تکلیف حکم هایی که قاضی منصوری صادر نموده چه می گردد؟

به گزارش مجله فیروزی، یک حقوقدان گفت: با توجه به ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری و اختیاراتی که رئیس قوه قضائیه دارد می تواند به گروهی اختیارات ویژه بدهد تا احکامی که از سوی قاضی منصوری در گذشته صادر شده را بازنگری نمایند.

تکلیف حکم هایی که قاضی منصوری صادر نموده چه می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسین محمد نبی در رابطه با بازبینی در احکام صادره توسط بعضی قضات که اکنون متهم اند، اظهار کرد: اسلام برای امر قضا و کسی که قاضی می گردد شرایط سختی را در نظر گرفته است و همچنین امیر مومنان در نامه جاوید خودش به مالک اشتر ویژگی را برای قاضی در نظر گرفته است که از جمله آنها بلوغ، عقل، ایمان، عدالت، اجتهاد مطلق، حلال زادگی و اعلمیت است که فقه ما نیز در این زمینه ویژگی های خاصی را برای قضات معین نموده است.

وی در ادامه گفت: در قانون اساسی ما نیز موارد مذکور قید شده و بر تعهد عملی کسی که به عنوان قاضی در موازین اسلامی معین می گردد تاکید شده است. همچنین مطلبی دیگری که در قانون وجود دارد طهارت موُلِد (حلال زادگی) است. بحث تابعیت ایران، انجام خدمت سربازی یا دریافت معافیت قانونی از آن، عدم اعتیاد نیز از دیگر خصوصیات قاضی ذکر شده است. همچنین بحث اجتهاد و احراز آن از قوه قضائیه شرایطی است که برای معین قاضی به آن توجه شده چون قضاوت امر سختی است.

این حقوقدان با بیان اینکه دستگاه قضایی بر اساس مواردی که گفته شد و با توجه به احکام ثانویه ای که داریم، برای معین قاضی از شرایطی که در قانون و فقه اسلام گفته شده استفاده می نماید، اعلام کرد: در مورد اینکه قاضی منصوری و دیگر قضات فسادی داشته باشند، قانونگذار در مورد احکامی که این افراد صادر نموده اند می گوید اگر این فرد در قید حیات باشد دادسرای انتظامی قضات و دادگاه انتظامی قضات صالح به رسیدگی به اقدامات خلافی است که از ناحیه وی سر زده است. اما اگر قاضی در قید حیات نباشد و نظری داده باشد و همان رایی که ایشان صادر نموده قطعی شده، بدون اینکه تجدید نظری صورت گیرد دست قوه قضائیه باز است که در قالب قانون مجازات و قانون آیین دادرسی راهی پیدا کند که این آرا شکسته گردد.

محمدنبی اضافه کرد: اگر در محاکم بعدی و شعبات دیگری مانند تجدید نظر و دیوان عالی کشور رای به تنفیذ آرای صادر شده بدهند، اوضاع را مشکل می نماید که قانون آیین دادرسی ما در ماده 477 و همچنین 444 در این خصوص نظر داده است.

وی گفت: ماده 477 به ریاست قوه قضائیه اختیار داده است که اگر احراز کند که اینجا خلاف شرع اجرا شده (که قطعا هم خلاف شرع اجرا شده است) می تواند دستور رسیدگی مجدد بدهد که با توجه به این مساله که مطرح است قاضی منصوری مبلغی دریافت نموده، شعبی در دیوان عالی کشور به این موضوع که اخذ رشوه ای اجرا شده رسیدگی نمایند و با توجه به اختیاراتی که رئیس قوه قضائیه دارد به گروهی اختیارات ویژه بدهد تا احکامی که از سوی این فرد، در گذشته صادر شده را بازنگری نمایند.

این حقوقدان تاکید نمود: آنچه که در حال حاضر در قانون آیین دادرسی وجود دارد اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری است که از سوی ریاست قوه قضائیه ارایه می گردد تا با بازنگری و رسیدگی مجدد به آرا، اگر به راحتی تخلفی اجرا شده و حق و ناحقی اجرا شده معین گردد.

محمد نبی در خاتمه گفت: با توجه به اینکه از نظر اسلامی قاضی باید طهارت مولد داشته و عادل باشد، اگر قاضی فاسد حکمی صادر نموده این حکم قاعدتا قابل نقض است و نقض آن توسط قوه قضائیه باید با موازین قانونی مطابقت داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 935

به "تکلیف حکم هایی که قاضی منصوری صادر نموده چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف حکم هایی که قاضی منصوری صادر نموده چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید