پروژه عشق هندی، حساب های اینستاگرامی هند پر از داستان عشق های ممنوعه

به گزارش مجله فیروزی، واکنش به یک آگهی بازرگانی در هند، فاصله اختلاف بین گروه ها و ادیان در این کشور را تعیین و واکنش های مختلف در رسانه های اجتماعی را برانگیخت.

پروژه عشق هندی، حساب های اینستاگرامی هند پر از داستان عشق های ممنوعه

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید.

آگهی بازرگانی جدید یک شرکت طلا و جواهر در هند به معضل جدیدی در این کشور تبدیل شد و فاصله عمیق گروه های مختلف مردم و ادیان در این کشور را تعیین کرد.

به گزارش خبرنگاران، این آگهی که بازخوردهای زیادی را در رسانه های اجتماعی در برداشت، مورد انتقاد متعصبان دینی و محافظه کاران نهاده شد.

واکنش گسترده به این آگهی بازرگانی چند روزنامه نگار هندی را بر آن داشت تا در یک حساب اینستاگرامی به ازدواج بین ادیان در کشوری بپردازند که آئین ها و ادیان مختلفی دارد و همگی در کنار هم زندگی می نماید. در حساب اینستاگرامی پروژه عشق هندیبسیاری از مردم این کشور تجربیات شخصی خود یا اعضای خانواده شان را در باره ازدواج بین ادیان به اشتراک گذاشته اند.

بی بی سی در گزارشی یه نام پروژه عشق هندی: حساب اینستاگرامی از داستان عشق های ممنوعه می گوید، به فاصله بین ادیان در هند 1.35 میلیارد نفری پرداخته است.

نمایی از تبلیغ جواهر فروشی Tanishq که عروس باردار هندوی یک خانواده مسلمان را نشان می دهد

بسیاری از کاربران اینستاگرام در حرکتی جدید در حال شکستن مفاهیمی مانند قید و بندهای اعتقادی، طبقاتی، قومیتی و جنسیتی در هندی هستند که ازدواج بین ادیان یا طبقات در آن مورد بی مهری یا غضب قرار می گیرد و داستان آن معمولا سانسور می گردد.

به گزارش خبرنگاران، ازدواج بین ادیان و طبقات مختلف مردم هند مدت هاست که مورد غضب خانواده های محافظه کار هندی واقع شده است.

مارتینا روی مسیحی و زین انور مسلمان پس از انتظار 7 ساله برای پذیرش خانواده ایشان در شهریور ماه ازدواج کردند

در سال های اخیر چنین ازدواج هایی باعث بداخلاقی و مخالفت های بیشتر در خانواده های هندی شده است. بیشترین مخالفت برای ازدواج هایی است که یک زن هندو با یک مرد مسملمان ازدواج نمایند.

عمق شکاف برای ازدواج بین ادیان در ماه گذشته و پس از واکنش های بسیاری از گروه های متعصب و راست گرا در یک آگهی تبلیغاتی تعیین شد. در این آگهی تبلیغاتی که واکنش های زیادی را هم در رسانه های اجتماعی برانگیخت یک برند جواهرفروشی معروف به نام Tanishq ازدواج یک زوج از دو دین مختلف را به نمایش درآورده است.

این آگهی یک زن باردار هندو در مراسم بی بی شوئر را نشان می دهد که از سوی خانواده مسلمان همسرش برگزار شده است. بی بی شوئر مراسمی است که برای یک مادر باردار گرفته می گردد و دوستان و اقوام برای مادر و نوزاد متولد نشده، هدیه می آورند. آگهی شرکت طلافروشی Tanishq به عنوان یکی از عظیمترین شرکت های هند با نوشته ای خواهان وحدت بیشتر بین مردم هند شده است.

هدف ساخت آگهی گرامی داشتن و بها دادن به وحدت در تنوع بوده است، اما ظاهرا آگهی برعکس عمل نموده و فاصله عمیق و شکاف موجود در گروه های مختلف جامعه هند را تعیین می نماید.

گروه های رادیکال هندو گفته اند که این آگهی جهاد عشق را تبلیغ می نماید. این لفظ اصطلاحی اسلام هراسانه و به معنای شکار زنان هندو از سوی مردان مسلمان برای ازدواج با آنها و تغییر دین زنان به اسلام است.

روپا و رازی عبدی 30 سال است که ازدواج نموده اند

ترول (اوباش) مجازی فضای اجتماعی خواهان تحریم برند طلا شدند و آن را به یکی از ترندهای اول توییتر تبدیل کردند. شرکت نیز در بیانیه ای خاطرنشان کرد که برای ایمنی کارکنانش از ادامه پخش آگهی صرف نظر می نماید.

دو هفته پس از اختلاف های متوالی بر سر این آگهی، زوج روزنامه نگار سامار هالانکار و پریا رامانی با همکاری نیلوفر ونکاترامان دوست نویسنده و روزنامه نگاراشان پروژه عشق هندی را در اینستاگرام شروع کردند. آنها هدف پروژه را گرامی داشتن عشق بین ادیان، بین طبقات، همبستگی با گروه ها و مقابله با نفرت نامیدند.

هالانکار در این باره به بی بی سی گفت که آنها از یک سال و نیم پیش به موضوع پروژه خود فکر نموده بودند و جنجال پیش آمده بر سر آگهی شرکت طلا روشی به آنها فهماند که زمان اجرایی شدن این ایده فرا رسیده است.

هالانکار در این باره گفت: ما به شدت از باورهای جعلی و دروغین ازدواج بین ادیان احساس ناراحتی و پریشانی می کنیم.

او گفت: به وسیله پروژه عشق هندی بستری را فراهم کردیم که مردم بتوانند تجربیات خود در خصوص ازدواج بین ادیانی را به اشتراک بگذارند.

پروژه با داستان مادر پارسی و پدر هندو نیلوفر ونکاترامان شروع شد

پس از 28 اکتبر (7 آبان) که اولین داستان در باره بختاور مستر مادر پارسی نیلوفر و اس ونکاترامان پدر هندویش منتشر شد، هر روز یک داستان و تجربه جدید به حساب ایستاگرامی پروژه عشق هندی اضافه می گردد.

هالانکار می گوید واکنش ها بسیار عظیم و عجیب بوده اند. ما کوشش می کنیم به آنها رسیدگی نموده و همه را آنالیز کنیم. هر روز تعدادی از مردم می گویند که دوست دارند داستان خود، والدین یا پدرعظیم و مادرعظیم هایشان را برای ما بگویند. این موضوع نشان می دهد که ازدواج بین ادیان یا بین قوم ها و گروهای مختلف چیز جدیدی نیست و همواره اتفاق می افتد.

اما هالانکار در این باره می گوید: مهم این است که اینک بیش از همواره در خصوص آن صحبت کنیم.

وی اضافه کرد: در زمانی که نفرت در حال فراوری و افزایش است، گفتن داستان عشق و گسترده بودن آن اهمیت دارد و نباید به این موفقیت گذرا و کوتاه نگاه کرد.

در هند بیش از 90 درصد ازدواج ها به طور معمول و براساس آداب و رسوم صورت می گیرد. خانواده ها نیز به ندرت ازدواجی خارج از دین یا طبقه خود را انجام می دهند. براساس نظرسنجی موسسه توسعه انسانی هند، تنها حدود 5 درصد از ازدواج ها بین طبقات مختلف اجتماعی هند صورت می گیرد و براساس یک مطالعه دیگر ازدواج بین ادیان نیز نادرتر و حدود 2.2 درصد است.

براساس آمار سال 2011 حدود 79 درصد مردم هند هند.، 14 درصد مسلمان، 2.3 درصد مسیحی، 1.72 درصد سیک، 0.7 درصد بودا هستند.

کسانی که ازدواج خارج از مرزبندهای موسوم را انتخاب می نمایند اغلب با خشونت روبه رو شده و در بعضی از موارد کشته می شوند.

در سال های گذشته و با روی کار آمدن یک دولت ملی گرای هندو، محافظه کاری در هند بیشتر از قبل حمایت شده و تضادهای مذهبی رشد نموده است.

ازدواج بین ادیان به ویژه در آنهایی که زوجین زن هندو یا مرد مسلمان هستند، نامبارک و نحس و حتی اقدامی شرورانه خوانده می گردد.

هالانکار روزنامه نگار گفت: در ماه فوریه (بهمن) دولت به مجلس خاطرنشان کرد جهاد عشق تعریفی در قانون ندارد و گزارشی در این باره به نهادها دولتی ارائه نشده است اما چنین نگرشی همچنان در بین گروه ها وجود دارد. در روزهای اخیر حداقل چهار ایالت هند که تحت نفوذ حزب مردم هند یا حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) اداره می شوند، از برنامه خود برای تصویب قوانین لازم در راستای مهار چنین شر اجتماعی سخن گفته اند.

این حزب به گرایشات نژادپرستانه و ضد مسلمان معروف است.

این روایت از نفرت اغلب به وسیله پروژه عشق هندی و به وسیله بانک تجربیات شخصی به چالش کشیده می گردد. داستان ها نیز اغلب گرم و محبت آمیز تفسیر می شوند.

داستان های کوتاه 150 کلمه ای که با احساس و شوخ طبعی نوشته شده اند، داستان زوج هایی را تعریف می نماید که معتقدند عشق مرزهای دست ساز انسانی را نمی شناسد.

ماریا منجیل و سندیپ جین 22 سال قبل با هم ازدواج کردند

روپا یک برهمن هندو در حساب اینستاگرامی پروزه عشق هندی از اولین واکنش مادرش حین اعلام تصمیم ازدواجش با رازی عبدی مسلمان نوشته است.

مادر وی از نگرانی اش در خصوص طلاق فوری در اسلام گفته بود و اضافه کرد: او (همسرت) سه بار طلاق را می گوید و تو را بیرون می اندازد.

یک مرد مسلمان طبق قوانین اسلامی برای سه طلاقه کردن زنان اجازه دارد با سه بار تکرار واژه طلاق یا سه بار خواندن صیغه طلاق در یک مرحله، زن خود را سه طلاقه کند. بعضی از مردان مسلمان هندی با استفاده از این رسم، به وسیله نامه، تماس تلفنی و اخیرا پیغام رسان، همسرانشان را طلاق داده اند. این طلاق اینک در هند غیر قانونی اعلام شده است.

روپا اضافه کرد: با این حال وقتی پدر و مادرم با رازی دیدار کردند و به فوق العاده بودن او پی بردند، نگرانی هایشان کمرنگ شد.

اینک 30 سال از ازدواج روپا و رازی می گذرد. آنها 2 پسر عظیم دارند و اعیاد مسلمانان و جشن دیوالی هندوها را در خانه خود برگزار می نمایند.

تی ام ویراراقاو هندو روزنامه نگار در خصوص ازدواج خود با سلما نوشته است که او گیاه خوار باقی می ماند و همسر مسلمانش از خوردن بریانی گوسفند لذت می برد.

هندوهای مذهبی گیاه خوارند.

تی ام ویراراقاو هندو روزنامه نگار و همسر مسلمانش سلما

او اضافه کرد: فرزند ما آینش از هر دو دنیا بهره می برد.

ماریا منجیل یک کاتولیک غیر گیاه خوار از خانواده ای لیبرال در شمال هند با سادیپ جین یک هندوی گیاهخوار از خانواده ای محافظه کار در باره چالش های زیاد که پس 22 سال ازدواج با آن روبرو بوده اند گفته است. اما او معتقد ازدواج با همسرش کار درستی بوده است.

او در تجربه خود نوشته است: چگونه می توان از عشق رو برگرداند. من قلب مهربان، رفتار ملایم، انعطاف فکری، علاقه عمیقش به خودم را دیدم. نمی توانستم به خاطر زبان و خدایی متفاوت رهایش کنم.

هالانکار می گوید: داستان های اینچنینی باعث می گردد شما نسبت به دنیا و هند احساس بهتری داشته باشید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1080

به "پروژه عشق هندی، حساب های اینستاگرامی هند پر از داستان عشق های ممنوعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه عشق هندی، حساب های اینستاگرامی هند پر از داستان عشق های ممنوعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید