نابینایان نیازمند ترحم مسئولان نیستند

به گزارش مجله فیروزی، رییس اداره بهزیستی میبد اظهار کرد: هرچند معلولیت، محدودیت نیست ولی مسئولان نیز باید به این باور برسند که معلولان از جمله نابینایان نیاز به ترحم ندارند و باید همانند دیگر افراد جامعه مسئله اشتغال آنها نیز برطرف شود.

نابینایان نیازمند ترحم مسئولان نیستند

سید محسن فلاح در گفت وگو با خبرنگار مجله فیروزی، ضمن گرامیداشت بیست و سوم مهرماه روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿد به وضعیت روشندلان این شهرستان اشاره و اظهار کرد: 450 کم بینا و نابینا از سنین 18 تا 65سال در شهرستان میبد تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و از خدمات توان بخشی و حمایتی این سازمان بهره می گیرند.

به گفته وی، 156 مورد از این افراد تحت پوشش دارای معلولیت بینایی خفیف، 122 نفر معلولیت بینایی متوسط، 147مورد معلولیت بینایی شدید و 66مورد معلولیت بینایی خیلی شدید دارند.

فلاح اضافه نمود: پرداخت کمک هزینه های خدمات توانبخشی، توان پزشکی، تحصیلی، پرستاری معلولان نخاعی، ایاب و ذهاب معلولان، ویزیت در منزل و طرح مراقبین از خدمات مستمر بهزیستی در این حوزه است.

وی راجع به ارائه خدمات توان پزشکی به معلولان بینایی، اظهار کرد: این خدمات نیز شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی سنجی، گفتاردرمانی و پیگیری امور مربوط به مناسب سازی اماکن عمومی است به این معلولان در صورت نیاز ارائه می شود.

وی با اشاره به وجود یک باب کتابخانه ویژه نابینایان در این شهرستان اعلام کرد: سطح سواد نابینایان در شهرستان میبد نسبتاً خوب است به طوری که در حال حاضر نابینایان مشغول به تحصیل از مقطع تحصیلات ابتدایی تا دکترا در شهرستان داریم که تعدادی از انها در رشته های قرانی نیز حائز رتبه های برتر کشوری هستند.

وی با تأکید بر این که عمده مشکل پابرجای نابینایان میبد همانند اغلب معلولان دیگر مسئله اشتغال و توانمندسازی و عدم اعتماد جامعه به توانایی آنهاست، اظهار کرد: متأسفانه بی توجهی و کم توجهی جامعه به توانایی های معلولان مشکل اشتغال آنها را همچنان با مشکل روبرو کرده و همین موضوع نیز آینده بسکمک از آن ها را به خطر انداخته است.

رییس اداره بهزیستی میبد مسئله مناسب سازی اماکن عمومی را یکی دیگر از مسائل روشندلان میبدی خواند و گفت: هرچند معلولیت، محدودیت نیست ولی مسئولان نیز باید به این باور برسند که معلولان از جمله نابینایان نیاز به ترحم ندارند بلکه باید همانند دیگر افراد جامعه مسئله اشتغال آنها نیز برطرف شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 352

به "نابینایان نیازمند ترحم مسئولان نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابینایان نیازمند ترحم مسئولان نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید