آیا تماشاچی ایرانی به المپیک 2020 می رسد؟

به گزارش مجله فیروزی، آژانس های گردشگری ایرانی از سال 98 درحال برنامه ریزی برای حضور در المپیک 2020 بودند، رویدادی که همه گیری ویروس کرونا آن را تا سال 2021 به تعویق انداخت. یوشیرو موری، نخست وزیر سابق ژاپن که اینک ریاست کمیته سازماندهی بازی های المپیک توکیو را به عهده دارد، در تازه ترین اظهارنظر گفته است: بهار حتما می آید؛ الان شرایط سختی است اما اگر با هم همکاری کنیم این سختی ها را پشت سر خواهیم گذاشت. المپیک 2020 را طبق برنامه انجام می دهیم و آمادگی مورد احتیاج را کامل به دست خواهیم آورد.

آیا تماشاچی ایرانی به المپیک 2020 می رسد؟

المپیک ژاپن قرار بود از 22 جولای 2020 (اول مرداد 99) در شهرهای توکیو و اوساکا برگزار گردد. سختگیری های دولت ژاپن در اجرای این رویداد، پیش بینی افزایش هزینه های اقامت تماشاچی ها و گردشگران و از طرفی، رقابت سخت تماشاگران بین المللی برای حضور در افتتاحیه و اختتامیه المپیک و به دنبال آن، کمبود بلیت این دو مراسم، آژانس های گردشگری ایرانی را یک سال زودتر به جنب و جوش انداخت تا از قافله عقب نمانند، اما شیوع ویروس کرونا همه برنامه ریزی ها را به هم زد. المپیک به پیشنهاد شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن یک سال به تعویق افتاد، با این وجود قرار شد نام رسمی آن همچنان المپیک 2020 توکیو باشد.

روزنامه آساهی ژاپن در نظرسنجی اخیر خود اعلام نموده حدود 30 درصد ژاپنی ها می خواهند طبق برنامه، المپیک انجام گردد و 32 درصد مردم این کشور معتقدند با شرایط کنونی نباید المپیک برگزار گردد و مابقی مردم فکر می نمایند بهتر است المپیک 2020 دوباره به تاخیر بیافتد. اما موری تاکید نموده که امکان عقب انداختن المپیک وجود ندارد و سال جاری برگزار می گردد.

بانک ژاپن پیش از آن که ویروس کرونا شناسایی گردد، در گزارشی پیش بینی نموده بود برگزاری بازی های المپیک و پارالمپیک 2020 توکیو، 25 تا 30 هزار میلیارد ین (208 تا 250 میلیارد دلار) بین سال های 2014 تا 2020 میلادی درآمد عاید این کشور کند؛ رقمی که با توجه به خسارت های کرونا قابل چشم پوشی نخواهد بود.

با این شرایط، تصمیم مهم دیگری که سیاستگذاران المپیک 2020 توکیو باید بگیرند، حضور تماشاچی ها و گردشگرانی است که قرار بود با این انگیزه به ژاپن سفر نمایند. رییس کمیته سازماندهی بازی های المپیک توکیو گفته است: تا ماه مارس (حدودا اسفندماه 99) فرصت داریم برای حضور تماشاچی تصمیم بگیریم که تصمیم سختی خواهد بود.

سیدعباسعلی امامیه، دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی ژاپن و کره جنوبی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ـ که از سال 98 پیگیر حضور تورهای گردشگری و تماشاچیان ایرانی در المپیک 2020 توکیو بوده است، با اشاره به این سخنانِ رییس کمیته سازماندهی بازی های المپیک توکیو که در ملاقات سال نو میلادی با اعضای کمیته ملی المپیک ژاپن مطرح شد، درباره حضور تماشاچیان و گردشگران در این رویداد به ایسنا گفت: از اواسط ماه دسامبر (حدود یک ماه پیش)، نصب نمادهای المپیک (حلقه های رنگین) در منطقه خلیج توکیو (اودایبا) و دیگر نقاط شروع شده است. ما هم منتظر آخرین تصمیم ها هستیم، همان طور که آقای موری اشاره نمود در ماه مارس درباره حضور داشتن یا نداشتن تماشاچی ها تصمیم گیری می گردد.

او درباره احتمال حضور تماشاچیان ایرانی اظهار کرد: این موضوع کاملا به پیشرفت واکسیناسیون در ایران بستگی دارد، باتوجه به این که هنوز برنامه معینی برای واکسیناسیون ایران اعلام نشده است، پیش بینی حضور تماشاچی ایرانی در المپیک توکیو قدری سخت است. اما پی گیر امور هستیم و کوشش خواهیم کرد حضور داشته باشیم.

امامیه اضافه کرد: البته در ژاپن تصمیم گیری های متضادی وجود دارد؛ مثلا در خبری به نقل از کیودو که در روزنامه مای نیچی منتشر شده، به ممنوعیت ورود اتباع غیرمقیم خارجی حتی در قالب فعالیت های تجاری به ژاپن پرداخته است. در واقع ژاپن از زمان همه گیری ویروس کرونا ویزای توریستی صادر ننموده است و فقط افراد غیرمقیم با عنوان ویزای تجاری امکان ورود به ژاپن را داشتند. اما با وضع ممنوعیت تازه، فقط 10 کشور آسیایی از جمله چین، کره جنوبی، تایوان، تایپه، ویتنام، میانمار و تایلند از این قانون مستثنی شده اند، که البته آن ها هم فقط با ویزای تجاری امکان سفر دارند.

او گفت: هرچند تا قبل از وضع این ممنوعیت تازه، اتباع تمام کشورها از جمله ایران با ویزای تجاری امکان سفر به ژاپن را داشتند، اما برای جلوگیری از شیوع نوع جهش یافته کرونا این ممنوعیت وضع شده است.

دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی ژاپن و کره جنوبی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ادامه داد: قرار است از دهه اول ماه فوریه تزریق واکسن فایزر در ژاپن با اولویت بندی شروع گردد و احتمالا تا اواخر ماه می (اواسط بهار 2021) این کار به انتها می رسد.

امامیه گفت: فکر می کنم بدون واکسیناسیون حضور تماشاچی در المپیک توکیو امکان پذیر نخواهد بود. احتمالا گواهی واکسیناسیون یکی از الزامات دریافت ویزا خواهد بود، چرا که مسافر را از قرنطینه شخصی مستثنی می نماید.

قرنطینه خانگی به مدت 14 روز از جمله مقررات سفر به ژاپن است که همزمان با شیوع عالم گیر ویروس کرونا برقرار شده است. با این حال دبیر کمیته سازماندهی المپیک توکیو در پاییز 2020 گفته بود: دولت ژاپن می خواهد ورزشکاران و تماشاگران شرکت نماینده کشورهایی را که از نظر کنترل ویروس کرونا شرایط خوبی دارند از قرنطینه 14 روزه پس از ورود به ژاپن معاف کند. بدون شک ورزشکاران و تماشاگران کشورهایی که از نظر شیوع ویروس کرونا شرایط بحرانی دارند پس از ورود به ژاپن قرنطینه خواهند شد. تصمیم نهایی ژاپن درباره نحوه قرنطینه 14 روزه تا پیش از فصل بهار گرفته می گردد. همچنین تعداد تماشاگران مجاز برای حضور در استادیوم ها را معین می کنیم. این اظهارنظر پیش از اعلام موفقیت نتیجه آزمایش های واکسن کووید 19 مطرح شده بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1259

به "آیا تماشاچی ایرانی به المپیک 2020 می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تماشاچی ایرانی به المپیک 2020 می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید