مسافرت 15 هزار بیمار کرونایی به فشار کاری پرستاران دامن زد

به گزارش مجله فیروزی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: افزایش آمار مبتلایان در موج چهارم به دلیل سفر های نوروزی، فشار کاری پرستاران را چند برابر نموده است.

مسافرت 15 هزار بیمار کرونایی به فشار کاری پرستاران دامن زد

خبرنگاران: محمد میرزابیگی با گلایه از گردش آزادانه 15 هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در طول تعطیلات عید، گفت: در این ایام 15 هزار بیمار کرونایی که تشخیص قطعی داده شده بودند به راحتی و آزادانه در سطح کشور راه افتادند و به سفر رفتند و بار کاری پرستاران و مدافعان سلامت را به شدت بالا بردند.

او گفت: 140 هزار پرستار در کشور مشغول خدمت به بیماران کرونا هستند. این جمعیت عظیم بیش از 14 ماه است که شبانه روز برای نجات جان بیماران زحمت می کشند و از جانشان مایه گذاشته اند، اغلب دو هفته کامل از خانواده منفک می شوند، بیش از 80 هزار نفر آن ها به کرونا مبتلا شدند و 110 نفر آن ها در این راه شهید شدند و جانشان را فدا کردند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: در چنین شرایطی آیا روا بود عده ای از مبتلایان قطعی به کرونا آزادانه به مسافرت بفرایند. با دامن زدن به چرخه گردش ویروس موارد ابتلا و بستری را بالا ببرند و فشار کاری پرستارانی را که زیر بار مسئولیت فرسوده شده اند، بیشتر نمایند.

او اضافه کرد: به عنوان نماینده جامعه پرستاری به خاطر این مسئله به وزیر بهداشت، وزیر ارتباطات، وزیر کشور و رئیس سازمان گردشگری معترض هستیم، آنان باید جوابگوی پرستاران باشند، چرا با وجود اینکه سیستم های کنترلی به وسیله تلفن های همراه و پیامک و اعلام اخطار امکانپذیر بود، در این خصوص کوتاهی شد.

میرزابیگی گفت: بی توجهی به گسترش کرونا در کشور با مسافرت ها در شرایطی رخ داد که در کشور به شدت با کمبود پرستار روبرو هستیم. براساس استاندارد های جهانی به ازای هر هزار نفر جمعیت حداقل به چهار پرستار احتیاج است. این رقم در کشور ما زیر یک نفر و حدود 9 دهم است.

او اعلام کرد : علاوه بر این کمبود، در 14 ماه گذشته حدود 80 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده اند و بالغ بر هشت هزار نفر نیز به دلایل مختلفی اعم از بستری، قرنطینه و مسائل مربوط به آن از خدمت منفک شده اند.

بیشتر بخوانید:

میرزابیگی همچنین از فرایند توزیع واکسن کرونا در کشور انتفاد کرد گفت: واکسن کرونا در کشور کم است. ما هم قبول داریم، ولی همین میزان کم باید عادلانه توزیع گردد. دلیل ندارد وزارت بهداشت 45 هزار واکسن را از حدود 100 هزار واکسن به یک سازمان به نام نظام پزشکی بدهد در حالی که پرستاران در بخش هوم کر (مراقبت در منزل) در حال فدا شدن هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: این موضوع و بی عدالتی در واکسیناسیون در دست آنالیز است و امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت در روز های آینده این فرایند را اصلاح نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1404

به "مسافرت 15 هزار بیمار کرونایی به فشار کاری پرستاران دامن زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافرت 15 هزار بیمار کرونایی به فشار کاری پرستاران دامن زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید