ممکن است احتیاج به بستری پیدا نمایند. پس ما چند میلیون نفر دیگر را برای بستری احتمالا در پیش داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه در موج اول بعضی استان ها گرفتار بودند و الان استان های دیگری درگیر هستند، اظهار کرد: انتشار ابتلا در کشور احتمالاً از قم و گیلان شروع شده که به مسافرانی بازمی شود که از ووهان وارد شدند و در قم این سفر ها مربوط به مسائل اقتصادی و در گیلان مربوط به مسائل دانشجویی و تفریحی بوده است.

وی ادامه داد: موج اول را عبور نموده ایم و موج دوم عمدتاً مربوط به پایبندی مردم به آداب و سنن است و عزا و عروسی و مهمانی ها و ایام تعطیلات تابستانی و روابط اجتماعی خاص ماست که توجه خاصی هم در آن به این بیماری نشده است.

روحانی تاکید نمود: موج دوم محصول این است که ترس از کرونا ریخته شد و مردم به زندگی عادی بازگشتند، آن هم به آداب و رسومی که لااقل تا پایان سال باید ترک کنیم. بیماران بدون علامت نیز از مسائل این بیماری است و این ها بزرگترین مشکل را ایجاد می نمایند و بیشترین انتشار ویروس مال همین دسته است که هم زمان طولانی تری سرایت دهندگی دارند و هم با حجم بیشتری ویروس را منتقل می نمایند.

بر اساس این گزارش، رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط فعلی سه راه حل اساسی وجود دارد، اظهار کرد: ما همه باید به توصیه های وزارت بهداشت در این زمینه عمل کنیم و کم هزینه ترین و موثرترین آن ماسک است که در کنار آن فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از تجمعات و رعایت بهداشت فردی و شستن دست می تواند مسائل ما را تا اندازه زیادی حل نماید.

روحانی با بیان اینکه پنج دارو در اختیار ماست تا با کرونا مقابله کنیم، اظهار کرد: از همه عزیزانی که در این زمینه کار می نمایند تشکر می کنیم و امیدواریم برای واکسن هم به نتیجه برسند. در شرق آسیا این بیماری سریع تر جمع شده و مشکل راحت تر حل شده است و دلیلش این است که آنان تجربه سارس را در 2003 و بعد آنفولانزای خوکی و مرغی را پس از آن داشتند و مردم هم اطاعت خوبی از دستورالعمل های پزشکی انجام داده و هیچکس هم بیماری و ابتلایش را مخفی نمی نموده است.

وی تاکید نمود: این اصل مهمی که ما می بینیم در بعضی از کشور های شرق آسیا وجود دارد را باید استفاده کنیم. ما باید دربرابر این بیماری در بخش سلامت و اقتصادی تاب آوری ملی را بالا ببریم.

روحانی توضیح داد: باید در بعد اقتصادی کالای مورد احتیاج مردم در دسترس آنان باشد و فراوری برای ما اهمیت ویژه ای دارد که هم کالا ها فراهم شود و هم بیکاری رخ ندهد. 15 میلیون نفری که در بخش فراوری مشغول هستند با خانواده هایشان به پنجاه میلیون نفر افزایش می یابند و باید از آنان به خوبی حفاظت و حراست کنیم.

رییس جمهور گفت: بخش فراوری به تهیه لوازم بهداشتی لازم برای مقابله با ویروس هم مربوط می شود و در این زمینه خوشبختانه احتیاج ما به بیرون از کشور بسیار اندک است و ما خودمان بیشتر موارد را فراوری می کنیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید تاب آوری را برای همه نیرو های انسانی بالا ببریم، اظهار کرد: این نیروی انسانی باید به میزان کافی آماده باشد و ساعات کار درست و استراحت کافی داشته باشند و در عین حال انگیزه کافی را هم حفظ نمایند. اگر در کادر پزشکی ما قرار باشد هر روز عده ای قرنطینه شوند که کار پیش نمی رود پس ما باید آنان را خوب حفاظت کنیم و وسایل ضدعفونی را برایشان فراهم سازیم و نیز وسایل مورد احتیاجشان برای مقابله با این ویروس و مبتلایان را آماده کنیم و از لحاظ اقتصادی هم تامین لازم هم برای خودشان و هم برای خرید ضروری آنچه که از خارج باید وارد شود را فراهم سازیم.

وی با بیان اینکه هر ملتی باید در زمینه مقابله با کرونا به توان خودش تکیه کند، اظهار کرد: ما باید روی پای خویش بایستیم و مردم بدانند حتی در این شرایط که به گندم هم احتیاجی نداریم، اما برای احتیاط از کشوری خرید نموده ایم از اسفندماه تا به امروز می گویند ارسال کمی به تاخیر افتاده و این تا امروز ادامه دارد چه رسد به وسایل ضدعفونی و مقابله با این ویروس که اگر از خارج می خواستیم اصلا به ما نمی دادند.

رییس جمهوری با بیان اینکه نباید برای مردم اضطراب ایجاد کرد، اظهار کرد: ما دربرابر این بیماری پیروز می شویم و هیچ شکی وجود ندارد و نباید مقهور این بیماری شویم. مردم را باید یاری کنیم که با همکاری هم از این بیماری عبور کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 947

به "تا به امروز 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند، احتمال ابتلای 35 میلیون نفر دیگر وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز 25 میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شدند، احتمال ابتلای 35 میلیون نفر دیگر وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید