مصاحبه، پیغام های حمله پهپادی به آرامکو؛ بازیابی امنیت و ثبات عربستان منوط به توقف تجاوزگری است

به گزارش مجله فیروزی، یگان پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن در دومین عملیات بازدارندگی بزرگ خود تاسیسات نفتی استراتژیک عربستان را با استفاده از 10 فروند پهپاد هدف قرار داد.

مصاحبه، پیغام های حمله پهپادی به آرامکو؛ بازیابی امنیت و ثبات عربستان منوط به توقف تجاوزگری است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران،یحیی سریع جزئیات عملیات مهم پهپادی در عمق خاک عربستان را تشریح کرد و گفت نیروهای مسلح یمن دومین عملیات بازدارندگی را با هدف قرار دادن دو پالایشگاه وابسته به شرکت آرامکو در استان بقیق و هجره خریص عربستان با استفاده از 10 فروند پهپاد انجام داده است، این عملیات پس از عملیات اطلاعاتی دقیق اجرا شده است.

درباره اهمیت این عملیات پهپادی با حمید رزق مدیر بخش سیاسی شبکه المسیره وابسته به جنبش انصارالله و تحلیلگر مسائل سیاسی به گفت وگو پرداخته ایم که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد:

خبرنگاران: چرا یگان پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن دو برج تثبیت تاسیسات نفتی آرامکو در استان بقیق و هجره خریص در شرق عربستان را در این برهه زمانی هدف قرار داد؟

حمید رزق: این عملیات غیرمنتظره نبود و در پاسخ (به تجاوزگری ائتلاف سعودی) انجام شد. سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصار الله یمن همیشه به رژیم سعودی پیغام می داد که در صورت تداوم جنگ و محاصره و تجاوزگری علیه یمن، تاسیسات حیاتی و حساس عربستان هدف قرار خواهد گرفت. این عملیات در چارچوب پاسخ تدریجی و رو به افزایش علیه عربستان اجرا شد، اما نکته غیرمنتظره و چیزی که عربستان و چه بسا آمریکا به عنوان پشتیبان سعودی ها را شوکه کرد، این بود که عملیات از نظر نوع و کیفیت و همچنین انتخاب هدف بسیار بزرگتر از عملیات های گذشته بود. این عملیات از با اهمیت ترین و حیاتی ترین اهداف عربستان و نیز آمریکا و غرب را در زمینه نفتی انتخاب کرد. این امر ثابت می نماید که سخنان رهبران یمن صرفا شعار نیست. وقتی یمنی ها حرفی می زنند، توانمندی ها و ابزارهای پاسخ به تجاوزگری را دارند و سلاح هایی در اختیار دارند که هنوز آن را فاش ننموده اند.

حدود 300 هدف اعلام شده تهدیدی واقعی است که در حال اجراست و هدف از آن نیز وادار کردن رژیم سعودی است تا به این درک برسد که نمی تواند یمن را اشغال نموده و بار دیگر تحت سلطه خود قرار دهد، زیرا یمن کشوری مستقل و آزاد است و در صورتی که عربستان می خواهد امنیت و ثبات داخلی خود را باز یابد، باید تجاوزگری خود علیه یمن را متوقف کند.

این معادله جدیدی است که سید عبدالملک الحوثی در هفدهم آگوست گذشته آن پایه ریزی کرد و در آن 10 پهپاد، حوزه نفتی الشیبه عربستان را هدف قرار دادند. آن عملیات نیز مثل عملیات امروز بزرگ بود. عملیات امروز از نظر میزان آتش سوزی گسترده تر بود. تصاویر آتش سوزی را رسانه ها منتشر کردند. فعالان در داخل عربستان نیز تصاویری از آن منتشر کردند. این وضعیت نشان می دهد که حجم این عملیات از عملیات های پیشین بیشتر است.

خبرنگاران : در معادله جنگ جاری چه متغییر وارد خواهد شد و تاثیر و جنبه های این عملیات در موازنه قوا در آینده چگونه خواهد بود؟

حمید رزق: موازنه قوا تا حد زیادی تقریبا تغییر نموده است و همه دنیا منتظر اقدامات غیرمنتظره ارتش و کمیته های مردمی یمن است. دنیا منتظر است که ضربه بعدی را که یگان موشکی یا پهپادی یمن به اهداف حیاتی و راهبردی در داخل عربستان وارد می نماید، ببیند. این درحالی است که کسی در دنیا منتظر نیست که چیز جدیدی از عربستان در بمباران یمن ببیند. عربستان دیگر چیزی جز بمباران غیرنظامیان و کشتار آنها ندارد. موازنه قوا تا حد زیادی دگرگون شده است. اکنون ما وارد مرحله ای شدیم که شاهرگ و شریان حیاتی اقتصاد سعودی و دنیای به شمار می رود. همه اینها تاکیدی بر شهامت و جسارت در تصمیم گیری است. (آنها) برای فراز (از این وضعیت) ایران را (متهم می نمایند) و می گویند که ایران مجری این حملات است!. سید عبدالملک الحوثی پاسخ سعودی ها را دارد و گفت که اگر واقعا به این گفته خودتان باور دارید، پس فقط کافی است تا تجاوزگری خود به یمن را متوقف کنید زیرا اگر فکر می کنید که این ایران است که این عملیات را انجام می دهد، شما با متوقف کردن تجاوزگری خود، راه را به روی ایران خواهید بست، اما باتوجه به اینکه به تجاوزگری خود به یمن ادامه می دهید، پس منتظر ضربات ویژه بیشتری باشید.

حمله امروز یک عملیات محدود نبود، بلکه حاوی پیغام تلویحی بزرگتری است. عملیات حاوی این پیغام است که عملیات آینده ارتش و کمیته های مردمی یمن مهمتر خواهد بود. عملیات علیه حوزه نفتی الشیبه سعودی نسبت به عملیات امروز در حد یک آزار و اذیت بود. هر عملیاتی در دل خود این پیغام را دارد که عملیات آینده مهمتر و بزرگتر و حساس تر و دردناکتر برای رژیم سعودی و حامیانش خواهد بود.

تنها گزینه پیش روی ائتلاف متجاوز متوقف کردن تجاوزگری علیه یمن و بازنگری در سیاست های اشتباه عربستان است، زیرا یمن کشوری مستقل و خارج از دایره سلطه گری است. یمن غل و زنجیر سعودی - آمریکایی را در هم شکست و غیرممکن است که زیر قیمومیت این کشورها بازگردد.

خبرنگاران: یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که عملیات با همکاری طرف هایی در داخل عربستان انجام شد. این طرف ها چه کسانی هستند و چطور با ارتش یمن همکاری کردند؟

حمید رزق: این عملیات دارای جنبه های اطلاعاتی است و تصادفی نبوده است. به پرواز درآوردن پهپادها براساس مختصات دقیق و رهگیری دقیق و داده های زمینی انجام می گردد و از این رو، این عملیات یک موفقیت اطلاعاتی و امنیتی در کنار موفقیت نظامی به شمار می رود. این عملیات همچنین ضربه مالی موثر و گزنده ای به رژیم سعودی به شمار می رود. عملا، مردم یا اقشار زیادی در داخل عربستان از رژیم سعودی آسیب دیده اند. این رژیم یک رژیم تجاوزگر علیه ملت شبه جزیره عربی نیز هست. اکثریتی از شهروندان هستند که با آنها با تبعیض و سرکوب و ظلم در مناطق شرقی عربستان برخورد می گردد و به حاشیه رانده می شوند. نمی توانم مشخص کنم و در حیطه صلاحیت من نیست که مشخص کنم که چه طرف هایی (در عربستان که با ارتش یمن همکاری نموده اند) اما فضایی از خرسندی در داخل عربستان به خاطر این عملیات وجود دارد. در داخل عربستان هستند که چشم به رهایی و سرنگونی این رژیم دوخته اند. فراموش نمی کنیم که حتی قشر دینی خواه اخوان یا سلفی نیز در مرحله سرکوب و تحقیر و تعقیب به سرمی برند. همه اقشار و طرف ها در داخل عربستان امید رهایی از این رژیم را دارند. هر بار که ضربه ای بر پیکر این رژیم که خنجری در پشت همه اعراب و مسلمانان به شمار می رود، وارد می گردد شادمانی گسترده ای عربستان و یمن را فرا می گیرد.

خبرنگاران : شهید صالح الصماد(از رهبران انصارالله) وعده داده بود که سال آینده سال موشک ها و پهپادها برای مقابله با تجاوزگری عربستان باشد. آیا امروز به مرحله ای که این شهید وعده داده بود، رسیده اید؟

حمید رزق: شهید صماد از سال موشک های بالستیک و پهپاد سخن گفت. بعضی اینگونه فکر می کردند که سخن شهید صماد صرفا در سطح ارسال پیغام به سعودی ها و فشار تبلیغاتی و سیاسی به عربستان بود، اما عملیات امروز ثابت کرد که رهبران یمن شعار نمی دهند. ثابت کرد که آنها وعده ای نمی دهند؛ مگر اینکه به تحقق آن اطمینان داشته باشند یا یقین داشته باشند که کارها به پایان و مرحله ای از موفقیت رسیده است که رسیدن به این اهداف را میسر می نماید. این همان وعده هایی است که بعضی از رهبران مهم به ویژه شهید الصماد داده اند یا سید عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصار الله یمن در مناسبت های مختلف درباره آن سخن گفته است. ما از سال موشک های بالستیک و پهپاد گذر کردیم و به مهمتر از آن یعنی حملات ویژه و گسترده ای رسیدیم که امروز شاهد آن هستیم. مهمترین این حملات امروز انجام شد. آینده چطور خواهد بود؟ به طور قطع، اقدامات غیرمنتظره دیگری در راه است که اهمیت آن کمتر از آنچه امروز دیدیم نخواهد بود. توپ در زمین رژیم سعودی و آمریکایی ها است. در سایه فروپاشی و ناتوانی (سعودی ها) در مقابله (با ارتش و کمیته های مردمی یمن) آیا (آمریکایی ها) به باج خواهی از رژیم سعودی ادامه خواهند داد یا به سرعت برای خارج کردن آنها از تنگنا و پایین آوردنش از بالای درخت وارد عمل خواهند شد؟ همه اینها در گرو روزها و هفته های آینده است تا تصویر روشن تری به دست دهد.

مصاحبه از سعید شاوردی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 289

به "مصاحبه، پیغام های حمله پهپادی به آرامکو؛ بازیابی امنیت و ثبات عربستان منوط به توقف تجاوزگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، پیغام های حمله پهپادی به آرامکو؛ بازیابی امنیت و ثبات عربستان منوط به توقف تجاوزگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید