کشف بقایای رودخانه 700 کیلومتری در سطح مریخ

به گزارش مجله فیروزی، آژانس فضایی اروپا مطابق تصایری که از سطح مریخ منتشر کرده، رد یک رودخانه 700 کیلومتری را که البته سال هاست خشک شده، شناسایی کرده است.

کشف بقایای رودخانه 700 کیلومتری در سطح مریخ

به گزارش یورونیوز، تحقیقات فضایی روز افزون در مورد ویژگی های مریخ نشان می دهد که بر خلاف تصورهای اولیه اکثر مردم، این سیاره کم شباهت به زمین نبوده و حتی رودخانه های بزرگی نیز در سطح آن روان بوده است.

آژانس فضایی اروپا مطابق تصایری که از سطح مریخ منتشر کرده، رد یک رودخانه 700 کیلومتری را که البته سال هاست خشک شده، شناسایی کرده است.

این رودخانه که به نظر می رسد 3.5 تا 4 میلیارد سال پیش جریان داشته، چنان پرآب و خروشان بوده که شبکه وسیعی از آب راه ها تغذیه می کرده و درهای بزرگی را نیز در جهت پرفراز و نشیب خود ایجاد و پرآب کرده بوده است.

دره های موجود در سطح مریخ گاه 200 متر عمق و 2 کیلومتر عرض دارند، درست مشابه دره هایی که در کویر آتاکامای شیلی، فلات کلرادو و جزایر هاوایی وجود دارد.

بر پایه تصاویر منتشر شده توسط آژانس فضایی اروپا، این رودخانه در جنوب سیاره مریخ و در منطقه نیرگال ولیس واقع شده بوده است. در این منطقه افزون بر آثار جریان آب، دهانه های بزرگ آتشفشان های خاموش شده نیز مشاهده شده است.

بررسی ابعاد و حجم آب عبوری از این رودخانه ثبات کرده که دمای هوای مریخ بسیار گرم تر از دمای این روزهای آن بوده و در مجموع آب و هوایی بسیار شبیه کره زمین داشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 346

به "کشف بقایای رودخانه 700 کیلومتری در سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای رودخانه 700 کیلومتری در سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید