پاییزی به گرمی تابستان با فیلم های جدید (1)

به گزارش مجله فیروزی، وب سایت زومجی - رضا حاج محمدی: در حالی که به شروع فصل جدید اکران های سینمایی نزدیک می شویم، در این مطلب 33 تا از مورد انتظارترین فیلم های مستقل و جشنواره ای پاپیز را گردآوری نموده ایم.

پاییزی به گرمی تابستان با فیلم های جدید (1)

هرچه تابستان به عنوان جشن فیلم های پرخرج، گران قیمت و پرسروصدا شناخته می شود، پاییز فصل اکران آثار کم خرج، محجور و هنری سینما است. اگرچه قبلا فیلم های عامه پسند پاییز را برایتان فهرست کردیم، اما راستش وقتی این فصل از راه می رسد، سینمادوستان بیشتر از هرچیزی منتظر هستند تا ببینید چه فیلم هایی به عنوان بزرگان فصل جوایز شناخته می شوند. بنابراین در این فهرست 33تا از مورد انتظارترین فیلم های این فصل را در یک مکان جمع نموده ایم. فیلم هایی که از درام های باپرستیژ شروع می شوند و تا مستندهای بحث برانگیز و فیلم های تازه کارگردانان سرشناس ادامه دارند.

روشنایی بین اقیانوس ها - The Light Between Oceans

درک ساینفرانس علاقه بسیاری به ساختن درام هایی دارد که در به تصویر کشیدن دشواری طاقت فرسای حفظ رابطه های عاشقانه رودربایستی نمی نمایند. بالاخره از کارگردان ولنتاین غمگین (Blue Valentine) بیشتر از این انتظار نمی رود. ساینفرانس برای فیلم جدیدش سراغ اقتباس از روی رمانی به همین نام رفته است و علایق و مهارت هایش را به دوران بعد از جنگ جهانی اول منتقل نموده است تا رابطه نفسگیر و دردناک یک زوج دیگر را به تصویر بکشد. مایکل فاسبندر در این فیلم نقش نگهدارنده یک فانوس دریایی را برعهده دارد که عاشق کاراکتر آلیشیا ویکاندر می شود.

بازیگری که به تازگی از دریافت اولین جایزه اسکارش فارق شده است. خلاصه اینکه این زوج فوق العاده با هم ازدواج می نمایند و فاسبندر همسرش را برای زندگی در جزیره ای که در آن کار و زندگی می نماید می برد. بعد از مدتی این دو برای بچه دار شدن کوشش می نمایند، اما در حالی که کوشش هایشان نتیجه نمی دهد، با قایقِ مرد مُرده ای و نوزاد زنده اش روبه رو می شوند و تصمیم می گیرند نوزاد را به عنوان بچه خودشان جا بزنند. چه کسی می تواند جلوی آنها را بگیرد؟ خب، معلوم می شود همه ی مردم! از قرار معلوم همین طوری که فیلم به سوی نقاط اوجِ خردنماینده اش قدم برمی دارد، ساینفرانس بیشتر به درون رومانس دردناک این دو وارد می شود و این یعنی ظاهرا باید خودمان را برای اشک ریختن آماده کنیم.

دیوانگان یوگا - Yoga Hosers

کوین اسمیت بازگشته است و او همین طوری دارد به دور شدن از کمدی های پرحرف و سطح پایینی که زمانی برندش را براساس آنها معرفی نموده بود ادامه می دهد. آخرین فیلم اسمیت که در سینماها اکران شد، کمدی ترسناک عاج (Tusk) بود که در سال 2014 اکران شد و با نقدهای خیلی بدی روبه رو شد. اما او که بعد از این ماجرا واهمه ای به خودش راه نداد، برای ساخت فیلم بعدی اش بازگشته که دومین قسمت از سه گانه شمال حقیقی است. با این تفاوت که این بار او با بازیگران جوان تری کار می نماید.

ماجرا دور و اطراف دو نوجوان عاشق و دیوانه یوگا (با بازی لیلی رُز دپ و دختر خودِ اسمیت، هارلی کویین (!)) جریان دارد که هر دو کارمند سوپرمارکت هستند. داستان از جایی دنده عوض می نماید که یک روز ناگهان از وسط گسل کانادا هیولاهای کوچکی به شکل سوسیس های آلمانی به زمین حمله می نمایند. دیوانگان یوگا بعد از نمایش در جشنواره ساندنس مورد استقبال بسیار ضعیف منتقدان نهاده شد. بنابراین به نظر می رسد فقط هواداران سرسخت اسمیت تاریخ اکران آن را در تقویم هایشان علامت خواهند زد.

دختر سفید - White Girl

اولین ساخته الیزابت وود در مقام نویسنده و کارگردان درباره دانشجویی به نام لیا است که در دو هفته پایانی تعطیلات تابستان یک دوست جدید اما خطرناک پیدا می نماید: یک قاچاقچی مواد مخدر پورتوریکویی به اسم بلو. لیا به بلو یاری می نماید تا جنس هایش را به دوستانِ سفیدش بفروشد و این دو حسابی خوش می گذرانند.

تا اینکه بلو جلوی چشمانِ لیا توسط پلیس دستگیر می شود و او می ماند و هزاران دلار از کوکایین های بلو. حالا لیا با یک انتخاب روبه رو می شود: او باید بین استفاده کردن جنس ها یا فروختن آنها برای آزادی بلو تصمیم گیری کند. دختر سفید برای اولین بار در جریان جشنواره ساندنس سال جاری بود که به نمایش درآمد و به سرعت توسط نت فلیکس و کمپانی فیلم رایز خریداری شد. فیلم که با تغییرات زیادی براساس یک داستان واقعی ساخته شده، ظاهرا خیلی مورد توجه منتقدان نهاده شده است و بسیاری آن را با صفاتی مثل شوکه نماینده توصیف نموده اند.

مکس رُز - Max Rose

شاید تنهاترین و بزرگ ترین دلیلی که باعث می شود این فیلم به یکی از موردانتظارترین فیلم های هفته های آینده تبدیل شود، این است که جری لوییس، کمدین افسانه ای سینما بعد از 20 سال دوری از سینما، در یک نقش اصلی جلوی دوربین رفته است. لوییس نقش مکس را بازی می نماید. یک نوازنده بازنشسته موسیقی جاز که همسرش، اوا (کلر بلوم) در 65 سالگی به تازگی مرده است. داستان از جایی شروع می شود که مکس یادداشت صمیمانه ای از طرف مردی که در سال 1959 برای اوا نوشته بود پیدا می نماید.

از همین رو او درباره قدرت ازدواجش که در تمام این سال ها به آن ایمان داشته شک می نماید و جهت یافتن سرنخی برای پرده برداری از هویت نویسنده یادداشت دست به جستجو می زند. اولین بار در جشنواره فیلم کن 2013 بود که نسخه اولیه مکس رُز به نمایش درآمد، اما دنیل نوآ، کارگردان فیلم بیش از 2 سال را به پروسه تدوین دوباره فیلم اختصاص داد. نسخه تدوین شده فیلم برای اولین بار در ماه آوریل در موزه هنرهای مدرن نمایش داده شد. فیلم توسط کمپانی پادلادین پخش خواهد شد. همان تهیه نماینده مستقلی که فیلم ترسناک دختری در شب تنها به خانه می رود (A Girl Walks Home Alone At Night) را در سال 2014 عرضه نموده بود.

کلون برای همواره - Klown Forever

فیلم کمدی دانمارکی کلون که براساس سریال مشهوری به همین نام است در سال 2010 با استقبال گسترده ای روبرو شد. بسیاری از منتقدان جنس کمدی فیلم را مورمورنماینده و معذب نماینده توصیف نموده بودند که توانایی خاصی در شوخی با خط قرمزها دارد. خب، حالا پنج سال بعد از اینکه ماجراهای عجیب و غریبِ فرانک و کسپر که بر پرده سینماها به نمایش درآمد، این دو باز دوباره با کارگردان فیلم قبلی، میکل نورگارد همراه شده اند.

با این تفاوت که این بار به جای عیاشی و ولگردی های این دو در جنگل های دورافتاده دانمارک، بچه ها خودشان را در سفری به سوی لس آنجلس پیدا می نمایند و در راه با چهره های آشنایی هم دیدار می نمایند. باید صبر کرد و دید این گروه سه نفره این بار قرار است این کاراکترها را مجبور به انجام چه کارهای دیوانه واری نمایند.

جاده لندن - London Road

یک سال بعد از اینکه فیلم جاده لندن در جشنواره تورنتو به نمایش درآمد، به نظر می رسد کم کم باید برای اکران این فیلم در بازار امریکا آماده شویم. ساخته جدید روفوس نوریس، کارگردان شکسته (Broken) از سوی منتقدان به عنوان تریلری درباره یک قاتل سریالی معرفی شده که تاکنون نمونه اش را ندیده اید. تمامی اش هم به خاطر این است که فیلم براساس یک تئاتر موزیکال اقتباس شده است. نکته جالب این تئاتر این است که نویسنده مصاحبه هایش با مسئولان دنبال کردن پرونده این قاتل سریالی را به شکل شعر تدوین نموده بوده و بازیگران هم می بایست آنها را با دقت اجرا می کردند.

حالا نوریس هم برای این اقتباس از همان بازیگران تئاتر استفاده نموده است که توانایی آواز خواندن داشته اند و سناریو را از حفظ بوده اند. اما او برای اینکه سرمایه فیلم را جور کند و ما را رسما مجبور به تماشای این فیلم عجیب کند، تام هاردی و اولیویا کولمن را نیز جذب نموده است. توصیف صحنه های جرم در این فیلم به صورت آواز از آن چیزهای عجیبی است که حقیقا شگفت زده تان می نماید.

دیگران - Other People

کریس کلی، نویسنده برنامه تلویزیونی مشهور شنبه شب زنده با این فیلم وارد جهانی ساخت فیلم های بلند می شود. فیلمی که اکثر منتقدانی که شانس دیدن آن را داشته اند، آن را عمیقا شخصی و به طرز غافلگیرنماینده ای بامزه توصیف نموده اند. داستان فیلم درباره نویسنده فیلم های کمدی با بازی جسی پلمونز (تاد از بریکینگ بد) است که به خانه اش در حومه کالیفورنیا برمی شود تا از مادر در حال مرگش مراقبت کند.

کلی که خودش سناریوی دیگران را نوشته و آن را کارگردانی می نماید، مادرش را به خاطر سرطان از دست داده است. بنابراین اگرچه خط داستانی فیلم چندان شگفت انگیز به نظر نمی رسد، اما او با استفاده از تجربیات واقعی خودش، جزییات شخصی و ظریفی را به داستان اضافه نموده که آن را به طرز دردناکی به اثری نزدیک به مخاطب تبدیل نموده است.

ضربات - Kicks

یک جفت کتانی گران قیمت چشمانِ برندون 15 ساله را به خودش گرفته است و او هیچ رقمه نمی تواند از آنها دل بکند و به هر ترتیبی که شده می خواهد آنها را به دست بیاورد، اما چیزی که جلوی راه او قرار می گیرد، یکی از قلدرهای محله شان است. لازم به ذکر نیست که این کفش به سادگی فقط ابزاری برای شروع سفر برندون در محله پایین شهری و تیره و تاریکشان است و این گونه ضربات به فیلمی تبدیل می شود که ترکیبی از یک داستان بلوغ و نمایشی از زندگی شهری است.

جاستین تیپینگ، به عنوان نویسنده و کارگردان فیلم، از زمانی که برنده جایزه آموزشگاه دانشجویان شد زیر ذره بین سینمادوستان نهاده شد، اما طبق نظر منتقدان این جکینگ گیلیوری، بازیگر جوان و تازه کار فیلم در نقش برندون است که نظر همه را به خودش جلب می نماید. همچنین ناگفته نماند که فیلم توسط تهیه نمایندگان موقتی 12 (Short Term 12) تهیه شده است.

مولف: داستان جی تی لی روی - Author: The JT LeRoy Story

قبل از نهم ژانویه 2006، جهانی ادبیات فکر می کرد فردی به نام جی تی لی روی حقیقت دارد. متعاد مواد مخدری که کتاب ها و مقاله های متعددی از زبان او نوشته است و حتی در اظهار عمومی هم ظاهر شده بود و حرف هایش مورد الهام بسیاری نهاده شده بود. اما در آن تاریخ بود که روزنامه نیویورک تایمز پرده از این حقیقت برداشت که جی تی لی روی وجود خارجی ندارد. بلکه او پرسونای خیالی زن خانه دار 40 ساله ای به اسم لورا آلبرت ساکن سن فرانسیسکو بوده است.

حالا این مستند به داستان پشت پرده این ماجرا می پردازد و درباره این صحبت می نماید که چگونه یک زن خانه دار معمولی یکی از بزرگ ترین شایعات ادبی عصر مدرن را اجرا نموده بود. به قول خود آلبرت، ارائه داستان های خیالی خودش به وسیله هویتی دیگر تنها راه ممکن برای بیان کردن خودش بوده است. مولف برای اولین بار در جشنواره ساندنس نمایش داده شد و نقدهای قابل قبولی هم دریافت کرد و توسط استودیوهای آمازون و ماگلونیا برای پخش خریداری شد.

فیلمبردار - Cameraperson

یک قانون پایه ای اما مهم در فیلمسازی وجود دارد که می گوید: دست فیلمبردار هیچ وقت نباید در تصویربرداری احساس شود. چنین چیزی درباره کریستن جانسون صدق می نماید. فیلمبرداری که بعضی از بهترین مستندهای 20 سال اخیر را ضبط نموده است. اما جانسون برای ساخت این فیلمش سراغ حرکت جالب توجه ای رفته است: او به آرشیو تصاویر استفاده نشده ای که در تمام این سال ها رها شده بودند سر زده است. منظور تصاویری است که در آن می توان حضور فیلمبردار را احساس کرد.

از صحبت های عصبی نماینده پشت دوربین برای دریافت یک تصویر خطرناک گرفته تا آرام کردن یک مادر حامله و وحشت زده تنها و عطسه ای که دوربین را تکان می دهد. جانسون تمام این تصاویر را با هم تدوین نموده است و به نمایش غیرمعمول و شگفت انگیز زنی رسیده که تمام عمرش مشغول فیلمبرداری در نقاط مختلف جهان بوده است. فیلمبردار در آن واحد فیلمی درباره معنای تصویربرداری از حقیقت هم است. مطمئنا با یکی از آثار خلاقانه سال جاری طرفیم که نباید آن را از دست بدهیم.

خانم استیونز - Miss Stevens

فیلم اتاق انتظار (The Keeping Room) با وجود سه بازی فوق العاده از بریت مارلین، هیلی استاینفلد و مونا اُتارو در سال 2014 به یکی از مهم ترین وسترن های زنانه سینما تبدیل شد، اما حقیقت این است که ستاره واقعی آن فیلم جولیا هارت، نویسنده آن فیلم بود که پیروز شده بود به وسیله بازی کردن با کلیشه ها و عناصر ژانر به تجربه نفسگیری برسد.

حالا هارت با پروژه ای بازگشته است که کاملا برای خودش است و اولین تجربه کارگردانی اش را ثبت می نماید. فیلمی که مطالعه شخصیتی بامزه ای توصیف شده که یادآور سناریوی قبلی اش است. داستان زیبایی درباره غم و اندوه، فراموشی گذشته ها و پیدا کردن یاری در غیرمنتظره ترین مکان ها. خانم استیونز درباره معلم دبیرستان عزاداری است که همراه با گروهی از دانش آموزانش در یک مسابقه تئاتر شرکت می نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 397

به "پاییزی به گرمی تابستان با فیلم های جدید (1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاییزی به گرمی تابستان با فیلم های جدید (1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید