یمن ، دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است

به گزارش مجله فیروزی، وبگاه لبنانی نوشت، در حالی که دولت ترامپ به منظور استفاده انتخاباتی از مسئله یمن دنبال مذاکره دولت صنعاء با سعودی هاست، عربستان هم در جنوب، پشت دولت هادی را خالی کرد.

یمن ، دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وبگاه خبری العهد در یادداشتی با عنوان ابتکاری آمریکایی و نقابی سعودی... آیا جنگ یمن روزهای انتهای خود را سپری می نماید؟ کوشش آمریکا برای ترتیب دادن مذاکرات میان عربستان با دولت صنعا از یک سو و حضورا صرفا صوری دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی در جنوب یمن (متحد ریاض) را از نشانه های نزدیک شدن به انتها جنگ یمن دانست.

در این یادداشت آمده است: این رسم ایالات متحده است که وقتی متحدانشان به موقعیتی برسند که دیگر نمی توانند نقش های خود را که از آن حمایت نموده ایفا نمایند پشت متحدانشان را خالی می نماید و عربستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

العهد ادامه داد: نظام سعودی با وجود اینکه پول های هنگفتی برای پیاده کردن برنامه های آمریکا و پروژه تجزیه منطقه هزینه نموده است، اما طولی نخواهد کشید که آمریکا پشت آن را خالی می نماید باوجود اینکه اخاذی و بهره برداری آمریکا از عربستان هرگز انتها نخواهد یافت.

این وبگاه خبری تاکید نمود: حالا دولت ترامپ می خواهد همه اشکال حمایت آمریکایی ها از ریاض در حمله به یمن را متوقف نموده و خود را پیغام آور صلح معرفی کند، زیرا جنگ یمن جز جنایات جنگی و کشتار و آوارگی هزاران غیرنظامی و بروز بزرگ ترین فاجعه انسانی در جهان به گواه سازمان ملل چیزی به ارمغان نیاورد.

دیوید شنکر مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور شرق نزدیک به تازگی در جمع خبرنگاران در ریاض گفت که دولت ترامپ به شکل ویژه بر روی انتها دادن به جنگ در یمن متمرکز شده است.

او که در حال بازدید از پایگاه هوایی الخرج در نزدیکی ریاض پایتخت عربستان بود، ادعا کرد که واشنگتن در مذاکرات با جنبش انصارالله یمن در کوشش است تا به یک راه چاره مقبول برای هر دو طرف دست یابد.

العهد نوشت: لزوما یکی از این طرف ها هیئت ملی صنعا و طرف دیگر عربستان است و دولت منصور هادی به حاشیه رانده شده است. همان گونه که روزنامه وال استریت ژورنال درباره طرح ویژه آمریکا برای برگزاری مذاکرات محرمانه در مسقط پایتخت عمان میان حوثی ها و عربستان به منظور توقف جنگ یمن اطلاع داد.

به عقیده نویسنده دولت ترامپ می داند بستن پرونده یمن یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر نبرد انتخاباتی وی برای رسیدن به دور دوم ریاست جمهوری در آمریکاست، زیرا به خاطر حمایت نامحدود از محمد بن سلمان و اصرار بر فروش سلاح به عربستان مورد اعتراض کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا واقع شده است.

این وبگاه خبری تاکید نمود: از سوی دیگر تصادفی نیست که تماس های آمریکایی ها برای متوقف کردن جنگ یمن با کوشش های سعودی ها برای التیام بخشیدن به شکاف در ائتلاف عربی همزمان شده که به دنبال تسلط امارات بر عدن و دیگر شهرهای جنوبی و اخراج دولت تحت حمایت ریاض از آنجا عمیق تر شده است. از همین رو عربستان به دنبال راه هایی برای برون رفت از بحران یمن به شکلی است که هم آبرویش حفظ گردد و هم تا حد ممکن نفوذ و تسلط آن بر کل یمن و به ویژه بر جنوب حفظ گردد.

العهد آورده است: به دنبال اینکه دامنه درگیری بین شبه نظامیان هوادار امارات و عربستان به استان شبوه در جنوب یمن رسید به نظر می رسد سعودی ها مجبور به پذیرش واقعیتی شده اند که امارات بر آنها تحمیل نموده است و از همین روست که عربستان به همه طرف ها در جنوب یمن هشدار می دهد از هر گونه تشدید نظامی جدید خودداری نمایند.

این وبگاه خبری اضافه نمود: عربستان به دنبال ایجاد مرحله جدیدی در جنوب است که حضور صوری دولت منصور هادی در جنوب حفظ گردد تا بهانه ها برای جنگ همچنان وجود داشته باشد، اما به جای اتکا به حزب الاصلاح (از حامیان دولت منصور هادی که با شبه نظامیان امارات در جنوب یمن درگیر است) در پیشبرد امور و نبردهایش بر شورای انتقالی اتکا خواهد نمود.

نویسنده تاکید نمود: حضور شورای انتقالی در جده هم برای مذاکره با وزرای دولت منصور هادی نبودهاست، بلکه برای اعلام وفاداری و اطاعت از عربستان به منظور رعایت منافع و دستیابی به اهداف و برنامه های آن در حضرموت و شبوه است و اینکه قول بدهد که در جبهه های مختلف در صورت لزوم خلا را پر می نماید.

این گونه است که در چهارمین هفته از جنگ نیابتی میان عربستان و امارات هر کدام از گروه های شبه نظامی هوادار این دو کشور از خیانت اخوان المسلمین و فرصت طلبی آن برای دستیابی به برنامه های سیاسی دراز مدت و به فرسایش کشیدن ائتلاف و غلبه بر قدرت ناراحت هستند.

از همین روست که رسانه های رسمی سعودی ها اخیرا انتقادهای شدیدی از اخوان المسلمین داشته و خواستار برکناری آن از رهبری تشکیلات موسوم به ارتش ملی و اداره فرآیند سیاسی یمن هستند.

العهد تاکید نمود: اتکای عربستان سعودی به حزب الاصلاح برای تکمیل فصول نبرد و توطئه در یمن به نظر می رسد رؤیایی است تبلیغاتی توسط کسانی که قوانین بازی را نمی فهمند در حالی که رژیم سعودی کاملا به آن مسلط است .بنابراین اخوانی های یمن درست همانطور که عربستان روی آنها برای جنگ و تقویت محاصره حساب نموده بود، حالا دستاویزی برای آویختن اشتباهات عربستان و توجیه شکست خواهند بود.

به گزارش فارس، عربستان سعودی به خاطر احتیاج شدید به ده ها هزار نیرو در جنگ یمن احتیاج داشت که به حزب الاصلاح (اخوان المسلمین یمن) متوسل گردد اما اماراتی ها این قضیه را به زیان ائتلاف و جنگ یمن می دانستند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 271

به "یمن ، دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن ، دولت منصور هادی مهره سوخته عربستان شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید