طب سوزنی مدرن ، راه حل جدید درمان کرونا؟

به گزارش مجله فیروزی، یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک نسخه مدرن از درمان طب سوزنی هومیوپاتی باستان ممکن است به کنترل التهاب کرونایی منجر گردد.

طب سوزنی مدرن ، راه حل جدید درمان کرونا؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، دانشمندان دانشگاه هاروارد با انجام تحقیقات و آزمایشاتی بر روی موش ها متوجه شدند این موش ها که به صورت عمدی مورد عفونت باکتریایی قرار گرفتند در صورتی که تحت درمان الکترواکیپانکشن (طب سوزنی مدرن) قرار بگیرند دارای سطح پایین تری از سه نوع کلیدی سیتوکین می شوند، پروتئینی که به خصوص در بیماران کرونایی موجب عفونت و التهاب می گردد.

پزشکان این پروتئین ها را مسئول ایجاد التهابات و عفونت های شدید در بیماران کرونایی معرفی می نمایند، عفونتی که در نهایت به از بین رفتن بسیاری از بیماران مبتلا به این ویروس را رقم می زند.

پروتئین های سیتوکین با انواع عفونت فعال می شوند. پایین آمدن سطح این سیتوکین های التهابی یکی از اهداف اصلی برای درمان کووید19 است.

به هر حال در آزمایش صورت گرفته موش هایی که تحت طب سوزنی قرار می گیرند سه برابر بیشتر از موش هایی که این درمان را نداشتند جان سالم به در بردند.

یافته ها حاکی از آن است طب سوزنی یک درمان مکمل مفید برای درمان کروناست اما در خصوص استفاده از آن باید آزمایشات متعددی انجام گردد و سپس شرایط بدنی یک فرد نیز به دقت مورد آنالیز قرار بگیرد.

طب سوزنی را می توان به حدود 100 سال قبل از میلاد مسیح نسبت داد. این روش جزء قدیمی ترین شیوه های پزشکی باستانی چینی محسوب می گردد. استفاده و شهرت آن در طی قرون متفاوتی نوسان داشته است. بعضی از پزشکان و بیماران از آن به عنوان درمانی برای همه چیز ، از درد مزمن گرفته تا سوء هاضمه و میگرن استفاده می نمایند.

این یافته های جدید محققان در رابطه با تاثیر طب سوزنی مدرن بر روی درمان کرونا می تواند به محبوب تر شدن این شیوه پزشکی یاری کند.

اما مطالعات بالینی نتایج متنوعی را نشان داده است. بعضی گفته اند که مزایای طب سوزنی برطرف سوء هاضمه و نفخ را هم شامل می گردد.

در ایالات متحده این روش به طور فزاینده ای با شیوه های پزشکی غربی یکپارچه شده است و از آن به عنوان مکمل بعضی از روش های درمانی استفاده می گردد.

دکتر کیوفو کارشناسی ارشد ، دانشکده علوم اعصاب و دانشکده علوم پزشکی هاروارد علاقه مند است که چگونه از این روش درمانی برای تحریک سیستم عصبی بدن جهت مقابله با کرونا استفاده کند.

وی در ادامه با یکسری مطالعات نشان می دهد طب سوزنی می تواند برای تحریک عصب واگ مورد استفاده قرار گیرد؛ عصبی که به عنوان نوعی هماهنگ نماینده برای شبکه بزرگ سیستم عصبی پاراسمپاتیک و نقش اصلی در پاسخ التهابی عمل می نماید.

برای مطالعه جدیدی که در مجله Neuron منتشر شده است دکتر ما و تیمش از این سوال که آیا طب سوزنی می تواند به مبارزه با التهاب ناشی از عفونت ها نیز یاری کند، پاسخ های متفاوتی داشته اند.

آنها تأثیرات احتمالی طب سوزنی بر التهاب مربوط به عفونت را آنالیز کردند.

دکتر ما و تیمش سوزنهای الکترود ریز را در زیر پوست پاهای عقب هر موش قرار دادند. جریان الکتریکی با درجه پایین که به وسیله سوزن ها عبور می نماید و باعث ایجاد تحریکی ظریف می گردد.

آنها دیدند که این باعث فعال شدن عصب واگ و در نتیجه باعث آزاد شدن دوپامین یعنی یک انتقال دهنده عصبی ضد التهابی می گردد.

موش هایی که روی آنها این روش درمانی امتحان شده بود سطح پایین تری از سیتوکین ها را داشتند.

حدود 60 درصد از موش های تحت درمان با طب سوزنی از این عفونت جان سالم به در بردند در حالی که تنها 20 درصد از حیوانات درمان نشده زندگی می کردند.

دکتر ما گفت: یافته های ما یک گام مهم در کوشش های مداوم در درمان بیماری های التهابی است.

با وجود پیشرفت های زیادی که در تحقیقات مربوط به اثرات طب سوزنی مدرن بر روی موش ها به دست آمد هنوز متخصصانی هستند که آن را بی اثر می دانند و از سویی دیگر بعضی دیگر نسبت به استفاده از آن بر روی انسان هشدار داده اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 994

به "طب سوزنی مدرن ، راه حل جدید درمان کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سوزنی مدرن ، راه حل جدید درمان کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید