جانتان را دوست دارید؟ این کارها را در 17 کشور دنیا انجام ندهید

به گزارش مجله فیروزی، حتما تابحال درمورد تفاوت های فرهنگی و رفتاری در جوامع مختلف شنیده اید و آگاه هستید که حرکات، اشارات و رفتارها در هر کشور و یا حتی هر منطقه میتواند معنای متفاوتی داشته باشد. رفتاری که در یک جا محبت آمیز تعبیر می گردد، ممکن است در جایی دیگر ناپسند به حساب آید. به ویژه اینکه انجام بعضی حرکات در بعضی از کشورها ممکن است موجب دردسرهای وحشتناکی گردد. پس بهتر است پیش از رفتن به هر کشوری با آداب، بایدها و نبایدهای آن ها بیشتر آشنا شویم. اما با توجه به پیچیدگی سر درآوردن از عرف و سنت های محلی ، در این مقاله سعی داریم تا با آداب و رسوم و فرهنگ 17 کشور جهان آشنا شده و توصیه هایی برای سفر به نقاط مختلف جهان شنیده باشیم.

جانتان را دوست دارید؟ این کارها را در 17 کشور دنیا انجام ندهید

نپال

یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم نپال این است، دست دادن هنگام سلام و احوالپرسی ممنوع!!! درکشور نپال، مردم کف دست های خود را با حالتی شبیه به عبادت که ناماسته نام دارد ، روی هم قرار می دهند.و از دست دادن اجتناب مینمایند. ضمن اینکه روبوسی در فرهنگ آنها و در ملا عام را نیز عملی ناپسند میپندارند. این را دیواس آدهیکاری در این زمینه میگوید.

هلند

به گفته کارتیک : یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردمان هلندی در صحبت کردن بسیار رک و روراست بوده و به نرمی سخن گفتن در بین آنها مفهومی ندارد. بعلاوه اضافه می نماید: هیچ رنجشی نباید در کار باشد اما این شیوه ای است که در این جا موثر است و البته این طرز رفتار از تصنعی بودن بهتر است. بنابراین اکیدا توصیه میگردد که در این کشور از حاشیه رفتن بپرهیزید!

روسیه

کاترین ماکالووا این نکته را بازگو میکند که در فرهنگ روسیه، آنها تنها برای مردگان خود دسته گل هایی با تعداد گل زوج میبرند و برای افراد زنده باید این تعداد فرد باشد و این جزیی از آداب و رسوم و فرهنگ روسی بحساب می آید. با این حساب ار در این کشور قصد هدیه دادن دسته گل به شخصی را دارید بیاد داشته باشید که هرگز نباید تعداد گلها زوج باشد.

سنگاپور

دنیس انگاین چنین اظهاراتی در خصوص فرهنگ این کشور دارد که گذاشتن یک بسته دستمال کاغذی بر روی میز نشان دهنده رزرو میز بوده و این کار شبیه اقدام مردم برخی کشورهاست که به جای دستمال از چتر یا کیف استفاده می نمایند. او می گوید: گمان نکنید که کسی برای شما دستمال فراهم نموده است. پس بیاد داشته باشید که در فرهنگ کشور سنگاپور نشستن بر سر میزی با یک بسته دستمال کاغذی در این کشور ممنوع میباشد.

تایلند

همانطور که سر در فرهنگ تایلند مقدس ترین عضو شناخته میگردد، پاها درست در نقطه مقابل قرارگرفته اند و پاچارا یوساوات می گوید: مردم استفاده از پاها یا نشان دادنشان در عموم را عملی بسیار زشت و ناپسند می پندارند. پس اگر قصد عزیمت به این کشور را دارید اولین چیزی که باید بدانید این است که گذاشتن پاها بر روی میز و استفاده از آنها برای اشاره یا برداشتنی چیزی عملی در فرهنگ آنها بسیار ناپسند و مذموم شناخته میگردد.

آرژانتین

در فرهنگ آرژانتین نوشیدن ماته که نوشیدنی ای شبیه به چایاست ، یک سنت بوده و نشان دهنده صمیمیت و دوستی است و این علت تاکید ما بر این مهم است که هرگز ماته را نباید رد کرد. این نوشیدنی همراه نوعی نی به نام بومبیلا سرو میگردد اما نکته ای که باید بدانید این است که نباید ماته را با آن هَم بزنید. با این حساب توصیه ما بهنگام سفر به آرژانتین این است که هرگز ماته را رد نکنید.

استرالیا

به سفارش و گفته کتی برتلز ، مردم استرالیا در نظافت و نگهداری اماکن عمومی کشور خود بسیار اهتمام میورزند را به طور جدی تمیز نگه می دارند. شاید در بسیاری از کشورها انداختن جلد شکلات یا هر ماده کثیف دیگری اهمیت چندانی نداشته باشد ، اما مردمان استرالیا نظافت و تمیزی را جز افتخارات و اماکن پاکیزه را مفاخر خود میپندارند. پس در استرالیا حواستان را از این حیث جمع کنید. کتی برتلز بعلاوه می افزاید: اگر واقعا احتیاج به تف کردن دارید، این کار را محتاطانه انجام دهید. پس اگر روزی گذرتان به کشور استرالیا افتاد به یاد داشته باشید که در مکان های ممنوعه این کشور اعمال ناشایستی از قبیل ریختن زباله، پرتاب آب دهان و کشیدن سیگار بسیار بیش از نقاط دیگر جهان مذموم تلقی شده و عواقب بدی خواهد داشت.

فرانسه

حتما این جمله معروف و مصطلح در میان مردم خودمان را شنیده اید که: اول سلام بعدا کلام. این توصیه در کشور فرانسه تقریبا به شکل قانون درآمده و باید بدانید که پیش از سلام و احوال پرسی، وارد گفت و گو نشوید. شی تائو به بازدیدنمایندگان این هشداررا می دهد که بدون عرض سلام یا ببخشید، مستقیماجمله مورد نظر خود را بیان نکنید. به گفته اواین بی ادبانه ترین شکل رفتار در فرانسه است. طرف صحبت شما هرگز به گرمی با شما صحبت نخواهد کرد.

چین

احترام به بزرگتر ها در کشور ما بسیار بسیار پر اهمیت و به نوعی ارزش اخلاقی محسوب میگردد اما این مهم در کشور چین بسیار بسیار جدی تر انجام میپذیرد. طبق توصیه آپریل لی ، .پیش از افراد مسن به اتاقی وارد یا از آن خارج نشوید. در واقع آنچه ادب حکم می نماید این است که برای وارد یا خارج شدن از جایی، افراد مسن در ارجحیت قرار گیرند. مخصوصا درشرایطی که مردمان چینی به شدت روی احترام به افراد بزرگ تر حساس بوده و این حرکت را نشانه رعایت ادب میدانند. البته در خصوص این مورد خاص مطمئن هستم که همه ما بخوبی از پسش بر خواهیم آمد. پس جای نگرانی نیست.

نیوزیلند

هاکا که اجرای حرکاتی با فریاد است که پیش از جنگ و امروزه پیش از مسابقه راگبی انجام می گردد از جمله تفریحات مخصوص نیوزیلندی هاست که اکیدا توصیه میگردد مواردی را در روبرو با آن رعایت کنید. مایور ماکری درباره هاکا میگوید که هاکا برای نیوزیلندی ها بسیار محترم بوده و شرکت نمایندگان در این مسابقه با دست به سینه می کوبند، خرخر نموده و سپس زبان درازی می نمایند. البته این حرکات از نگاه غریبه ها بسیار عجیب به نظر میرسد. اما برای خود مردم نیوزیلند اصلا چنین بنظر نمی آید. پس شوخی با هاکا که پیش از جنگ و امروزه پیش از مسابقه راگبی انجام می گردد ممنوع !!

آلمان

جودیت میر درباره اشتباه رایجی که ممکن است مسافران به عنوان شوخی انجام می دهند هشدار می دهد. سلام کردن به شیوه نازی ها یک جنایت بحساب آمده و هر ساله گردشگران زیادی را به دردسر انداخته و حتی باعث دستگیری آنها میگردد. شما خیال می کنید بامزه هستید اما دیگران مطلقا چنین فکری نمی نمایند. پس بدون هیچ گونه شوخی ای به شما هشدار میدمهم که هرگز به سبک نازی ها سلام نکنید حتی برای شوخی. چرا که ممکن است به دردسر بیوفتید. البته اگر جان خود را دوست دارید.

کنیا

رز توو درباره قوانین این کشور می گوید:با توجه به محترم بودن مردم کنیا و علاقه آنها به اینکه حتما القابی چون آقا، خانم، یا دکتر در کنار نام خانوادگیشان به کار گرفته گردد، در هنگام صدا زدن ایشان اگر نامشان را نمیدانید حتما از لفظ خانم یا آقا بهره ببرید. پس شما هم این مهم را از یاد نبرید که در سفر به این کشور هرگز افراد را با نام کوچکشان خطاب نکنید مگر در مواقعی که خود را با نام کوچک معرفی نموده باشند.

مالزی

نِها کاریانیا اظهار دارد که انجام برخی از حرکات از جمله مشت کردن دست، در فرهنگ کشور مالزی بیانگر بی ادبی و وقاحت است. این در حالی است که در برخی کشورهای غربی مشت کردن دست بیان گر این جمله است که:بیا این کار را انجام دهیم. اما در مالزیابدا بیانگر چنین مفهومی نیست. خیلی ساده است در مالزی نباید دست خود را مشت کنید!!

امارات متحده عربی

در این کشور نیز همانند کشور ما در یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردمان این است که ماه رمضان و اوقات روزه داری خوردن و آشامیدن یا سیگار کشیدن در مکان های عمومی یک توهین محسوب می گردد و انجام چنین اعمالی تنبیه در پی خواهد داشت. طبق واجبات دین اسلام، مسلمانان در طول ماه رمضان باید از خوردن و آشامیدن اجتناب نمایند. بها آوارتانی می گوید حتی اگر شما مسلمان نبوده و اعتقادی به روزه نداشته باشید، باید طبق قانون عملنموده و به قوانین این کشور احترام بگذارید.

آمریکا

دان هالیدی می گوید: گردشگران ممکن است از این مطلب متعجب شوند که پیشخدمتان و خدمتکاران اغلب حقوقی از کارفرمای خود دریافت نمی نمایند، بلکه روی انعامی که از مشتری ها دریافت می نمایند حساب می نمایند. درواقع این یکی از آداب و رسوم و فرهنگ مردمان این کشور است. شاید این هم یک از دلایل پیشرفت مالی این کشور باشد اما در هر صورت فراموش نکنیم که دادن انعام در آمریکا امری واجب محسوب میگردد.

هنگ کنگ

شاید این گفته کمی نژاد پرستانه و متعصبانه به حساب بیاید اما هرگز مردم هنگ کنگ را چینی خطاب نکنید. کیل هایاشی در این رابطه میگوید : باتوجه به نزدیکی این کشور با کشور این، ممکن است مردم این کشور به اشتباه چینی خطاب شوند که این خلاف میل مردم این کشور است و آنها ترجیح می دهند خود را از چین جدا دانسته و هویت خود را داشته باشند. پس بهتر است در هنگام سفر به هنگ کنگ قبل از این که مردم شما را تصحیح نمایند، خود شما این مهم را انجام دهید.

اندونزی

رجینا لوس در باره سنت مرسوم در کشورش شرح می دهد: از آنجایی که مردم اندونزی از دست چپ خود برای رفتن به توالت استفاده مینمایند، تنها از دست راست خود برای دست دادن استفاده می نمایند. جالب است بدانید که در این منطقه به ندرت افراد چپ دست وجود دارد، اما اگر شما چپ دست باشید و سهوا چنین اشتباهی مرتکب شوید و یا دست دادن با دست چپ برایتان سخت است، فاجعه ای رخ نداده است و با یک عذرخواهی کوچک میتوانید مشکل و سو تفاهم بوجود آمده را حل کنید. پس با اینکه بسیار عجیب به نظر می آید ولی در این کشور نباید از دست چپ خود بهره ببرید. با شرح مواردی که عنوان شد فکر نمیکنم دیگر مسئله ای در این کشور ها داشته باشید البته به شرطی که همه موارد رو یادداشت نموده و روزی 3 بار با خود تکرار نمایید!!! البته اگر قصد جهانگردی دارید.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2025

به "جانتان را دوست دارید؟ این کارها را در 17 کشور دنیا انجام ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانتان را دوست دارید؟ این کارها را در 17 کشور دنیا انجام ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید