قوس طلایی؛ عملیات آمریکا و انگلیس برای ایجاد استان تازه در یمن

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران، گروه بین الملل: محمد ورق، از نمایندگان پارلمانی دولت مستعفی یمن و نیز از رهبران حزب وابسته به این دولت اصلاح اطلاعاتی درباره نقش آمریکا و انگلیس در نبرد ساحل غربی یمن و توطئه های مخفی آنها برای تسلط بر نوار ساحلی غرب این کشور فاش کرد.

قوس طلایی؛ عملیات آمریکا و انگلیس برای ایجاد استان تازه در یمن

ورق به تفصیل درباره طرحی که در ساحل غربی یمن برای ایجاد استانی تازه در حال انجام است و طرح تسلط بر ساحل غربی از المخا تا باب المندب و نیز ریف جنوبی تعز که به شکل یک کمان است را مطرح می نماید و شرح می دهد:

عملیاتی که نیروهای ائتلاف سعودی در پانزدهم ژوئن 2018 به نام السهم الفضی (تیر نقره ای) شروع کردند، به وسیله انگلیس و آمریکا طراحی شده بود و این دو کشور بر آن نظارت می کردند. هدف از این عملیات تسلط بر نوار ساحلی غرب یمن و ایجاد یک استان تازه بود.

عملیات تیر نقره ای که سازمان اطلاعات انگلیس علیه الحدیده کلید زده به معنای تجمیع نیروهای ساحلی در ستونی بلند و باریک در امتداد ساحل التهامی از الخوخه تا الحدیده به صورت مستقیم بود.

این برنامه به وسیله آمریکا و انگلیس برای سواحل غربی یمن آماده شده بود تا استانی تازه به نام الساحل الغربی از ابتدای روستای الطائف در الدریهمی تا باب المندب و مناطقی در استان های تعز و اب تشکیل گردد و هدف آن حفاظت از منافع آمریکایی-انگلیسی در جزایر و سواحل غربی یمن بود.

انگلیس حدود 10 روز است که عملیات دیگری تحت عنوان القوس الذهبی (کمان طلایی) را به وسیله نیروهای مشترک در حیس الحدیده و جنوب تعز کلید زده است.

عملیات کمان طلایی که اکنون نیروهای طارق صالح عفاش وابسته به امارات در ساحل غربی یمن تحت عنوان کمان طلایی شروع نموده اند در واکنش به عقب نشینی های اخیر بعضی عناصر نیست، بلکه در ادامه کوشش ها برای خرید زمان صورت می گیرد تا مقدمات برای تکمیل پروژه اصلی یعنی اعلام استان ساحل غربی نهایی گردد، استانی که قرار است در نهایت به عفاش تحویل داده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1750

به "قوس طلایی؛ عملیات آمریکا و انگلیس برای ایجاد استان تازه در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوس طلایی؛ عملیات آمریکا و انگلیس برای ایجاد استان تازه در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید