وزیردفاع آمریکا فشار بین المللی برای صلح در افغانستان راخواستارشد

به گزارش مجله فیروزی، به گزارش خبرنگاران، وزیر دفاع آمریکا فشار بین المللی برای انعقاد توافق بین دولت افغانستان و طالبان را خواهان شد.

وزیردفاع آمریکا فشار بین المللی برای صلح در افغانستان راخواستارشد

بر اساس این گزارش، لوید آستین در پیامی توئیتری نوشت: اوضاع امنیتی در افغانستان نیازمند تقویت فشارهای بین المللی برای دستیابی به توافق سیاسی جهت سرانجام نزاع و کشمکش است.

وی ادامه داد: همه دنیا می توانند با انجام این فشار به این امر یاری نمایند.

این در حالی است که رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه در یک سخنرانی به تشریح طرحهای خود برای خروج پرسنل نظامی آمریکا از خاک افغانستان تا یازدهم سپتامبر پرداخت.

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج شنبه در یک سخنرانی در محل کاخ سفید به تشریح طرح های خود برای خروج کامل پرسنل نظامی این کشور از خاک افغانستان تا ضرب الاجل یازدهم سپتامبر پرداخت.

وی در بخشی از این سخنرانی مدعی شد: ما در افغانستان به اهداف خود رسیدیم و افغان ها کسانی هستند که درباره سرنوشت کشورشان و نحوه مدیریت آن تصمیم می گیرند.

بایدن در کنفرانس خبری خود در کاخ سفید بدون توجه به شرایط کنونی در افغانستان و سرنوشت مردم این کشور پس از 20 سال اشغال نظامی گفت: فرایند خروج به شیوه ای امن و منظم در حال اجرا است، و امنیت نظامیان [آمریکایی] در حال خروج در اولویت قرار گرفته است!

بایدن به رغم رد این موضوع که مأموریت ایالات متحده در افغانستان به شکست انجامیده، گفت که احتمال بسیار کمی وجود دارد که دولت افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی کنترل تمام بخشهای این کشور را بدست آورند.

بایدن در ادامه از دولت افغانستان و گروه طالبان تشویق کرد تا به یک توافق صلح دست یابند.

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود با ادعای اینکه ما برای ملت سازی به افغانستان نرفتیم گفت که رهبران افغان باید گردهم آیند و به سمت یک آینده حرکت نمایند.

بایدن خطاب به کسانی که خواهان ادامه حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان هستند، گفت: می خواهید چند هزار دختر و پسر دیگر آمریکایی به خطر بیفتند؟! من بدون پیش بینی دستیابی به یک نتیجه متفاوت، نسل دیگری از آمریکائیان را برای جنگ به افغانستان اعزام نخواهم کرد.

لازم به ذکر است، فرماندهی مرکزی ایالات متحده روز سه شنبه بیان کرد که تا ماه سپتامبر بیش از 90 درصد از فرآیند خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان انجام می گردد.

اوایل ماه میلادی جاری، نظامیان آمریکا پایگاه هوایی خود در بگرام افغانستان را که بزرگترین پایگاه نیروهای آمریکا در خاک این کشور بود، تخلیه کردند.

دولت بایدن پیش تر اعلام نموده بود که مأموریت ایالات متحده در افغانستان در یازدهم ماه سپتامبر سرانجام خواهد یافت؛ تاریخی که مصادف است با بیستمین سالگرد حمله تروریستی یازدهم سپتامبر (2001).

لازم به ذکر است، پس از آنکه ایالات متحده نتوانست خروج کامل نظامیان خود از کشور جنگ زده افغانستان را تا مهلت نهایی معین شده از سوی دولت پیشین (یکم ماه مه) محقق سازد، دولت جو بایدن یک جدول زمانی نو ارائه کرد.

رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده در سخنرانی روز پنج شنبه بیان کرد که خروج کامل نیروهای مسلح ایالات متحده از خاک افغانستان در روز سی و یکم اوت (نهم شهریورماه) به سرانجام می رسد؛ یعنی تقریباً دو هفته زودتر از مهلت نهایی معین شده (یازدهم سپتامبر).

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1572

به "وزیردفاع آمریکا فشار بین المللی برای صلح در افغانستان راخواستارشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیردفاع آمریکا فشار بین المللی برای صلح در افغانستان راخواستارشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید