تور ترکیه: برترین زمان سفر به آلانیا؛ دژ امپراطورهای مدیترانه در ترکیه

به گزارش مجله فیروزی، برترین زمان سفر به آلانیا، یکی از شهرهای تاریخی ترکیه و از اماکن توریستی مجذوب کننده چه زمانی از سال است؟ برای آگاهی از اطلاعات دقیق آب و هوایی در این مقاله با ما بخوانید.

تور ترکیه: برترین زمان سفر به آلانیا؛ دژ امپراطورهای مدیترانه در ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

آلانیا، یکی از شهرهای تفریحی و اقامتگاهی ترکیه در ساحل جنوبی، حدود 98 هزار نفر شهروند دارد. این شهر با وجود میراث تاریخی غنی و بعلاوه آب و هوای مدیترانه ای دلپذیرش یک نقطه مجذوب نماینده گردشگری است. دیدنی های آلانیا گردشگران را جذب این شهر می نماید و تور آلانیا نیز مثل انواع تور ترکیه، هواداران خاص خود را دارد.

آلانیا به وسیله کوه های توروس احاطه شده و بندرگاه آن مزین به درخت های نخل ردیفی است. چندین مکان دیدنی در انتظار مسافرانی است که ساحل کلوئوپاترا آلانیا با ماسه های زیبا و آب شفاف و کریستالیش را کشف می نمایند.

از جمله مکان های دیدنی آلانیا می توان به قلعه آلانیا ساخته شده در قرن سیزدهم با ارتفاع 200 متر، مشرف به دریا و دارای 80 برج؛ مرکز تاریخی با بازارها و کافه هایش؛ غارهای بی شمار منطقه مانند غارهای داملاتاس (Damlatas) با استالاکتیت های غول پیکر با ارتفاعی بیش از 15 متر؛ پارک دلفین سیا لانیا (Delphinatium Sealanya)، جایی که می توانید با دلفین ها شنا کنید؛ برج قرمز هشت ضلعی بندرگاه با قدمتی از سال 1226 که هم اکنون خانه موزه قوم شناسی است، اشاره نمود.

یکی دیگر از مجذوب نمایندهیت های بی شمار آلانیا، آدینه بازار بزرگ آن است، جایی که می توانید صنایع دستی تمام کشور را ببینید. شما بعلاوه می توانید در فعالیت های متفاوتی چون قایقرانی، رافتینگ، غواصی، ماهیگیری، هایکینگ و کوهنوردی شرکت کنید. برای عاشقان غذا هم غذاهای سنتی مخصوصی چون پوره بادمجان با ماست و سیر یا باقلوا با گردو، دسری وسوسه انگیز و لذیذ وجود دارند.

نقاط دسترسی به آلانیا از آنتالیا با هواپیما (فاصله 100 کیلومتری) یا از قاضی پاشا در فاصله 30 کیلومتری هستند. برای گردش در شهر نیز می توانید از مینی بوس استفاده یا ماشین اجاره کنید.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس آب و هوا

برترین زمان سفر به بر اساس آب و هوا، 26 فوریه تا سوم ژوئن (7 اسفند تا 13 خرداد) و 22 اکتبر تا 30 دسامبر (30 مهر تا 9 دی) است.

دمای میانگین در آلانیا در زمان های مختلف سال بسیار تغییر می نماید. با توجه به رطوبت، هوا به جز چند هفته گرم تابستانی، در این منطقه معتدل و دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال احتمال دارد. آلانیا در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه 55 از 100 را دارا است.

اگر در پی سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه اوت، ژوئیه و سپتامبر به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در میانه و اواخر ماه اوت (اواخر مرداد) با دمای میانگین 34.7 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 26.8 درجه سانتی گراد در شب ها است.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می نمایند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس بارش باران یا برف

اگر در پی سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلی متر در ماه گفته می گردد) یعنی ژوئیه، اوت و ژوئن به آلانیا بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) است.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس رطوبت و وزش باد

آلانیا دارای ماه های مرطوب معتدل در نیمه ای از سال و ماه هایی خشک در نیمه ای دیگر است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 45.5 درصد، ماه اکتبر و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 57.9 درصد، می است.

وزش باد در آلانیا، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه های سال، ژوئیه و سپس فوریه و آوریل هستند. باد ماه ژوئیه با سرعت 5.7 کیلومتر بر ساعت، یک هوای سبک به شمار می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در آلانیا در اواسط ماه فوریه، 13.2 کیلومتر بر ساعت است که یک نسیم ملایم به شمار می آید.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری آلانیا، ژوئیه و سپس اوت و می هستند. قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما در این ماه ها در حداکثر میزان خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری آلانیا، دسامبر است؛ زمانی که با مقرون به صرفه ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی گرم می گردد. دمای میانگین در این فصل در محدوده 17.9 تا 27.9 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می گردد. بارش باران با میانه 3 تا 6 روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری آلانیا است و همین موضوع این فصل را زمانی ایدئال برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می نماید.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا اوت (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی گرم هستند. این ماه ها با صفر تا 1 روز بارش موثر در ماه، کمترین میزان بارش در سال را تجربه می نمایند.

ماه های ژوئن تا اوت، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در آلانیا هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو شوید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده 20.9 تا 33 درجه سانتی گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس دلپذیری القا خواهد نمود. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 3 تا 6 روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز فصل خلوت گرشگری آلانیا است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 15.8 تا 19.2 درجه سانتی گراد در آلانیا کمی سرد است. به صورت میانگین 9 تا 11 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، نیز از فصول خلوت گردشگری آلانیا است.

برترین زمان سفر به آلانیا بر اساس فستیوال ها و رویدادها

آلانیا در طول سال میزبان رویدادهای بین المللی بسیاری است. فستیوال های هنری آلانیا این شهر را تبدیل به مقصدی مجذوب نماینده برای گردشگران با هر سلیقه ای نموده اند. بیشتر شرکت نمایندگان این رویدادها، خارجی ها هستند. هر سال کنگره های ملی و بین المللی، فستیوال های قابل توجه هنری و فرهنگی، رویدادهای ورزشی، نمایشگاه ها و نمایش های بسیاری در آلانیا برگزار می گردد.

فستیوال ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال مستند آلانیا (The Alanya Documentary Festival)

اتاق بازرگانی و صنایع آلانیا از سال 2001 میزبان فستیوال مستند آلانیا بوده است. این فستیوال با سازماندهی انجمن سینمایی آلانیا و فیلمسازان مستند در ترکیه در ماه می هر سال برگزار می گردد.

جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر آلانیا (Alanya International Culture and Art Festival)

جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر آلانیا یک فستیوال است که از سال 2001 هر سال در آلانیا در روزهای شنبه و یکشنبه آخر ماه می هر سال برگزار می گردد. از دلایل برگزاری این جشنواره، آشنایی با فرهنگ مردمان محلی آلانیا است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال هنر و گردشگری (Tourism and Arts Festival)

فستیوال هنر و گردشگری هر سال از انتهای ماه می تا ابتدای ماه ژوئن در بندر آلانیا (Alanya Harbour)، شروع فصل گردشگری را جشن می گیرد. این رویداد سه روزه مملو از کنسرت ها، اجراهای پایکوبی، سخنرانی ها و نمایشگاه های صنایع دستی و هنری است.

فستیوال پرتقال (Portakal Festival)

فستیوال پرتقال هر سال در ماه ژوئن در نزدیکی اوباکوی (در استان آنتالیا) برگزار می گردد. غذا، نوشیدنی، صنایع دستی محلی و آتش بازی از نقاط مجذوب نماینده این فستیوال هستند.

فستیوال ها و رویدادهای فصل پاییز

روزهای جاز آلانیا (Alanya Jazz Days)

برج قرمز (Kızıl Kule) یک برج تاریخی و خانه موزه قوم شناسی و بعلاوه مکان برگزاری فستیوال روزهای جاز آلانیا در ماه سپتامبر یا اکتبر است. این فستیوال که در سال 2002 تاسیس شده، میزبان موسیقی دانان جاز بین المللی و ترکی در 5 کنسرت رایگان است.

فستیوال جاز آلانیا 2018 در تاریخ یک تا 4 اکتبر (9 تا 12 مهر 1397) برگزار خواهد شد.

مسابقات بین المللی دوچرخه سواری در کوهستان (International Alanya Mountainbike Competition)

مسابقات بین المللی دوچرخه سواری در کوهستان هر سال در دومین یکشنبه ماه اکتبر برگزار می گردد. جهت 11.3 کیلومتری این مسابقه از قلعه آلانیا شروع می گردد.

ماراتن بین المللی شنای آلانیا (International Alanya Swimming Marathon)

ماراتن بین المللی شنای آلانیا از سال 1992 در ماه اکتبر در آلانیا، درست قبل از مسابقات ورزشی سه گانه برگزار می گردد. جهت 5 کیلومتری این ماراتن از ساحل کلوئوپاترا شروع می گردد و تا دور شبه جزیره ادامه می یابد.

مسابقات ورزشی سه گانه آلانیا (Alanya Triatlon)

مسابقات ورزشی سه گانه آلانیا در ماه اکتبر هر سال برگزار می گردد. این مسابقات شامل یک جهت ده کیلومتری دوی ماراتن، یک جهت 40 کیلومتری دوچرخه سواری و یک جهت 1.5 کیلومتری شنا می شوند.

نشست بین المللی مجسمه های سنگی آلانیا (The International Alanya Stone Sculpture Symposium)

هر سال در ماه نوامبر، شهرداری شهر آلانیا میزبان سمپوزیوم یا نشست بین المللی مجسمه های سنگی آلانیا است. این رویداد از سال 2004 در آلانیا در حال برگزاری است.

فستیوال ها و رویدادهای فصل زمستان

خانه و موزه آتاتورک (Atatürks House Museum)

هر سال در تاریخ 18 فوریه (29 بهمن)، سالگرد بازدید آتاتورک شاعر از آلانیا در این شهر جشن گرفته می گردد. تمرکز این جشن ها در اطراف موزه و خانه آتاتورک است.

آلانیا؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال و بعلاوه به تفکیک هفته های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا برترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) میزان بارش (سانتی متر)
ژانویه13.222.4
فوریه13.615.2
مارس16.19.1
آوریل19.16.9
می22.84.3
ژوئن270.8
ژوئیه30.30
اوت31.30
سپتامبر28.25.6
اکتبر23.613.7
نوامبر1912.7
دسامبر15.122.9

چه زمانی به آلانیا برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه7153-2015
فوریه8162-2711
مارس91812510
آوریل12226328
می172611359
ژوئن213114434
ژوئیه243518431
اوت253521410
سپتامبر223215423
اکتبر17268368
نوامبر12223297
دسامبر81712411
منبع: کجارو / triposo.com / thebesttimetovisit.com / championtraveler.com
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1809

به "تور ترکیه: برترین زمان سفر به آلانیا؛ دژ امپراطورهای مدیترانه در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه: برترین زمان سفر به آلانیا؛ دژ امپراطورهای مدیترانه در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید