وقوع زمین لرزه در اسفراین

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران : زمین لرزه ای به بزرگی 3.2 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) دوشنبه شب شهر اسفراین در جنوب شرقی استان خراسان شمالی را لرزاند.

وقوع زمین لرزه در اسفراین

از سفر با قیمت تور پاتایا لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری، وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت 22 و 40 دقیقه و 47 ثانیه و در عمق هشت کیلومتری سطح زمین اتفاق افتاده است.

تا به امروز از خسارات احتاقتصادی این زمین لرزه که با مختصات جغرافیایی 37.15 درجه عرض شاقتصادی و 57.29 درجه طول شرقی روی داده، گزارشی دریافت نشده است.

زمین لرزه مزبور در 21 کیلومتری اسفراین، 36 کیلومتری بجنورد و 39 کیلومتری شهر سنخواست، از توابع شهرستان جاجرم حادث شده است.

استان خراسان شاقتصادی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ واقع شده است که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها بعضی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شاقتصادی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می نماید. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شاقتصادی اتفاق افتاده است. زمین لرزه ای با قدرت 6.2 درجه ریشتر بهمن سال 1375 و زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه سال 96 در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و اقتصادی به دنبال داشت.

مرکز شهرستان 120 هزار نفری اسفراین، به عنوان سومین شهرستان پرجمعیت خراسان شاقتصادی، در 60 کیلومتری بجنورد واقع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1119

به "وقوع زمین لرزه در اسفراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع زمین لرزه در اسفراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید