موضع گیری مجدد اردوغان درباره بحران قره باغ

به گزارش مجله فیروزی، فارس نوشت: رئیس جمهور ترکیه با محکوم کردن اقدامات ارمنستان در تنش ها بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، گفت فقط با عقب نشینی نیروهای ارمنستانی از قره باغ است که صلح به منطقه باز می شود.

موضع گیری مجدد اردوغان درباره بحران قره باغ

جهت دریافت خدمات فضای داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) با موضع گیری رسمی علیه ارمنستان و حمایت از آذربایجان در موضوع منطقه مورد مناقشه قره باغ، خواهان عقب نشینی نیروهای ارمنستان از این منطقه شد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی اردوغان طی سخنرانی در همایش قوانین دریایی بین المللی در استانبول، گفت: من بار دیگر حملات دیروز ارمنستان به سرزمین آذربایجان را محکوم می کنم.

وی در ادامه با متهم کردن ارمنستان به اشغال بخشی از خاک آذربایجان، گفت: ترکیه به ایستادن در کنار برادران آذربایجانی با تمام امکانات خود ادامه می دهد.

رئیس جمهور ترکیه اضافه نمود: [فقط] با عقب نشینی فوری ارمنستان از مناطق اشغال شده آذربایجان است که منطقه روی صلح و ثبات را خواهد دید.

اردوغان در بخش دیگری از صحبت هایش به موضوع تنش های ترکیه با کشورهای حوزه شرق مدیترانه پرداخته و اضافه نمود: ترکیه [باعث] تنش در مدیترانه نیست، بلکه به همکاری و صلح به شکل عادلانه تمایل دارد.

به نوشته آناتولی، وی همچنین توضیح داد: ما نمی توانیم به وسیله حذف یکدیگر به حل مسائل در مدیترانه برسیم، بلکه باید تمام بازیگران در منطقه را کنار هم و پشت یک میز بیاوریم.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تاثیر مستقیم اقدامات در مدیترانه روی امنیت، منافع و حقوق کشورش، گفت: اتحادیه اروپا از فرصت های دیپلماتیک برای حل بحران بهره نجست و تسلیم یونان و قبرس شد.

از سرگیری درگیری های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ از بامداد یکشنبه شروع شد.

نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در نشست اضطراری با نمایندگان مجلس این کشور درباره درگیری نظامی با جمهوری آذربایجان گفت که ایروان ممکن است به طور رسمی استقلال جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی(جمهوری آرتساخ) را به رسمیت بشناسد.

پیش از این، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز با درخواست از ارمنستان برای عقب کشیدن نیروهای خود از منطقه قره باغ کوهستانی، گفت آنکارا در تنش های این منطقه، در کنار آذربایجان ایستاده است.

جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال 1992 به دنبال تصرف منطقه قره باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و کوشش ها برای حل مناقشه قره باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تا به امروز بی نتیجه بوده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 983

به "موضع گیری مجدد اردوغان درباره بحران قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری مجدد اردوغان درباره بحران قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید