خبرنگاران خشکی بینی؛ یکی از نشانههای هشداردهنده ابتلا به کرونا

به گزارش مجله فیروزی، تهران - خبرنگاران - محققان اعلام کردند: خشکی بینی می تواند یک نشانه هشداردهنده ابتدایی ابتلا به کووید19 باشد.

خبرنگاران خشکی بینی؛ یکی از نشانههای هشداردهنده ابتلا به کرونا

تیمی از پژوهشگران دانشگاه بارسلونا اسپانیا به بررسی علایم جدید بالینی کووید 19 پرداختند که نتایج آن در نشریه medRxiv منتشر شد.

در این بررسی نشانه های بینی که با از دست دادن بویایی و چشایی در کووید 19 در ارتباط است از جمله نشانه های هشداردهنده ابتدایی عفونت عنوان شده است.

متن این گزارش را که امروز - دوشنبه - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر کرد به این شرح است:

اهمیت شناسایی زودهنگام عفونت بدون نشانه

حامل بدون نشانه سندروم تنفسی حاد شدید ویروس کرونا 2 (SARS-CoV-2) که کووید19 را ایجاد می کند، یکی از عامل های محدودکننده برای مهار کارآمد گسترش ویروس در همه گیری کنونی است.

افراد مبتلا به ویروس نیاز است که به سرعت (و به یک روش مقرون به صرفه) شناسایی و جدا شوند تا انتقال ویروس SARS-CoV-2 را محدود کنند.

تصور می شود که تغییرها در حس چشایی و بویایی در تقریبا 80 درصد موارد کووید 19 وجود داشته باشد.

پژوهشگران نشانه های بینی را در یک گروه شامل 35 بیمار بررسی کردند که این نشانه ها تنها شامل نشانه هایی بود که احتمالا توانستند باعث ایجاد اختلال های مشخص شده در کارکرد بویایی شوند. آنها مشاهده های خود را با یک گروه کنترل از ترکیب همان سن و جنسیت تایید کردند.

نشانه های غیر معمول بینی

به گفته محققان تقریبا 70 درصد گروه بیمار گفتند که آنها یک یا بیشتر از یک نشانه بینی داشتند، که شامل یک احساس عجیب در بینی بود، که تقریبا 37 درصد بیشتر از گروه کنترل بود.

بیش از 60 درصد در گروه بیمار در مقایسه با 15 درصد گروه کنترل گفتند که خشکی غیر طبیعی بینی را احساس می کنند.

افزون بر این، بیش از نیمی از گروه بیمار گفتند که آنها احساس می کنند که گویی یک شستشوی شدید بینی انجام شده است، در حالی که تنها یک نفر از گروه کنترل این احساس را گزارش کرد و نشان داد که گروه بیمار 32 درصد بیشتر در خطر این نشانه واقع شده است.

نشانه های بینی در گروه بیمار بیشتر در همان دوره تغییر در بویایی و چشایی یا پیش از آغاز مورد دوم روی می دهد. میانگین دوره چنین نشانه هایی به طور متوسط 12 روز، در مقابل پنج روز در گروه کنترل بود.

در کل تقریبا 85 درصد و 80 درصد بیماران به ترتیب دارای مشکل هایی با از دست دادن بویایی و چشایی بودند که با سایر گزارش ها در این زمینه سازگاری دارد.

اهمیت این یافته ها این نیست که آنها تهدیدکننده زندگی هستند یا در ابتلا به بیماری کمک می کنند، بلکه یافته ها نشان داد که این نشانه ها :

1)مجزا از اختلال در بویایی یا چشایی هستند.

2)در آغاز دوره بیماری بروز می کنند.

این مساله ممکن است نشان دهنده این باشد که آنها باید در پروتکل های تشخیص زودهنگام کووید-19 در نظر گرفته شوند، که شامل نظارت زودهنگام و اقدام های جداسازی اجتماعی برای پیشگیری از انتقال بیماری است.

ورود ویروس به بافت پوششی تنفسی بینی، به ویژه سلول های گابلت، ممکن است سبب ایجاد اختلال ناگهانی در سد مخاط شود، که به نوبه خود سبب خشک شدن بافت پوششی می شود.

این مساله همچنین با کاهش تعداد مولکول های بودهنده که می توانند به گیرنده های آنها بچسبند، در نبود لایه مخاطی چسبنده، حساسیت بویایی را کاهش می دهند. این می تواند هم احساس ناهنجار بینی و هم از دست دادن بویایی را در بر داشته باشد. البته، عفونت ویروسی همچنین می تواند سبب آسیب مستقیم به بافت پوششی تنفسی شود.

این می تواند موضوعی برای پژوهش های بیشتر باشد و دقیقا زمانی را که احساس غیرطبیعی بینی، مانند خشکی بیش از حد، جای خود را به نشانه های دیگر کووید 19 که بیشتر شناخته شدند بدهد، مشخص کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1208

به "خبرنگاران خشکی بینی؛ یکی از نشانههای هشداردهنده ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خشکی بینی؛ یکی از نشانههای هشداردهنده ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید