گردنم درد می نماید دکتر!

به گزارش مجله فیروزی، درد و اختلال عملکرد با منشأ عضله و فاسیا (بافت همبند اطراف عضله) را سندرم درد و اختلال میوفاسیال می نامند. این سندرم بیش از همه سروگردن، کمربند شانه ای و ناحیه کمری را درگیر می نماید. شیوع این عارضه در خانم ها 54 درصد و در آقایان 45درصد است.

گردنم درد می نماید دکتر!

گردنم درد می نماید دکتر!

درد و اختلال عملکرد با منشأ عضله و فاسیا (بافت همبند اطراف عضله) را سندرم درد و اختلال میوفاسیال می نامند. این سندرم بیش از همه سروگردن، کمربند شانه ای و ناحیه کمری را درگیر می نماید. شیوع این عارضه در خانم ها 54 درصد و در آقایان 45درصد است.

حداکثر شیوع آن بین 30-49 سال است. ساده ترین دلیل شناخته شده برای این بیماری تروما وافزایش کار ساختمان میوفاسیال است. گاهی اوقات بعد از آسیب، مراکزی به صورت نقاط مدور و حساس به وجود می آید که این نقاط به صورت دائم پالس هایی (پتانسیل عمل) به سمت سیستم عصبی مرکزی می فرستند که سبب فراوری درد می گردد. نقاط ماشه ای این قسمت ها غالبا برای مدت های طولانی به صورت منطقه ها مخفی و خاموش در عضلات باقی می مانند و خود را به صورت یک محدودیت حرکت و خستگی سریع نشان می دهند. یکی از کارهای روزمره ای که به دلیل ایجاد میکروتروما می تواند سبب بروز نقاط دردناک متعدد گردد، تایپ کردن است.

در کل مواردی همچون شرایط نامناسب و بی حرکتی طولانی مدت، کمبود ویتامین، کمبود مواد معدنی، هیپومتابولیسم واختلال عملکرد غدد می تواند سبب بروز نقاط دردناک گردد. بعلاوه فشار بیش از حد به عضله درگیر (مانند بلند کردن اجسام خیلی سنگین )، کار کردن به مدت طولانی در یک حالت خاص، ضربه مستقیم، لرز، آرتریت و استرس های هیجانی از جمله عوامل تشدید کننده درد بیماران محسوب می شوند. در این حال سرما باعث تشدید درد وگرما باعث تقلیل آن می گردد.

دردی مبهم و عمیق که در نقاط مختلف بدن ظاهر می گردد

درد ناشی از این نقاط ماشه ای یک درد مبهم و غالبا عمقی است. درد می تواند هم هنگام استراحت و هم هنگام فعالیت در فرد بروز یابد. افراد دارای سندرم میو فاسیال غالبا دارای یک درد دائمی عضلانی، احساس سفتی و محدودیت حرکت و خستگی عمومی یا ترکیبی از اینها هستند. بیماران ممکن است از درگیری عضلات بی اطلاع باشند و از سردرد، درد گردن، درد مفاصل و درد پشت و درد سیاتیک در اندام شکایت داشته باشند. این درد می تواند مداوم یا دوره ای باشد اما غالبا دائمی، ناتوان کننده و محدودکننده است. در تعدادی از افراد شکایت آنها به صورت درد نیست و باید توجه کرد در این افراد علائم به صورت کوتاه بودن، عضلات و محدودیت حرکت است. میزان و اهمیت عضله درگیر به وسیله نقاط ماشه ای تاثیری بر روی درد فراوری شده ندارد. گاهی اوقات دسته ای از عضلات که دارای عصب گیری از یک عصب خاص یا اعصاب خاصی هستند امکان دارد با هم درگیر شوند مانند عضلات تراپزیوس بالا برنده اسکاپولا و اینفرااسپیناتوس(عضلات کتف).

طولانی شدن درد در یک عضله سبب توسعه آن به سایر عضلات هم می گردد که به این حالت یک حالت سگمنتال می گویند.

گاهی اوقات می تواند علائم دیگری مانند تعریق، تغییر در درجه حرارت پوست، اشک، ریزش ترشح بزاق، سر گیجه، عدم تعادل، زنگ زدن گوش ها و حتی اختلال بینایی در فرد دیده گردد.

اساس درمان سندرم میوفاسیال از بین بردن چرخه درد به وسیله تخریب نقاط ماشه ای است. این نقاط را می توان به وسیله روش های مختلفی مانند تزریق، اسپری زدن و کشش این قسمت ها، درمان دارویی، اولتراسوند و ماساژ از بین برد.

منبع:jamejamonline.ir

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1638

به "گردنم درد می نماید دکتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردنم درد می نماید دکتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید