جاذبه های گرشگری شهر زیبای ونیز در ایتالیا

به گزارش مجله فیروزی، ونیز زیباترین شهر دنیا در شمال کشور ایتالیا و در نزدیکی دریای آدریاتیک است که روی آب واقع شده است و هیچ خودرویی در آن تردد نمی کند.

جاذبه های گرشگری شهر زیبای ونیز در ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

ونیز یکی از زیباترین شهرهای جهان با گردشگران فراوان است که در شمال ایتالیا قرار گرفته است ، این جزیره زیبا در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است و عبور و مرورمردم در این شهر از طریق قایق می باشد و تنها شهر در جهان است که هیچ خودرویی در آن تردد نمی نماید ، از این رو به نظر می رسد که این شهر، روی آب، شناور است . ونیز مجموعه ای از جزیره های کوچک است که از طریق کانال هایی از هم جدا شده اند.

شهر ونیز از جاذبه های گردشگری در جهان است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را از راه های دور و نزدیک به خود جذب می نماید و در میراث جهانی یونسکو به علت شکل عجیبش ثبت جهانی شده است .

این شهر روی آب آثار تاریخی و گردشگری زیادی دارد که یکی از آن ها میدان سن مارکواست که محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که مشهور به سن مارکوبود، می باشد.

هنرمندان ونیزی به غیر از تبحر در ساخت ماسک ، تبحر فراوانی نیز در ساخت کریستال دارند تا جایی که کریستال های ونیزی شهرت فراوانی دارند . این کریستال ها به روش سنتی در جزیره مورانو و بورانوبه شکل ظریف و زیبایی ساخته می شوند اما قیمت بالایی دارند.

جاذبه های گردشگری و توریستی جزیره ونیز ایتالیا

تاریخچه شکل گیری ونیز

باستان شناسان دریافته اند که شهر ونیز از قرون پنجم و ششم بعد از میلاد شکل گرفته است . شواهد نشان دهنده این است که در زمان قبل از رومیان نیز در شهر ونیز تمدنی وجود داشته که مردم این تمدن به شغل های ماهیگیری، فراوری نمک و حمل و نقل دریایی مشغول بوده اند.

با آمدن رومیان به ونیز مشاغل جدیدتری در ونیز شکل گرفت و آثار متعددی نیز ساخته شد که هم اکنون نیز وجود دارد و یادگار آن دوران است. رومیان در ونیز اولین بندر به نام کیوجا را ساختند و در 25 مارس 421 با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتوشهر شهر ونیز به طور رسمی ایجاد شد.

زمانی که بربرها به رم حمله کردند، تعداد زیادی از اهالی سرزمین اصلی ونیز گریختند و پراکنده شدند. بنابراین در ابتدا، اقامتگاه های این شهر موقتی بودند که ساکنان آن، آنها را به اقامتگاه دائمی خود تبدیل کردند.

به دلیل قرار دریافت در زمین باتلاقی، آنها مجبور شدند خانه های مقاوم تری بسازند. آنها به این نتیجه رسیدند که خانه ها را روی سکوهایی چوبی بنا نمایند که سازه ها را محفوظ نگه دارد. بعد ها این جزایر کوچک را با استفاده از پل هایی به هم وصل کردند که این کار، برقراری ارتباط را برای آنها ساده تر کرد. این نحوه ساخت و ساز موجب شد که این شهر شبیه به شهری شناور روی آب، به نظر برسد. بنابراین ونیز زیبا را شهر شناور روی آب نامیدند .

شهر ونیز چگونه ساخته شد

موقعیت جغرافیایی ونیز

شهر زیبای ونیز دارای جزایر فراوانی است که تعذاد این جزایر 118 می باشد ، بعضی از این جزایر در ونیز توسط پل هایی به یکدیگر وصل هستند . در مرکز شهر ونیز قسمت تاریخی شش گانه به نام های درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو قرار گرفته است.این مناطق 150 کانال کوچک را به یکدیگر متصل می نمایند و در دو طرف کانال گراند قرار گرفته اند.

جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب می آیند:

  • جزیره مورانو که شهرت آن به علت هنر شیشه سازی است .
  • جزیره بورانو که شهرت آن به علت هنرتوری بافی و وجود خانه های رنگارنگ در آن است .
  • جزیره تورچلو که قدیمی ترین جزیره از نظر سکونت در ونیز است .
  • جزیره لیدو که شهرت آن به علت ساحل آرام و بسیار زیبای آن و همچنین طول دوازده کیلومتری آن می باشد.

جزیره بورانو از جزایر زیبای ونیز

آب و هوای ونیز

شهر ونیز آب و هوای مدیترانه ای با رطوبت هوای بالا دارد و درجه هوا در زمستان 3 درجه بالای صفر و در تابستان 24درجه بالای صفر است.

ترابری در ونیز

رفت وآمد در شهر ونیز با قایق انجام می گردد و تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمی نماید.

رفت و آمد در شهر ونیز با قایق

مَد یا بالا آمدن آب دریا

در ونیز در فصل بهار وتابستان آب دریا بالا می آید و باعث می گردد که کوچه ها پر از آب گردد و عبور و مرور در شهر را مختل می نماید اما ساکنان ونیز با این پدیده آشنایی کاملی دارند و برای آن ها یک اتفاق عادی تلقی می گردد.در ونیز پروژهای به نام سد دریایی متحرک در حال اجراست که می تواند به مبارزه با پدیده مد یا بال آمدن آب دریا بپردازد.

ریالتین نام جزیره اصلی شهر ونیز است می توان با یک ساعت پیاده روی به تماشای آن نشست.شهر ونیز به علت اینکه خیابان ها کابردی به جز جداسازی ساختمان ها از یکدیگر نداشته دارای کوچه ها و خیابان های باریک است.

منبع: نمناک
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 772

به "جاذبه های گرشگری شهر زیبای ونیز در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گرشگری شهر زیبای ونیز در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید