شناسایی عوامل خطر مرگ بر اثر کووید، 19

به گزارش مجله فیروزی، محققان کشور با انجام پژوهشی، پیروز به شناسایی عوامل خطر مرگ بر اثر کووید-19 در بیماران جوان و مسن شدند.

شناسایی عوامل خطر مرگ بر اثر کووید، 19

به گزارش ایسنا، پاندمی کووید-19 بیش از 180 کشور جهان را درگیر نموده و باعث مرگ بیش از 300 هزار نفر شده است. هنوز ریسک فاکتور ها مرتبط با مرگ مبتلایان به طور کامل شناخته نشده است.

در این راستا، مطالعه محققان دانشگاه علوم پزشکی قم با هدف مقایسه تظاهرات بالینی و ریسک فاکتور های مرگ در دو گروه سنی کمتر و بیشتر از 50 سال در مبتلایان به کووید-19 در استان قم انجام شد.

این مطالعه به صورت کوهورت گذشته نگر بر روی 178 بیمار مبتلا به کووید-19 در استان قم انجام شد. بیماران تا زمان بهبودی یا فوت پیگیری شدند. جمعیت مورد نظر به 4 گروه تقسیم و به صورت تصادفی از هر گروه 50 نفر وارد مطالعه شدند.

گروه اول بیماران کمتر از 50 سال که با بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند، گروه دوم بیماران کمتر از 50 سال که به دلیل ابتلا به کووید-19 فوت شده بودند.

گروه سوم بیماران بیش از 50 سال که با بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند، گروه چهارم بیماران با سن بیشتر از 50 سال که به دلیل ابتلا به COVID-19 فوت شده بودند. اطلاعات مورد نظر شامل علائم بالینی و عوامل خطر مرتبط با مرگ جمع آوری و در دو گروه سنی مقایسه شدند.

محمد آقاعلی محقق اصلی این پروژه با همکاری سعید شمس و احسان شریفی پور دریافتند: شایع ترین علائم در بیماران بستری به ترتیب تنگی نفس (6/82 درصد)، سرفه (6/73درصد) و تب (9/71 درصد) بود. در گروه بالای 50 سال شیوع تب در گروه بهبود یافته (81.8 درصد) بیشتر از گروه فوت شده (53.3) بود.

بعلاوه سردرد، کاهش حس بویایی و چشایی نیز در هر دو گروه سنی در گروه بهبودیافته شایع تر بود. در گروه کمتر از 50 سال افراد فوت شده BMI (شاخص توده بدنی) بالاتری داشتند، اما در گروه بالای 50 سال افراد فوت شده BMI پایین تری داشتند.

نتایج این مطالعه نشان داد چاقی می تواند به عنوان یک ریسک فاکتور مرگ در گروه سنی کمتر از 50 سال مطرح باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1847

به "شناسایی عوامل خطر مرگ بر اثر کووید، 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی عوامل خطر مرگ بر اثر کووید، 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید