کشته شدن 3 معترض در تظاهرات مصر

به گزارش مجله فیروزی، تعدادی از استان های مصر آدینه شاهد اعتراضات گسترده علیه نظام عبدالفتاح سیسی بود که در جریان این تظاهرات سه معترض در استان الجیزه کشته شده و تعدادی نیز بازداشت شدند.

کشته شدن 3 معترض در تظاهرات مصر

به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، روستاهای العطف، ام دینار و شهر 6اکتبر در استان الجیزه، منطقه شبرا الخیمه در استان القلیوبیه، روستاهایی در استان های المنیا در مرکز مصر، دمیاط، قاهره و شمال مصر و دیگر استان ها آدینه شاهد اعتراضات گسترده ای علیه نظام عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر بود. این اعتراضات به درخواست محمد علی، پیمانکار مصری با شعار آدینه خشم برگزار گردید.

تظاهرنمایندگان شعار برو سیسی و سیسی دشمن خداست سردادند.

وسیع ترین اعتراضات در روستاهای استان الجیزه بود.

به گفته شاهدان عینی سه معترض به ضرب گلوله نیروهای مصری در شهرک البلیده در استان الجیزه در جریان سرکوب تظاهرات کشته شدند. هشت تن نیز زخمی شدند.

نیروهای امنیتی این شهرک را محاصره نموده و با گاز اشک آور به معترضان حمله کردند.

به رغم بازداشت ها و آماده باش امنیتی در میادین اصلی استان ها و شهرهای مصری شاهد اعتراضات از 20 سپتامبر هستند.

محمد علی از سیسی و دولتش خواست میادین عمومی را باز کند تا تعداد واقعی معترضان به دولتش را ببیند.

علی خطاب به جامعه جهانی و رسانه های جهانی گفت: آیا آنچه را در داخل مصر و تجمعات رخ می دهد، می بینید.

وی از وزارت کشور خواست از میادین عمومی به ویژه میدان التحریر در قاهره و میدان الاربعین در السوئز و دیگر میادین دور بماند.

محمد علی گفت: سیسی خائن باید میادین اصلی را باز کند تا تعداد واقعی معترضان را ببیند. ما خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی و توقف قانون انهدام منازل هستیم.

شورای انقلاب مصر اعلام نمود، آدینه خشم شروع انتها نظامی است که منابع مردم را برای ثروتمند کردن تعدادی فاسد تسخیر نموده است. حکومت نظامی زمین و آبروی مصر را فروخت و امنیت ملی مصر را در معرض خطر استعمار منطقه ای جدید قرار داد. از مردم قهرمان در تمام روستاهای مصر که همبستگی خود را با شهدای وطن و زندانیانی اعلام نمودند که در طول هفت سال در مقابل نظام فاشیست و فاسد و شکست خورده پایداری کردند، قدردانی می کنیم.

در بیانیه این شورا آمده است: بحران مصر به دلیل دولت نظامی است. مردم مصر باید بدانند دشمن واقعی وطن همین نظام حاکم است و آزادی از آن تنها با تغییر واقعی ممکن است. از تمام مردم مصر می خواهیم فورا اعتراضات منظم را برای نابودی کامل حکومت نظامی برگزار نمایند.

نیروهای امنیتی مصر آدینه تعدادی از معترضان را بازداشت کردند.

کمیته آزادی ها و حقوق مصر بیانیه ای درباره بازداشت های 20 سپتامبر 2020 صادر کرد. در این بیانیه آمده است که 147 تن در 9 استان بازداشت شدند که از جمله آن ها 28 کودک و دو زن هستند.

دادستانی کل مصر این افراد را به پیوستن به گروهی تروریستی، نشر اخبار دروغین، سوءاستفاده از شبکه های اجتماعی، حمایت اقتصادی گروه تروریستی و شرکت در تظاهرات متهم شده اند.

محمد احمد، وکیل مصری لیستی شامل 190 اسم را که طی روزهای گذشته بازداشت شده اند، منتشر کرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1051

به "کشته شدن 3 معترض در تظاهرات مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشته شدن 3 معترض در تظاهرات مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید