آموزش فیلمبرداری از صفحه نمایش در انواع گجت ها

به گزارش مجله فیروزی، فیلمبرداری از صفحه نمایش از جمله قابلیت های جذابی است که این روزها به راحتی در انواع و اقسام گجت ها می توان از این مشخصه استفاده کرد. اگرچه خوشبختانه بیشتر سیستم عامل ها این قابلیت را ارائه می دهند، اما حتی در صورت فقدان این امکان، می توانید از برنامه هایی که برای این مشخصه ارائه شده اند بهره ببرید.

آموزش فیلمبرداری از صفحه نمایش در انواع گجت ها

فیلمبرداری از صفحه نمایش در اندروید

معینه داخلی

همانطور که احتمالاً می دانید، اندروید Q از قابلیت فیلمبرداری از صفحه نمایش بهره می برد ولی از آنجایی که هنوز چند ماهی تا عرضه نسخه نهایی اندروید Q فاصله داریم، در این میان می توانیم به شرکت هایی اشاره کنیم که گوشی های آن ها به صورت داخلی از این قابلیت بهره می برند.

وان پلاس

به غیر از گوشی های جدید وان پلاس، بعضی از مدل های قدیمی تر مانند وان پلاس 6T هم از این معینه بهره می برند. برای بهره گیری از قابلیت فیلمبرداری از صفحه نمایش در گوشی های وان پلاس باید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. در ابتدا بهتر است میانبر مربوط به این معینه را در منوی Quick Settings اضافه کنید. برای این کار، بر آیکون شکل مداد در این پنل ضربه بزنید و سپس از بخش پایینی گزینه Screen Recorder را به بالا منتقل کنید.
 2. با ضربه بر این گزینه می توانید روند ضبط را آغاز کنید.
 3. بعد از ظاهر شدن منوی موردنظر، کافی است بر دکمه قرمز رنگ ضربه بزنید تا فیلمبرداری از صفحه نمایش آغاز گردد.
 4. با ضربه بر آیکون چرخ دنده می توانید تنظیمات این فرایند را تغییر دهید. به عنوان مثال تغییر مواردی مانند رزولوشن ویدیو، منبع صدا، جهت ویدیو و دیگر موارد از این بخش امکان پذیر است.

شیائومی

 1. بیشتر گوشی های شیائومی از رابط کاربری MIUI بهره می برند.
 2. در بخش اپلیکیشن ها به راحتی می توانید اپلیکیشن Screen Recorder را پیدا کنید.
 3. با ضربه بر آیکون چرخ دنده در سمت راست بخش فوقانی می توانید تنظیمات موردنظر خود را معین کنید.
 4. در نهایت برای آغاز فیلمبرداری بر آیکون قرمز در سمت راست بخش پایینی ضربه بزنید و در نهایت بار دیگر بر گزینه Start ضربه بزنید.

هواوی و آنر

 1. گوشی های هواوی و آنر مجهز به رابط کاربری EMUI هستند و در این رابط کاربری ابزار فیلمبرداری از صفحه نمایش تعبیه شده است.
 2. مانند گوشی های وان پلاس، در این گوشی ها هم می توانید به وسیله منوی Quick Settings به این قابلیت دسترسی داشته باشید.
 3. همچنین با نگه داشتن همزمان دکمه پاور و دکمه افزایش صدا هم این معینه فعال می گردد.
 4. در ادامه برای توقف فیلمبرداری هم این کارها را دوباره تکرار کنید.

ضبط گیم پلی

سامسونگ

 1. در گوشی های سامسونگ، با استفاده از Game Launcher می توانید از گیم پلی بازی ها ویدیو ضبط کنید.
 2. برای فعال سازی این قابلیت در بخش Settings به Advanced Features سر بزنید و Game Launcher را فعال کنید.
 3. هنگام اجرای بازی، از پایین نمایشگر به سمت بالا سوایپ کنید و با این کار در سمت چپ بخش پایینی، می توانید آیکونی برای ضبط ویدیو یا ثبت اسکرین شات مشاهده کنید.

10 روش برای شخصی سازی گوشی های سامسونگ

بهره گیری از Google Play Games

در بعضی از گوشی ها که به صورت داخلی از قابلیت فیلمبرداری از صفحه نمایش بهره نمی برند، می توانید برای ضبط گیم پلی از Google Play Games بهره ببرید.

 1. اگر Play Games در گوشی شما نصب نیست، ابتدا آن را دانلود و نصب کنید و معینات اکانت خود را وارد کنید.
 2. در محیط این اپلیکیشن ابتدا بازی موردنظر خود را پیدا کنید و بر آیکون دوربین فیلمبرداری در بخش فوقانی ضربه بزنید.
 3. بعد از معین کردن تنظیمات مربوط به ضبط ویدیو، بازی مذکور را اجرا کنید. اگرچه این روش برای ضبط ویدیو از گیم پلی ارائه شده، ولی می توانید بازی را در حین اجرا قطع کنید و با این کار فیلمبرداری از صفحه نمایش ادامه پیدا می نماید.

اپلیکیشن های ثالث

کاربران گوشی های اندرویدی فارغ از داشتن یا نداشتن این معینه، می توانند برای فیلمبرداری از صفحه نمایش از Google Play Games استفاده نمایند. اما استفاده از این اپلیکیشن دردسرهای زیادی دارد و به همین خاطر اگر گوشی شما به صورت داخلی از این قابلیت بهره نمی برد، بهتر است از یکی از اپلیکیشن های موجود مربوط به این موضوع بهره ببرید. خوشبختانه در این زمینه اپلیکیشن های زیادی وجود دارد ولی یکی از بهترین گزینه های موجود AZ Screen Recorder نام دارد که در ادامه روش استفاده از آن را شرح می دهیم:

 1. ابتدا به وسیله پلی استور این اپلیکیشن را دانلود کنید.
 2. این اپلیکیشن از شما می خواهد که برای قرار دادن منوی خود بر رابط کاربری گوشی، اجازه مربوط را صادر کنید. با این کار، آیکون شناور این اپلیکیشن پدیدار می گردد و با ضربه بر آن می توانید فرایند ضبط را آغاز کنید.
 3. همچنین با ضربه بر آیکون چرخ دنده می توانید تنظیمات موردنظر را تغییر دهید.
 4. در نهایت برای توقف فیلمبرداری کافی است به سمت پایین سوایپ کنید و بر دکمه Stop در نوتیفیکیشن این اپلیکیشن ضربه بزنید.

این اپلیکیشن حاوی تبلیغات نیست و بر ویدیوهای ضبط شده هم لوگویی قرار نمی گیرد. در هر صورت اگر می خواهید فیلمبرداری از صفحه نمایش گوشی اندرویدی را تجربه کنید و این قابلیت در گوشی شما وجود ندارد، استفاده از این اپلیکیشن را توصیه می کنیم.

چرا مرورگر گوگل کروم حجم زیادی از حافظه رم را اشغال می نماید؟

آیفون و آیپد

از iOS 11 به بالا، آیفون و آیپد و آیپاد تاچ می توانند از قابلیت فیلمبرداری از صفحه نمایش بهره ببرند.

 1. ابتدا در بخش Settings به Control Center و سپس Customize Controls سر بزنید و در کنار گزینه Screen Recording بر آیکون مثبت ضربه بزنید تا این گزینه به بخش کنترل سنتر افزوده گردد.
 2. در آیفون های قدیمی برای مشاهده کنترل سنتر از پایین نمایشگر به سمت بالا سوایپ کنید. در آیفون X و آیفون های جدیدتر و آیپدهای مجهز به آیفون 12 برای مشاهده این بخش باید از سمت راست بخش فوقانی به سمت پایین سوایپ کنید.
 3. بعد از باز شدن کنترل سنتر، بر آیکون دایره شکل ضربه بزنید و سپس برای آغاز فرایند ضبط بار دیگر بر گزینه Start Recording ضربه بزنید.
 4. در نهایت برای اتمام فیلمبرداری می توانید بار دیگر کنترل سنتر را باز کنید و بر گزینه مذکور ضربه بزنید یا اینکه با ضربه بر نوار قرمز رنگ در بخش فوقانی رابط کاربری بر گزینه Stop ضربه بزنید.

فیلمبرداری از صفحه نمایش در ویندوز 10

Xbox Game Bar

 1. در ویندوز 10 ابزاری تحت عنوان Game Bar وجود دارد که اساساً برای فیلمبرداری از گیم پلی بازی ارائه شده ولی می توان برای فیلمبرداری از صفحه نمایش هم از آن استفاده کرد.
 2. کلیدهای Win و G را به صورت همزمان بفشارید و سپس گزینه Yes, this is a game را انتخاب کنید.
 3. برای آغاز فیلمبرداری بر دکمه قرمز رنگ کلیک کنید و قبل از آغاز فیلمبرداری هم می توانید تنظیمات موارد مختلفی را معین کنید.
 4. ویدیو ضبط شده در پوشه Captures که در پوشه Videos موجود در درایو C قرار گرفته است ذخیره می گردد.

متأسفانه، تمام کامپیوترهای مجهز به ویندوز 10 از این ابزار پشتیبانی نمی نمایند و اگر کامپیوتر شما هم از Game Bar بی بهره است، به ناچار باید از برنامه های ثالث بهره ببرید.

برنامه های ثالث

برای ویندوز 10 هم در زمینه فیلمبرداری از صفحه نمایش برنامه های زیادی وجود دارد که بعضی از آن ها را می توانید به وسیله اپ استور مایکروسافت مستقیماً دانلود کنید. برای این موضوع، یکی از بهترین برنامه های رایگان OBS Studio نام دارد که علاوه بر ضبط، استریم ویدیو را هم امکان پذیر می نماید.

 1. ابتدا برنامه OBS Studio را از سایت موردنظر دانلود کنید. این برنامه خوشبختانه با ویندوز 7 به بعد سازگار است و کاربران macOS و لینوکس هم می توانند از آن استفاده نمایند.
 2. ابتدا در بخش Sources بر آیکون مثبت کلیک کنید و تا منابع اصلی مربوط به صدا و تصویر معین گردد.
 3. سپس بر گزینه Start Recording که در سمت راست رابط کاربری قرار گرفته است کلیک کنید و برای خاتمه دادن هم باید بر گزینه Stop Recording کلیک کنید.
 4. تمام ویدیوها به صورت پیش فرض در پوشه Videos ذخیره می گردد ولی به راحتی می توانید مقصد آن ها را تغییر دهید.

مراحلی که شرح دادیم، برای یک ضبط بسیار ساده است ولی باید بگوییم که این برنامه از امکانات گسترده ای بهره می برد و تقریباً تمام نیازهای شما را پوشش می دهد.

اگر هم نیازی به امکانات پیشرفته ندارید و به دنبال برنامه معمولی می شد که رابط کاربری ساده ای داشته باشد، استفاده از Apowersoft Free Online Screen Recorder را توصیه می کنیم.

در این مطلب کوشش کردیم به صورت مختصر و مفید نحوه فیلمبرداری از صفحه نمایش در انواع و اقسام گجت ها را شرح دهیم. اگر شما هم اهل انجام چنین کاری هستید، روش مورد علاقه خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

مهم ترین ویژگی های جدیدترین آپدیت ویندوز 10

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 91

به "آموزش فیلمبرداری از صفحه نمایش در انواع گجت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش فیلمبرداری از صفحه نمایش در انواع گجت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید