تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره ونزوئلا

به گزارش مجله فیروزی، به گزارش خبرنگاران، از صدا و سیما از وین گزارش داد که بر اساس قطعنامه مذکور که بنا به درخواست ونزوئلا و به منظور نشان دادن حسن نیت این کشور برای ارتقا همکاری ها با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، تهیه و امروز ارائه شد، علاوه بر استقبال از انعقاد یادداشت تفاهم همکاری اخیر منعقده بین دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و دولت ونزوئلا که با هدف تقویت همکاری های فنی فیمابین در بیستم سپتامبر منعقد شد ، همچنین از کوشش های دولت ونزوئلا برای اجرای توصیه های پذیرفته شده توسط این کشور در مرحله دوم آنالیز دوره ای جهانی حقوق بشر(یو پی آر) استقبال شده و دولت ونزوئلا را به تداوم همکاری های خود با این ساز و کار تشویق نموده است.

تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره ونزوئلا

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

اسماعیل بقایی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل در ژنو در هنگام معرفی قطعنامه مذکور، با اشاره به اهمیت تعامل و همکاری در پیشبرد حقوق بشر، ضرورت پرهیز از معیارهای دوگانه و سیاسی کاری در برخورد با مسائل حقوق بشری را اظهار داشت و تاکید کرد که اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد خصوصا احترام به حق حاکمیت و پرهیز از مداخله در امور داخلی کشورها و نیز پذیرش اصل حق مشخص سرنوشت ملت ها باید در رسیدگی به موضوعات حقوق بشری مد نظر باشد.

در جریان تصویب قطعنامه مذکور، تعدادی از کشورها از جمله آفریقای جنوبی، چین، عراق، اروگوئه و مکزیک نیز ضمن استقبال از تعامل دولت ونزوئلا با سازوکارهای حقوق بشری، از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در تنظیم قطعنامه مذکور حمایت کردند.

نماینده چین، با تاکید بر ضرورت حل مسائل ونزوئلا توسط مردم این کشور، اعمال تحریم و فشار خارجی را غیرسازنده و مخرب دانست.

علاوه بر کانادا، تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین از جمله آرژانتین، پرو، برزیل و شیلی، قطعنامه پیشنهادی ایران را ناکافی دانسته و خواهان اتخاذ رویکردی شدید از سوی شورای حقوق بشر علیه ونزوئلا بودند. این کشورها قطعنامه دیگری را به شورای حقوق بشر پیشنهاد نموده اند که در آن از جمله خواهان تاسیس کمیسیون حقیقت یاب مستقل برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ونزوئلا شده است.

دولت ونزوئلا این قطعنامه را مردود اعلام نموده و آن را مداخله در امور داخلی خود تلقی می کند. قرار است روز آدینه هفته جاری در خصوص این قطعنامه تصمیم گیری گردد.

قطعنامه پیشنهادی ایران بنا به درخواست پرو و چند کشور دیگر آمریکای لاتین از جمله آرژانتین و شیلی به رای گذاشته شد که با 18 رای مثبت در برابر 6 رای منفی تصویب شد. 26 کشور هم رای ممتنع دادند. شورای حقوق بشر 47 عضو دارد. چهل و دومین اجلاس شورای حقوق بشر بعد از سه هفته فعالیت، روز آدینه 5 مهرماه به کار خود سرانجام می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 489

به "تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید