رفتار خارق العاده شامپانزه ، جنگیدن به سبک انسان!

به گزارش مجله فیروزی، زومیت نوشت: دانشمندان برای اولین بار کشف نموده اند که شامپانزه ها دقیقاً مثل عملیات های نظامی انسانی، از دشمنان خارج از قلمرو خود جاسوسی می نمایند.

رفتار خارق العاده شامپانزه ، جنگیدن به سبک انسان!

شامپانزه های ساکن جنگل های غرب آفریقا رفتار عجیبی دارند که تابه حال هیچ وقت دیده نشده بود. این شامپانزه ها برای جاسوسی از گروه های رقیب، به طور تاکتیکی به مکان های مرتفع می روند تا دید بهتری داشته باشند و اطلاعات جمع آوری نمایند. سپس از این اطلاعات عملیات شناسایی برای تصمیم گیری در خصوص مراحل بعدی جنگ استفاده خواهند کرد. این رفتار عجیب دقیقاً شبیه به یک تاکتیک جنگی قدیمی انسانی است؛ اما این رفتار قبلاً هیچ وقت در شامپانزه ها گزارش نشده بود.

رفتار خارق العاده این شامپانزه ها برای اولین بار در پارک ملی تای در ساحل عاج دیده شد و در طی مطالعه ای سه ساله به وسیله محققان دانشگاه کمبریج و مؤسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک به ثبت رسید.

  • چالش واقعی یا کیک با هوش مصنوعی/ کدام تصویر واقعی است؟/ عکس

  • قیافه عجیب گوشی هوشمند نو چینی / عکس

  • آیا خلاء خالی از همه چیز است؟/ یک پرسش چالش برانگیز

گروه محققان داده های جی پی اس و بیش از 21 هزار ساعت ردیابی دو گروه همسایه از شامپانزه های غربی را جمع آوری کرد؛ محیط در مجموع خانه 58 میمون بزرگ است. قلمروی این دو هوپس (که ظاهراً نام جمع شامپانزه ها است) با یکدیگر هم مرز است و این دو گروه اغلب مجبور می شوند که بر سر منابع با هم رقابت نمایند. این رقابت ها معمولاً به خشونت منتهی می گردد.

مشاهدات محققان نشان داد که شامپانزه ها برای اینکه دائماً قلمروی تعریف شده خود را به بقیه همسایه ها گوشزد نمایند، مانند گروه های نظامی انسانی به طور منظم در مرزهایشان گشت زنی انجام می دهند.

دکتر سیلون لموین، نویسنده اصلی مطالعه به گزارش آی اف ال ساینس می گوید: گشت ها اغلب در زیرگروه هایی انجام می گردد که نزدیک می مانند و سروصدا را محدود می نمایند. به عنوان یک ناظر، متوجه می شوید که گشت زنی شروع شده است. آن ها همزمان هم حرکت می نمایند و هم در لحظه می ایستند، رفتارشان کمی شبیه شکار است. احتمالاً این سه میمون غول پیکر اطلاعات شناسایی را از روی تپه جمع آوری نموده اند و درباره احتمالات و اقدامات بعدی با هم بحث می نمایند.

یکی از حرکات متداول این گشت زنی ها شامل پیمایش تپه های مرتفع تر در زمان حرکت به سمت مرزی است که معمولاً نزاع در آن جا اتفاق می افتد. بااین حال، شامپانزه ها هنگام بازگشت به قلمروی خود از این تپه های مرتفع دور می شوند و مسیر ساده تر و مسطح تری را انتخاب می نمایند.

سپس، به نظر می رسد که اقدامات بعدی شامپانزه ها بر اساس اطلاعاتی که از بالای تپه جمع آوری نموده بودند معین می شد. پس از شناسایی رقبا، احتمال پیشروی به داخل خاک دشمن از 40 درصد در فاصله 500 متری دورتر از رقبا، به 50 درصد در فاصله هزار متری و 60 درصد در فاصله سه هزار متری دورتر از رقبا افزایش یافت.

لموین معتقد است که بهره برداری از دورنما به منظور نظارت و دفاع از سرزمین، عمیقاً ریشه در تاریخ تکامل ما دارد. در به کارگیری شامپانزه ها از استراتژی های جنگ مانند، احتمالاً شاهد ردپایی از جنگ های اولیه در مقیاس کوچکی هستیم که ظاهراً در جوامع شکارچی و گردآورنده در دوران ماقبل تاریخ وجود داشته است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آبان 1402 بروزرسانی: 25 آبان 1402 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2125

به "رفتار خارق العاده شامپانزه ، جنگیدن به سبک انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار خارق العاده شامپانزه ، جنگیدن به سبک انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید