از دیابت نوع 3 چه می دانید؟

به گزارش مجله فیروزی، توجه داشته باشید که دیابت نوع 3 با دیابت نوع 3c (دیابت پانکراتوژنیک نیز نامیده می گردد) که یک عارضه ثانوی است که ممکن است در نتیجه سایر بیماری های لوزالمعده یا پانکراس ایجاد گردد، یکسان نیست.

از دیابت نوع 3 چه می دانید؟

دیابت نوع 3 نامی بحث برانگیز است که گاهی برای اشاره به بیماری آلزایمر، نوعی زوال عقل پیشرونده، استفاده می گردد.

پیوند های قوی بین این دو بیماری ایجاد شده است، به ویژه اینکه زوال عقل ممکن است به وسیله نوعی مقاومت به انسولین که به طور خاص در مغز رخ می دهد، ایجاد گردد.

توجه داشته باشید که دیابت نوع 3 با دیابت نوع 3c (دیابت پانکراتوژنیک نیز نامیده می گردد) که یک عارضه ثانوی است که ممکن است در نتیجه سایر بیماری های لوزالمعده یا پانکراس ایجاد گردد، یکسان نیست.

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در میان افراد مبتلا به دیابت 65 درصد بیشتر از افراد بدون دیابت است. با چنین ارتباط قوی، تحقیقات بر شرح ارتباط بین این دو بیماری متمرکز شده است.

در دیابت نوع 1 که یک بیماری خودایمنی است، سلول هایی که انسولین فراوری می نمایند، به نام سلول های بتا، مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند و باعث می شوند که گلوکز یا قند تا سطوح بالایی در جریان خون ایجاد گردد.

دیابت نوع 2 زمانی اتفاق می افتد که انسولین نسبت به گلوکز یا قند حساسیت کمتری پیدا می نماید و در نتیجه کارایی آن در حذف آن از جریان خون کاهش می یابد و به جای اینکه به سلول ها برای انرژی مصرف گردد، اجازه می دهد تجمع پیدا کند.

در بیماری آلزایمر، به نظر می رسد مشکل مشابهی در مقاومت به انسولین رخ می دهد، اما به جای اینکه روی بدن به طور کلی تاثیر بگذارد، اثرات آن در مغز متمرکز می گردد.

در دیابت، اگر قند خون فرد خیلی بالا یا خیلی کم گردد، بدن علائم واضحی از مشکل را ارسال می نماید: تغییرات رفتاری، گیجی، تشنج و غیره. اما در بیماری آلزایمر، به جای آن سیگنال های حاد، عملکرد و ساختار مغز وجود دارد؛ و در طول زمان به تدریج کاهش می یابد.

هنگامی که گروهی از محققان مجموعه ای از مطالعات موجود در خصوص بیماری آلزایمر و عملکرد مغز را مرور کردند، متوجه شدند که یک یافته رایج در بیماری آلزایمر، بدتر شدن توانایی مغز برای استفاده و متابولیسم قند است.

آن ها این کاهش توانایی استفاده از قند را با کاهش توانایی شناختی مقایسه کردند و نشان دادند که کاهش در سوخت وساز قند همزمان با کاهش شناختی اختلال حافظه، مشکل در یافتن کلمه، تغییرات رفتاری و موارد دیگر بوده است.

علاوه بر این، دانشمندان تشخیص دادند که با بدتر شدن عملکرد انسولین در مغز، نه تنها توانایی شناختی کاهش می یابد، بلکه مقدار و ساختار مغز نیز بدتر می گردد - همه این ها معمولاً با پیشرفت بیماری آلزایمر رخ می دهند. بنابراین، اصطلاح دیابت نوع 3 در دو مورد استفاده می گردد: برای توصیف نوع واقعی دیابت که فقط بر مغز تاثیر می گذارد و برای توصیف پیشرفت دیابت نوع 2 به بیماری آلزایمر.

منبع: سلامت

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1950

به "از دیابت نوع 3 چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دیابت نوع 3 چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید