تصویب طرح جامع حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماکو

به گزارش مجله فیروزی، جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی به منظور بررسی طرح جامع حفاظت و مرمت بافت تاریخی شهر ماکو برگزار گشت که در نهایت این طرح به تایید و تصویب اعضاء رسید.

تصویب طرح جامع حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماکو

به گزارش مجله فیروزی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، در این جلسه که نمایندگان دفتر فنی استانداری ، فرمانداری و شهرداری ماکو ، مدیریت شهرسازی سازمان منطقه آزاد و همچنین مدیریت شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان نیز حضور داشتند، جزئیات طرح فوق از سوی مشاور ارائه شد.

بافت تاریخی ماکو به مساحت 27 هکتار مصوب سال 1388 است و در سال 96 در جریان مطالعه طرح جامع حفاظت ومرمت، ضمن تدقیق محدوده فوق ،محدوده ای به مساحت 120 هکتار به محدوده قبلی الحاق شد.

این طرح قرار است به زودی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شود که در صورت تایید نهایی از سوی سازمان، به صورت رسمی به ارگانهای ذی ربط استان ابلاغ خواهد شد تا ضوابط و اصول آن لازم الاجرا باشد.

هدف از مطالعه طرح جامع بافت تاریخی شهرها ، حفظ و صیانت از ارزش های تاریخی فرهنگی بافت ها ، جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه در هسته های تاریخی شهرها و در نهایت حفظ چارچوب و شاکله اصلی و تاریخی آن است.

برای چهار شهر استان آذربایجان غربی شامل ماکو ، خوی ، ارومیه و تکاب محدوده بافت تاریخی تعیین و تصویب شده است و مرمت ابنیه های تاریخی این شهرها که از سوی این اداره کل انجام می شود ، براساس رعایت موازین و چارچوب کلی طرح جامع بافت تاریخی آن شهر است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 153

به "تصویب طرح جامع حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب طرح جامع حفاظت و مرمت بافت تاریخی ماکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید