آشنایی با رود نیل؛ رودی که از 10 کشور آفریقا می گذرد ، عکس

به گزارش مجله فیروزی، سرچشمه این رود از اوگاندا آغاز میشود و با عبور از کشورهای اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، تانزانیا، روآندا و بروندی راه خود را به سمت مصر طی میکند و از آنجا به دریای مدیترانه سرازیر میشود. اما خود این رود حاصل به هم پیوستن دو رود نیل سفید و نیل آبی در خارطوم است.

آشنایی با رود نیل؛ رودی که از 10 کشور آفریقا می گذرد ، عکس

نیل سفید از نزدیکی دریاچه ویکتوریا جهت خود را آغاز نموده و به راه خود با گذر از میان دره های شیبدار و چشم اندازهای کوهستانی نواحی گرجهتی آفریقا ادامه میدهد. نیل آبی با سرچشمه دریافت از دریاچه تانا، آب بیشتری با خود حمل نموده و سریع تراز نیل سفید جریان دارد. اما نام این رودها چگونه انتخاب شده است؟

نیل آبی از یک جویبار آبی آغاز و در طی جهت خود بخاطر حمل رسوبات، تیره میگردد و نیل سفید نیز با حمل رسوبات خاکستری مایل به سفید این نام را به خود گرفته است. جالب است بدانید که تمامی کشورهایی که نام بردیم همگی خشک و بیابانی هستند که رود نیل باعث ایجاد شهرها وتمدن ها شده است.

نظریه های جالب هرودوت درباره رود نیل:

برای دانستن این موضوع باید برگردیم به گذشته ها؛ جایی در منطقه دلتای نیل که در سال های متمادی در بهار رود نیل طغیان میکرد. این طغیان ها از نظر مصریان طبیعی نبود و تاجایی کنجکاوی آنها را برانگیخت که بعد از سال ها در قرن 5 فردی به نام هرودوت(مورخ یونانی) تصمیم گرفت درباره این طغیان ها تحقیق کند. پس آغاز کرد به پرس و جو از مردم این سرزمین و بعد از ثبت پاسخ آنها، برای ادامه تحقیقات خود به سراغ اندیشمندان مصر رفت.

بعد از کامل شدن تحقیقات خود او به سه نظریه رسید:

وزش باد شدید که باعث میگردد آب جهت خود را طی ننموده و از جهت خود خارج گردد.

حرکت کردن رود نیل مانند اقیانوس ها

ذوب شدن برف

این نظریه بسیار مورد توجه هرودوت نهاده شد و به نظر منطقی می آمد اما نه درباره رود نیل که در گرمترین نقطه وجود داشت. او نظریه های خود را در کتاب تواریخ ثبت و به آنالیز پرداخت.

جالب است بدانید، مردم مصر با برپایی زمین های کشاورزی در کنار این رود علم هندسه عملی را نیز به وچود اوردند. چگونه؟ به این صورت که با طغیان این رود دربهار مرزهایی که مردم برای زمین های خود تعیین میکردند از بین میرفت و با بیرون آمدن زمین ها از آب دیگر خبری از مرزها نبود به همین دلیل مردم تصمیم دریافتد تا طول و عرض زمین های خود را تعیین نمایند تا اولین قدم های اولیه برای هندسه عملی را بردارند.

چگونه میتوان رود نیل را دید؟

بهترین راه دیدن این شگفتی بعد از رفتن به مصر، سفر قایقی است و اگر دنبال هیجان بیشتر هستید باید کایاک سواری و رفتینگ را انتخاب کنید.

حیات وحش رود نیل

اگر فکر میکنید که فقط کروکودیل ها، حیات وحش رود نیل را شکل میدهند به شما میگوییم اشتباه میکنید. گرچه کروکودیل رود نیل از بزرگترین گونه های آفریقاست که طولی بیش از 6 متر دارد، اما انواع حیوانات آبزی و گونه های جانوری چون اسب آبی هم در آن زندگی مینمایند. فیل ها و بوفالوها نیز دیگر حیوانات حیات وحش رود نیل به حساب می آیند.

کلام آخر:

خب دوستان به انتها مقاله خود درباره رود نیل رسیدیم. اسم این رودخانه از یک واژه یونانی neilos گرفته شده تا جایی که مصر بزرگترین تمدن خود را مدیون این رود است. آبراه این رود، منبع بسیار خوبی به عنوان آب آشامیدنی و نیزارهای پاپیروس است و یکی از موارد پر استفاده از پاپیروس ها به عنوان کاغذ است. با بستن سدی به نام آسوان بر روی رود نیل در نزدیکی مرز مصر و سودان، علاوه بر تشکیل دریاچه مصنوعی ناصر برق بیشتر مناطق مصر از این سد تامین میگردد. خب دوستان امیدواریم که این مطلب مورد پسند شما نهاده شده باشد و از دانستنی های این رود جذاب لذت برده باشید.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1454

به "آشنایی با رود نیل؛ رودی که از 10 کشور آفریقا می گذرد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با رود نیل؛ رودی که از 10 کشور آفریقا می گذرد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید