5 مرحله تغییر رفتار

به گزارش مجله فیروزی، بسیاری از افراد مراحل پنج گانه غم و اندوه را می دانند، اما با 5 مرحله تغییر هیچ آشنایی ندارند. برای تغییر در بعضی عادت های بد می توان از این روش استفاده نمود.

5 مرحله تغییر رفتار

درک اینکه مردم چگونه تغییر می نمایند، اولین گام در تغییر رفتار ناسالم است

چکیده

بسیاری از افراد مراحل پنج گانه غم و اندوه را می دانند، اما با 5 مرحله تغییر هیچ آشنایی ندارند. برای تغییر در بعضی عادت های بد می توان از این روش استفاده نمود.

تعداد کلمات 323/ تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه

مترجم: میثم نریمانی

پژوهش های مرحله ای تغییر، برای توسعه بسیاری از برنامه های تغییر رفتار، از جمله پیشگیری از اچ آی وی برای یاری به طولانی تر شدن و سالم تر شدن زندگی انسان ها به کار گرفته شده است.

بسیاری از مردم با پنج مرحله غم و اندوه آشنا هستند، اما آیا می دانستید پنج مرحله تغییر وجود دارد؟

در یک تحقیق که در آن هشتصد و هفتاد و دو نفر (872نفر) در کوشش برای تغییر عادات سیگار کشیدن بودند، روان شناسانی مثل دکتر کارلو دکلمینت و دکتر جیمز اُ. پروچاسکا، پنج مرحله تغییر را شناسایی کردند، که به عنوان یک مبنای مدل تحلیلی تغییرات شناخته شد.

بیشتر بخوانید: مراحل ترک سیگار

این مراحل عبارتند از: مرحله پیش فرض، تفکر، آماده سازی، عمل و نگهداری.

مردم وقتی که در مرحله تفکر قرار گرفتند، به احتمال زیاد به آموزش و انعکاس و بازخورد به عنوان منابع اطلاعاتی درباره سیگار کشیدن پاسخ می دادند.

در مرحله آماده سازی مردم متعهد می شدند به تغییر و در پی برنامه ای و نقشه ای برای عمل کردن می گشتند.

کسانی که در مرحله عمل و مراقبت و نگهداری بودند، به طور فعال رفتارهای مربوط به سیگار کشیدن خود و محیط اطراف خود را تغییر می دادند و دریافتند که تقویت نماینده های اجتماعی مهم هستند.

آن هایی که بعد از ترک کردن سیگار دوباره به حالت قبلی خود برگشته بودند، تصمیم خود را بر این پایدار کردند که برای بازگشت به سیکل و دوره قبلی، از ابتدایی ترین دوره یعنی مرحله پیش فرض آغاز نمایند به این عنوان که حاضرند و آماده اند که دوباره ترک نمایند.

برگرفته از سایت: American Psychological Association

منبع: راسخون

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1666

به "5 مرحله تغییر رفتار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 مرحله تغییر رفتار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید