رکورد جدید پهپاد خورشیدی برای ارتباطات اینترنتی

به گزارش مجله فیروزی، شرکت هاپس موبایل(HAPSMobile) که چندی پیش پیروز به طراحی و توسعه یک پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین موسوم به سان گلایدر(Sunglider) گشته و آن را برای ارتباطات اینترنتی طراحی کرده است، اخیرا با پیروزیت آزمایش دیگری را در فرودگاه اسپیس پورت آمریکا انجام داده و طی آن این هواپیما به ارتفاع بالاتری صعود کرده است.

رکورد جدید پهپاد خورشیدی برای ارتباطات اینترنتی

این هواپیما مجهز به سیستم پلتفرم ارتفاع زیاد(HAPS) است و توسعه آن حاصل تلاش شرکت هاپس موبایل و شرکت ژاپنی سافت بانک(Softbank) و یک شرکت توسعه دهنده سیستم های هواپیما به نام ارو وایرنمنت(AeroVironment) است.

سان گلایدر همچنین از پنل های خورشیدی که در امتداد بال های آن پراکنده شده است، نیرو می گیرد. طول بالهای آن 78 متر(255 فوت) است و در کل 10 پیشران را دارد تا بتواند حداکثر سرعت 110 کیلومتر در ساعت(68 مایل در ساعت) را داشته باشد. بر روی بال این پهپاد صفحات خورشیدی بزرگی برای دریافت انرژی خورشید و تبدیل آن به برق مورد نیاز برای حرکت نصب شده است.

این هواپیما برای انجام عملیات مخابراتی به استراتوسفر طراحی شده است و قادر است به مدت چند ماه در آن ارتفاع پرواز کند. پوشَن سپهر یا چینه سپهر یا استراتوسفر (Stratosphere) لایه ای از هواسپهر است که تا پنجاه کیلومتری زمین ادامه دارد و دومین لایهٔ بزرگ اتمسفر است. این لایه بالای تروپوسفر(گَردسپهر) و پایین مزوسفر(مِسوسپهر) قرار گرفته است.

به گفته محققان با انجام این کار در آینده هواگردها به راحتی قادر به اتصال به منطقه ای به مساحت 200 کیلومتر (124 مایل) خواهند بود و با دیگر سان گلایدرها ارتباط برقرار می کنند تا شبکه های اینترنتی بزرگتری را ایجاد کند که مناطق بزرگتر را تحت پوشش خود قرار دهد و به مردم در مناطق در حال توسعه خدمت کند.

نخستین سان گلایدر در سال 2019 مونتاژ شد و در آن زمان با نام HAWK30 شناخته می شد و این تیم از آن زمان تا به امروز آزمایشات مختلفی را بر روی این هواگرد انجام داده اند که از آن آزمایش ها می توان به چند سری پروازهای سطح پایین اشاره کرد اما چهارمین آزمایش که اخیرا نیز انجام شد در فرودگاه اسپیس پورت آمریکا انجام شد و طی آن این پهپاد به بالاترین ارتفاع خود رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 975

به "رکورد جدید پهپاد خورشیدی برای ارتباطات اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد جدید پهپاد خورشیدی برای ارتباطات اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید