بازدید محیط زیست از باغ وحش حسن رعیت ، خبری از 17 ببر نیست

به گزارش مجله فیروزی، رییس اداره نظارت بر حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به بازدید از مرکز نگهداری از حیات وحش حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت - که اخیرا اخباری مبنی بر دستگیری او با 17 ببر منتشر شده است- گفت:

بازدید محیط زیست از باغ وحش حسن رعیت ، خبری از 17 ببر نیست

در این بازدید فقط یک قلاده ببر در این مرکز دیده شد همچنین اگر نیروهای امنیتی و نظامی او را با 17 ببر دستگیر نموده بودند به یگان حفاظت ما گزارش داده می شد ولی ما تاکنون هیچ گونه گزارشی در این زمینه نداشتیم.

به گزارش ایسنا اخیرا اخباری در بعضی رسانه ها و شبکه های مجازی مبنی بر دستگیری یکی از صاحبان مراکز نگهداری از حیات وحش استان تهران با 17 ببر منتشر شده است. این مرکز نگهداری از حیات وحش متعلق به حسن میرکاظمی است که گفته می گردد از نزدیکان بابک زنجانی است.

محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه باغ وحشی که به باغ وحش حسن رعیت معروف شده در واقع یک مرکز نگهداری از حیات وحش است، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست مجوز این مرکز را در سال 90 و به اسم آقای حسن میرکاظمی صادر نموده است. پس از اینکه اخبار و حواشی که از مرکز این منتشر شد، اداره محیط زیست استان تهران روز پنج شنبه (7 شهریور) از آن بازدید کرد.

وی ادامه داد: اداره محیط زیست استان تهران پیش از این نیز به صورت دوره ای از این مرکز بازدید می کرد که آخرین آن در تاریخ 19 تیر ماه بود ولی به دلیل حواشی پیش آمده هفته گذشته مجدد از این مرکز نگهداری از حیات وحش بازدید کردیم.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با بیان اینکه در این بازدید، تنها یک قلاده ببر در این مرکز مشاهده شد، توضیح داد: این ببر یک ببر سه ساله بنگال است که مجوز نگهداری از آن را سازمان حفاظت محیط زیست صادر نموده است علاوه بر این ببر، گونه های دیگری مانند پرندگان آبزی و کنار آبزی، طاووس و سه راس گوزن هم در این مرکز نگهداری می گردد که همه آن ها مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را دارند.

تصویر باغ حسن میرکاظمی معروف به حسن رعیت و عکس وی به همراه بابک زنجانی

کرمی اضافه کرد: هر چند که گفته می گردد صاحب این مرکز نگهداری از حیات وحش دستگیر شده است اما زمانی که ما به این مرکز مراجعه کردیم مدیر مسئول مرکز و کارگران آن در محل حضور داشتند و طبق روال به حیوانات رسیدگی می شد. این یعنی دستگیری و نبود صاحب این مرکز سبب تعطیلی آن و رها کردن حیوانات نشده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با بیان اینکه این مرکز نگهداری از حیات وحش استانداردهای قابل قبولی دارد، توضیح داد: این مرکز مانند باغ وحش ها بازدید عمومی ندارد اما مراکز آموزشی با هماهنگی می توانند از آن بازدید نمایند.

کرمی با اشاره به اینکه در بعضی منابع گفته می گردد که صاحب این مرکز نگهداری از حیات وحش با 17 ببر دستگیر شده است، گفت: هیچ گزارشی در این زمینه از سوی مراجع قضایی به ما داده نشده است. نگهداری 17 ببر کار ساده ای نیست و اگر چنین چیزی صحت داشت قطعا از سوی مراجع قضایی به ما گزارش داده می شد. کما اینکه پیش از این نیز سابقه داشته است که نیروهای امنیتی و نظامی، متهم یا متخلفی را با تعدادی حیوان که به صورت غیر مجاز از آن ها نگهداری می شده، دستگیر نموده بودند و بلافاصله به یگان حفاظت محیط زیست اعلام می کردند.

وی ادامه داد: در چنین مواردی یگان حفاظت محیط زیست حیوانات را تحویل می گرفت و به مرکز بازپروری و نگهداری پارک پردیسان منتقل می کرد یا به صورت امانی در همان مرکز نگهداری از حیات وحش از آن ها مراقبت می کرد تا پرونده کسی که دستگیر شده مشخص تکلیف گردد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در خاتمه گفت: هر گونه ورود و خروج حیوانات به مراکز نگهداری از حیات وحش و باغ وحش ها باید زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد همچنین این مراکز موظف هستند که هر سه ماه یکبار خوداظهاری و اعلام نمایند که زاد و ولد و مرگ و میر گونه ها در مرکزشان به چه صورت بوده است. ما نیز این خود اظهاری ها را با داده های قبلی مطابقت می دهیم و چنانچه تخلفی اجرا شده باشد از آن آگاه می شویم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 181

به "بازدید محیط زیست از باغ وحش حسن رعیت ، خبری از 17 ببر نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید محیط زیست از باغ وحش حسن رعیت ، خبری از 17 ببر نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید