کدام نویسندگان ایتالیایی به نمایشگاه کتاب تهران می آیند؟

به گزارش مجله فیروزی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد امور رسانه ای و خبری سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، پروفسور کارلو چرتی گفت: در میان چهره های ایتالیایی حاضر در نمایشگاه تهران می توان به والری ماگرلی شاعر و مترجم و منتقد ادبی، مارکو کارلو پاستونزی کلینا جیا مازوکو و میشلا مورجیا، مارسلو ناردیس، اوگو اورنزو نوولی، الساندرو باربرو، میشلا مورجیا، میشل سرا ارانتی، اوگو لورنزو نوولی، بئاتریس ماریا ماسینی و جیانی بیاندیلو به عنوان نویسنده اشاره نمود.

کدام نویسندگان ایتالیایی به نمایشگاه کتاب تهران می آیند؟

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران ادامه داد: آلفری لورنزون رئیس اتحادیه ناشران ایتالیا و بعضی از اعضای اتحادیه به همراه رسانا رومو مدیرکل کتابخانه ها و مؤسسات وزارت فرهنگ ایتالیا و نیز نمایندگان مؤسسات نشر موندادوری، سابینا، پونته و گوئرا از ایتالیا نیز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور خواهند داشت. گوئیدو لوئیجی آنتونیو اسکارابوتولو تصویرگر ایتالیایی نیز در ایام حضور در نمایشگاه کتاب میهمان ایران خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از کتاب های کتابخانه آنجلیکای رُم در موزه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: این نمایشگاه با عنوان کتاب های جاده ابریشم: از رم به تهران برگزار می گردد. کتابخانه آنجلیکای رُم از قدیمی ترین کتابخانه های رم است که بیش از 500 سال قدمت دارد. براساس این گزارش انتشار دو کتابشناسی از آثار ایرانی در ایتالیا و آثار ادبی ایتالیایی در ایران توسط موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران از دیگر اقدامات پژوهشی همزمان با نمایشگاه سی ام خواهد بود.

چرتی اضافه نمود: در ادامه برنامه های فرهنگی ایتالیا روز 4 ماه می، در باغ نگارستان با همکاری دانشگاه تهران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دایره المعارف ایتالیا و وزارت امور خارجه ایتالیا دومین دور گفتگوی فرهنگی بین ایران و اروپا برگزار می گردد.

یادآوری می گردد، غرفه ایتالیا که سال جاری به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه حضور دارد، روز چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396 توسط مقامات ایتالیایی به همراه جمعی از اصحاب فرهنگ ایرانی افتتاح می گردد و در روز پنج شنبه، 14 اردیبهشت، هیات فرهنگی ایتالیا با موضوع درخشش قرون وسطا: داستان یک سو تفاهم بزرگ با سخنرانی الساندرو باربرو نشستی را در نمایشگاه کتاب برگزار می نماید. در ادامه نیز ملانیا ماتزوکو و آیدین آغداشلو به کارشناسی خانم فلیچتا فرارو نشستی با موضوع موزه ایتالیا: شاهکارهای هنری و داستان آن ها را برگزار خواهند کرد.

غرفه ایتالیا در روز آدینه 16 اردیبهشت که روز ایتالیاست، میزبان نشستی با عنوان روشنایی لطیف: شعر ایتالیا در قرون 13 و 14 میلادی با حضور والریو مارجلی و ایمان منسوب بصیری خواهد بود و در روز شنبه، 16 اردیبهشت والریو ماسیمو مانفردی و کارلو چرتی در نشستی با عنوان پایکوبی باشکوه میان اسطوره و حقیقت با موضوع آنالیز حقیقت تاریخ رم شرکت خواهند کرد و در ادامه نیز نشستی با عنوان زیبایی ساده پینوکیو: افسانه ای بدون مرز با سخنرانی گوئیدو اسکرابوتولو برگزار می گردد.

بر اساس این گزارش، برنامه های میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران در روز یکشنبه 17 اردیبهشت با نشست آنالیز ادبیات کلاسیک قرن بیستم ایتالیا و محبوبیت آن در ایران با نگاهی ویژه به آثار ایتالو کالوینو و با سخنرانی مارکو بلپولیتی و آنتونیا شرکا ادامه خواهد یافت.

غرفه ایتالیا در روز دوشنبه 18 اردیبهشت میزبان نشستی با موضوع کتاب های علمی و تخیلی برای نوجوانان و با سخنرانی لوکا نوولی خواهد بود و در روز سه شنبه 19 اردیبهشت نیز بئاتریچه مازینی و هدا حدادی در کنار فلچیتا فرارو به بحث پیرامون حضور بچه ها در نمایشگاه بین المللی کتاب خواهند پرداخت.

در روز چهارشنبه، 20 اردیبهشت ههم سخنرانی میکلا مورجا و محمد طلوعی با موضوع معضل نوآوری و پژوهش های علمی ایتالیا و ایران ادامه دهنده ویژه برنامه های مهمان ویژه خواهد بود. این کارشناسان چالش های جوامع را در رویایی با نوآوری مورد نقد قرار خواهند داد. چرتی بیان کرد: در روز پایانی حضور این هیات در نمایشگاه کتاب، مارکو پاستونزی با موضوع ورزش به مثابه افسانه ای حماسی به سخنرانی خواهد پرداخت.

طراحی و ساخت غرفه ایتالیا توسط دو معمار ایرانی

در خبری دیگر مربوط به حضور ایتالیا در نمایشگاه سال جاری کتاب تهران، مدیر کمیته امور بین الملل سی اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از طراحی و ساخت غرفه ایران توسط دو معمار ایرانی اطلاع داد.

غلامرضا نوعی گفت: لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی، مؤسسین شرکت دیبا، طراحی و ساخت غرفه ایتالیا مهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب را بر عهده دارند. این دو معمار که طراح پل طبیعت هستند، پیشتر برنده جایزه معماری آقاخان در سال 2016 شده اند.

وی اضافه نمود: طراحی غرفه سال جاری ایتالیا واقع در سالن ملل نمایشگاه به گونه ای است که ضمن ایجاد فضایی جذاب برای عرضه کتاب، بازدیدکنندگان با نمادهایی از تاریخ، ادبیات و زبان ایتالیایی آشنا می شوند. از این رو آن را فضایی چندمنظوره دانست. به طور کلی تجربه گذر کردن از این غرفه به مانند تجربه گشت و گذار در یک شهر کهن ایتالیایی است که در آن مردم امکان تفرج و کشف فضاها را خواهند داشت.

نوعی با اشاره به حضور یک مسئول ایتالیایی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عنوان نمود: انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت های فرهنگی و گردشگری کشور ایتالیا به عنوان سخنران مراسم افتتاحیه در راس یک هیات فرهنگی در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب حضور پیدا می نماید.

بر اساس این گزارش، سی اُمین نمایشگاه کتاب تهران با شعار یک کتاب بیشتر بخوانیم از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت ماه در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 381

به "کدام نویسندگان ایتالیایی به نمایشگاه کتاب تهران می آیند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نویسندگان ایتالیایی به نمایشگاه کتاب تهران می آیند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید