نحوه تعویض تسمه تایم تیبا

به گزارش مجله فیروزی، تجربه نشان می دهد که تعویض تسمه تایم تیبا پس از پیمودن هشتاد هزار کیلومتر مسافت توسط این خودرو ضروری خواهد بود. در واقع خودروی تیبا در این زمینه تفات چندانی با خودروی پراید ندارد. حتی به دلیل آن که بسیاری از قطعات دو خودروی تیبا و پراید مشابه با یکدیگر است، چگونگی تعویض تسمه تایم در این دو خودرو نیز تفاوت چندانی با هم ندارد.

نحوه تعویض تسمه تایم تیبا

فراهم کردن مقدمات کار

پیش از تعویض تسمه تایم تیبا باید ابتدا لوازمی که برای انجام این کار لازم هستند و در حین عملیات فنی مورد استفاده قرار می گیرند را تهیه نمود. برای باز کردن تسمه تایم این خودرو و جایگزینی آن با نمونه جدید به لوازمی نظیر آچار رینگی شماره ده، شماره یازده، شماره دوازده، شماره سیزده و شماره چهارده احتیاج خواهد بود. از نوع آچار تخت دو سو نیز داشتن دو شماره بیست و یک و بیست و دو برای پیش بردن کار توصیه می شود. همچنین از آن جایی که پیش از شروع عملیات فنی باید خودرو را در ارتفاع قرار داد، وجود جک بالابر نیز کاملا ضروری به نظر می رسد. با در اختیار داشتن ابزارهای یاد شده می توان فرایند تعویض تسمه تایم خودروی تیبا را شروع کرد.

باز کردن خودروی تیبا

در شروع عملیات فنی به سراغ تسمه کولر خودروی تیبا می رویم. برای این کار ضروری است که محفظه فیلتر هوا باز شده و از محل خود خارج شود. پس از آن احتیاج است تا پیچ هرزگردی که تسمه کولر را در محل خود محکم نگه داشته است اندکی شل شود. سپس باید به سراغ پیچی که تسمه را در محل خود نگه داشته است رفت و آن را باز کرد. پس از باز کردن پیچ نوبت به خارج کردن تسمه کولر از محلی می رسد که در آن جا خوش نموده است.

در صورتی که تسمه دینام خودرو فرسوده شده باشد بهتر است آن را نیز همراه با تسمه تایم خودرو تعویض نمود. برای این کار پیچ موجود در گوشه دینام تا حد امکان توسط آچار رینگی شماره دوازده شل می شود. پس از آن می توان با کشیدن دینام به سمت بیرون آن را از محل خود خارج کرد. اگر توسط باز کردن پیچ یاد شده نتوان دینام را بیرون آورد باید به زیر خودرو رفت و پیچ دیگر مربوط به دینام را باز کرد.

اگر قصد اصلی از باز کردن قطعات خودروی تیبا تعویض تسمه کولر و تسمه دینام آن است در همین مرحله کار به خاتمه می رسد. به این معنی که می توان نسخه های کهنه آنها را با نمونه های جدید جایگزین کرد و قطعات باز شده خودرو را دوباره سر جای خود قرار داد. برای آن که در حین تعویض تسمه کولر و تسمه دینام خودرو این دو قطعه با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند باید به این نکته دقت نمود که همواره تسمه کولر اندازه عظیم تری نسبت به تسمه دینام خودروی تیبا دارد.

هنگام نصب هر دو تسمه در محل مورد نظر باید آنها را حدود یک سانتیمتر شل بست تا حین کار کردن از قدرت مانور مناسبی برخوردار گردند. به هر حال چه قصد تعویض تسمه دینام و تسمه کولر را داشته باشید و چه نخواهید این کار را انجام دهید ابتدا باید به سراغ تسمه تایم خودروی تیبا بروید و آن را تعویض کنید. در واقع تسمه کولر و تسمه دینام خودروی تیبا در صورت احتیاج به تعویض پس از نصب تسمه تایم در محل مورد نظر قرار می گیرند و نصب می شوند.

تعویض تسمه تایم تیبا

برای تعویض تسمه تایم تیبا ابتدا باید پیچ های اتصال فولی سر واتر پمپ را باز کرد. پس از آن نوبت به باز کردن پیچ های مربوط به قاب بالای تسمه تایم می رسد. پس از باز کردن پیچ های مورد نظر باید کارتل را با جک بالا آورد و پیچ دسته موتور را به یاری آچار رینگی شماره چهارده باز کرد.

در مرحله بعد باید یک رابط را به یاری متصل ساختن آچار به پیچ سر میل لنگ در پشت دسته موتور یا در فضای موجود میان شاسی و موتور قرار داد. پس از انجام مراحل یاد شده نوبت به استارت زدن موتور خودروی تیبا می رسد. البته باید دقت کرد که حین استارت زدن موتور خودرو روشن نشود و این امر تنها در حد تک استارت باقی بماند. از آنجا که نمی توان هم زمان هم استارت زد و هم قطعات خودرو را از محل قرارگیری آنها جدا کرد، این کار باید حداقل توسط دو نفر انجام گیرد.

به هر حال با استارت زدن خودرو پیچ فولی هم باز می شود و در وهله بعد فولی سر واتر پمپ از آن جدا می شود. پس از انجام این کار باید قاب پایین تسمه تایم که توسط سه پیچ مجزا در محل خود کیپ شده است باز شود. حال باید این عملیات فنی را به خاتمه رساند.

حسن ختام تعویض تسمه تایم تیبا

در بخش خاتمهی تعویض تسمه تایم تیبا باید ابتدا میل سوپاپ را در حالت خلاص قرار داد و سپس به یاری آچار رینگی شماره چهارده اقدام به چرخاندن موتور نمود. همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره نموده بودیم روی چرخ دنده دو خط مجزا دیده می شود که به شکل بریدگی هستند. بر اساس گفته های قبل می توان این دو خط را به عنوان دو عقربه ساعت در نظر گرفت. چرخاندن موتور تا جایی ادامه می یابد که خطوط مذکور ساعت دوازده و پانزده دقیقه را نشان دهند. به این ترتیب موتور خودروی تیبا روی تایم مناسب قرار می گیرد.

پس از انجام مراحل فوق باید به یاری آچار رینگی شماره دوازده تسمه سفت کن را باز و با عقب راندن آن پیچ را محکم کرد. سپس باید تسمه را از جای خود خارج نمود و تسمه سفت کن را آنالیز کرد. اگر این بخش از خودرو هرز بود یا احتیاج به تعویض داشت باید آن را با نسخه ای جدید جایگزین نمود. پس از آن باید تسمه تایم نو را در محل خود قرار داد. در حین قرار دادن تسمه تایم جدید در محل مناسب باید مراقب بود تا چرخ دنده از حالت تایم یا همان ساعت دوازده و ربع خارج نشود.

پس از انجام مراحل یاد شده باید تسمه سفت کن را باز کرد و پیچ آن را هم کاملا محکم نمود. نکته قابل توجه آن است که تسمه تایم باید مانند تسمه دینام و تسمه کولر خودرو حدود یک سانتیمتر شل بسته شود تا هنگام کار کردن مشکل خاصی را ایجاد نکند. پس از بسته شدن تسمه تایم بدون بر هم خوردن تایمینگ آن مراحل تعویض تسمه تایم تیبا نیز مانند مطلب ما به خاتمه می رسد.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1424

به "نحوه تعویض تسمه تایم تیبا" امتیاز دهید

1 کاربر به "نحوه تعویض تسمه تایم تیبا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تعویض تسمه تایم تیبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید