گوگل تبلیغات پزشکی غیرعلمی و گمراه کننده را ممنوع نمود؛ اگرچه بسیار دیر و با سیاست هایی غیرشفاف!

به گزارش مجله فیروزی، پایان غول اینترنت تصمیم گرفت مانع از نمایش تبلیغات پزشکی و درمان های غیرعلمی و اثبات نشده در فضای اینترنت گردد.

گوگل تبلیغات پزشکی غیرعلمی و گمراه کننده را ممنوع نمود؛ اگرچه بسیار دیر و با سیاست هایی غیرشفاف!

گوگل روز آدینه خاطرنشان کرد تبلیغات درمان ها و تکنیک های تجربی و آزمایشگاهی مانند درمان های ژنتیکی و سلول های بنیادی که پشتوانه علمی ندارند را مسدود خواهد نمود و مانع نمایش آن ها می گردد.

این ممنوعیت شامل درمان هایی هم می گردد که براساس یافته های علمی دانشمندان هستند ولی هنوز مجوزی برایشان صادر نشده است یا مراحل آزمایش های بالینی را پشت سر نگذاشته اند.

گوگل در وبلاگش می گوید: ما شاهد افزایش بازیگران بدی بودیم که قصد دارند مردم را با درمان های گمراه نماینده و بدون آزمایش، فریب دهند. اغلب اوقات، این درمان ها می توانند به نتایج خطرناکی برای سلامتی مردم منجر شوند. ما احساس می کنیم این تبلیغات نباید جایی در پلتفرم ما داشته باشند.

گوگل مبارزه با تبلیغات گمراه نماینده مردم در حوزه پزشکی را از ماه اکتبر آغاز می نماید؛ در حالی که مردم، انجمن های مدافع سلامت، مقامات دولتی و دیگران هنوز نگران خدمات آنلاین پزشکی تایید نشده در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، یوتیوب و گوگل هستند. این گروه ها هنوز در کوشش هستند فشارهای خود را بیشتر نمایند تا از انتظار اطلاعات غیر مرتبط با سلامتی جلوگیری گردد.

در ماه های اخیر، موجی از اعتراض ها و انتقادها پیرامون انتشار اطلاعات به ظاهر علمی و پزشکی بر ضد واکسن ها، محصولات بهداشتی و درمانی یا روش های معالجه در فضای مجازی به راه افتاده است.

گوگل می گوید در گذشته به طور موردی سیاست های محدودنماینده ای برای بعضی موارد مانند انتشار اطلاعات نادرست ضد واکسن ها، روش های درمانی مبتنی بر معجزه یا محصولات بهداشتی و مراقبتی غیرمجاز در پیش گرفته است اما در سیاست جدید خود می خواهد موضوع ها و حوزه های بیشتری را پوشش دهد. قانون ممنوعیت جدید گوگل شامل هر نوع محصول بهداشتی، خدمات پزشکی و درمان های آنلاین بدون پشتوانه علمی می گردد.

فیسبوک هم کوشش هایی را برای مبارزه با انتشار اطلاعات اشتباه و گمراه نماینده درباره واکسیناسیون را آغاز نموده است. این شرکت اوایل هفته جاری خاطرنشان کرد در صورتی که کاربری در پی جست وجو و دسترسی به گروه ها یا صفحات واکسن ها باشد؛ پنجره های پاپ آپی به آن ها نمایش می دهد که منابع معتبر را به آن ها نشان خواهد داد. این سیاست در فیسبوک و اینستاگرام اعمال خواهد شد.

دیر است ولی بهتر از هرگز است

اگرچه سیاست های جدید شرکت گوگل برای مبارزه با تبلیغات فریبکارانه و غیراخلاقی شایسته تحسین است ولی منتقدان با توجه به گسترش کلینک های درمانی آنلاین جعلی درباره بچه ها و نوجوانان، اعتقاد دارند گوگل خیلی دیر این ممنوعیت ها را اعمال می نماید و به روشنی تعیین نیست چگونه می خواهد شرکت ها و تبلیغات پزشکی جعلی را شناسایی و ارزیابی کند؟

دکتر پاتریس هریس، رئیس انجمن پزشکی امریکا می گوید: گوگل احتیاج دارد میان درمان های مبتنی بر مطالعات علمی و تایید شده و همین طور امیدوارنماینده با کلاه برداری های فاقد پیشینه علمی تمایز قایل گردد.

گوگل هنوز جزئیاتی درباره نحوه ارزیابی تبلیغات یا تعداد آن ها ارائه ننموده است ولی در بیانیه اش اعلام نموده به مرور سیاست های حذف تبلیغات پزشکی مضر را کامل خواهد نمود.

سوال تعیینی که کارشناسان پزشکی درباره قوانین جدید گوگل مطرح می نمایند این است که دقیقا این پروسه چه مدت طول می کشد؟

این کارشناسان می گویند حداقل بیش از 15 سال است که شاهد تبلیغات پزشکی گمراه نماینده در اینترنت بودیم و هم اکنون هم برای مبارزه با آن ها بسیار دیر است؛ اگرچه یک آغاز دیر باز هم بهتر از هرگز است.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 236

به "گوگل تبلیغات پزشکی غیرعلمی و گمراه کننده را ممنوع نمود؛ اگرچه بسیار دیر و با سیاست هایی غیرشفاف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل تبلیغات پزشکی غیرعلمی و گمراه کننده را ممنوع نمود؛ اگرچه بسیار دیر و با سیاست هایی غیرشفاف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید