روز فوتبالیست در آرژانتین

به گزارش مجله فیروزی، گل گریو در دیدار آرژانتین برابر انگلیس باعث شد این روز در کشور آمریکایی روز فوتبالیست نامیده گردد.

روز فوتبالیست در آرژانتین

به گزارش مجله فیروزی، در سال 1953 خوان دومینگو پرون که در آرژانتین حکومت می کرد، فیفا را بایکوت کرد. او معتقد بود آرژانتین شایسته میزبانی جام دنیای پس از انتها جنگ بود. نخستین دوره در سال 1930 به میزبانی اروگوئه برگزار گردید. این تیم در المپیک 1928 عنوان قهرمانی را به دست آورده بود. رئیس جمهور آرژانتین بر این باور بود که بازگشت جام دنیای به آمریکای جنوبی باید با میزبانی آرژانتین همراه می شد. این تیم در المپیک 28 نایب قهرمان شد و در جام دنیای 1930 در فینال برابر اروگوئه مدال نقره را به دست آورد. میزبانی به آرژانتین داده نشد و این تیم در جام های دنیای 1950 و 1954 شرکت نکرد. آلبی سلسته تا سال 1958 در جام دنیای حضور نداشت.

آرژانتین در آغاز دهه 50، فوتبال خیلی خوبی داشت و می خواست بدرخشد. به همین خاطر می خواست انگلیسی ها را به چالش دعوت کند و نخستین تیم غیر بریتانیایی باشد که در ومبلی پیروز می گردد. پرون از سریخو (وزیر راه و مسکن)، فرد مورد اعتمادش خواست تا سفر تیم ملی به ومبلی را ممکن کند. با این بازی دنیا از توانایی فوتبال آرژانتین مطلع می شد. یک تیم با کمی عجله تشکیل شد و به انگلیس سفر کرد. این بازی در نهم می 1951 برگزار گردید و آلبی سلسته 2 بر یک از میزبانش بازنده شد. آرژانتین تا دقیقه 80 با گل بویه پیروز بود. روگیلو، دروازه بان آرژانتین توپ ها را یکی پس از دیگری مهار می کرد اما در دقایق آخر دروازه اش باز شد و دو گل دریافت کرد. این بازی به صورت مستقیم از رادیو در آرژانتین پخش می شد. روگیلو به شیر ومبلی معروف شد و بعضی ها معتقد بودند گل دوم در شرایط آفساید به ثمر رسید. قرار شد دو سال بعد دو تیم در چهاردهم می 1953 به مصاف هم بروند.

بازی در زمین ریورپلاته برگزار گردید. این بار آرژانتین در میان مردمش 3 بر یک پیروز شد. گل دوم را گریو به زیبایی به ثمر رساند. او که سابقه بازی در ایندپندنته، بوکاجونیورز و میلان را داشت توانست این گل را به نام خود ثبت کند (گل گریو). مهاجم آرژانتینی در حالی که مدافع حریف را پشت سر گذاشته بود و دروازه بان را پیش رویش داشت شوت کرد و طاق دروازه انگلیس را لرزاند. تا دو گل دیگو آرماندو مارادونا که در جام دنیای 1986 مکزیک برابر انگلیس به ثمر رسید گل گریو نزد آرژانتینی ها محبوب بود. مردم این کشور چهاردهم می را روز فوتبالیست نامیدند و آن را به عنوان یک جشن ملی به حساب آوردند.

آرژانتین در نهایت در جام دنیای 1958 شرکت کرد اما نتایج خوبی کسب نکرد و تنها توانست ایرلند را شکست دهد. این تیم از آلمان 3 بر یک بازنده شد و با نتیجه 6 بر یک برابر چکسلواکی تحقیر شد. مردم آرژانتین به شدت از آن اتفاق خشمگین شدند و با تندی از بازیکنان تیمشان استقبال کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 76

به "روز فوتبالیست در آرژانتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز فوتبالیست در آرژانتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید