باور های غلط در باره یک نوشیدنی!

یک کارشناس تغذیه درباره مضرات نوشیدنی که به اعتقاد خیلی ها ضد سنگ کلیه است توضیحاتی ارائه داد.

باور های غلط در باره یک نوشیدنی!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، خیلی ها معتقدند مصرف ماء الشعیر برای کلیه ها مفید بوده و موجب دفع سنگ کلیه می گردد، اما به اعتقاد یک کارشناس تغذیه ماء الشعیر نه تنها دفع کننده سنگ کلیه نبوده، بلکه زمینه ساز ایجاد سنگ کلیه نیز است.

فرزاد بابایی اظهار کرد: ماءالشعیر نوشیدنی است که از عصاره مالت (یکی از ترکیبات غذایی موجود در جوانه جو) گرفته شده و با اضافه کردن طعم دهنده های مختلف و شیرین کننده (فروکتوز) در بازار عرضه می گردد.

وی اضافه نمود: طعم واقعی ماءالشعیر بسیار تلخ بوده و به مراتب ضرر آن کمتر از زمانی است که به آن شیرینی و طعم دهنده اضافه نموده می گردد.

بابایی با اشاره به اعتقاد عامه در مورد مفید بودن ماءالشعیر برای دفع سنگ کلیه، گفت: این تصور اشتباه است و ماءالشعیر نه تنها دفع کننده سنگ کلیه نیست، بلکه مصرف آن موجب سنگ سازی کلیه ها می گردد.

وی اضافه نمود: این نوشیدنی تلخ با مقداری زیادی فروکتوز شیرین می گردد و همین فروکتوز موجب فراوری اگزالات می گردد که یکی از مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه به شمار می رود، به همین دلیل مصرف زیاد این نوشیدنی موجب سنگ ساز شدن کلیه ها خواهد شد.

این کارشناس تغذیه با اشاره به مضرات دیگر ماءالشعیر گفت: ماءالشعیر همان مضرات نوشابه را دارد و تنها اسید فسفریک آن کم شده است، بنابراین مصرف این نوشیدنی هم مانند مصرف نوشابه برای بدن مضر است.

وی اضافه نمود: این نوشیدنی کالری بالایی دارد و مصرف آن همراه با غذا یا بعد از غذا می تواند کالری بدن را تا حد زیادی افزایش داده و موجب افزایش وزن و چاقی در افراد گردد.

بابایی توضیح داد: به علت شیرینی زیاد موجود در این نوشیدنی، مصرف آن قند خون را افزایش داده و غلظت خون را بالا می برد و همین امر موجب می گردد آب از سلول ها خارج و وارد خون گردد و فرد احساس تشنگی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 4 دی 1398 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 416

به "باور های غلط در باره یک نوشیدنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باور های غلط در باره یک نوشیدنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید