با این گیاه خوشبو از چاقی جلوگیری کنید

به گزارش مجله فیروزی، نتایج یک مطالعه نشان می دهد تمرینات تناوبی شدید به همراه مصرف مکمل زعفران استراتژی مناسبی برای کسب تندرستی و پیشگیری از بیماری های مرتبط با چاقی است.

با این گیاه خوشبو از چاقی جلوگیری کنید

زندگی کم تحرک و کاهش چشمگیر فعالیت بدنی خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. در افراد کم تحرک، چاقی و افزایش وزن، ارتباط زیادی با توسعه بیماری هایی مانند پرفشاری خون، افزایش چربی های خون و مقاومت به انسولین دارد که جملگی عوامل خطرزای بیماری ها به شمار می روند.

چاقی عارضه ای عمومی است که تقریبا یک سوم مردم اغلب کشورها را متاثر نموده و معالجه این افراد هزینه بسیار بالایی به کشورها تحمیل نموده است. محققان با انجام پژوهشی کوشش کردند به این سوال پاسخ دهند که آیا شدت تمرینات ورزشی به همراه مکمل زعفران پاسخ عوامل متابولیکی و متابولیسمی متفاوتی را ایجاد می نماید؟

نویسندگان این مقاله می گویند: پژوهش حاضر از نوع مطالعات نیمه تجربی با هدف کاربردی است که به منظور دست یابی به اهداف آن، آزمودنی های زن 20 تا 30 ساله چاق و دارای اضافه وزن وارد مطالعه شدند و از میان آن ها، تعداد 42 نفر که دارای ویژگی هایی چون مبتلا نبودن به بیماری مزمن و آسیب دیدگی، استفاده نکردن از مکمل های غذایی، مواد و یا داروی خاص و نیز فقدان سابقه شرکت در ورزش منظم بودند، به عنوان آزمودنی شناسایی و به عنوان نمونه در دسترس انتخاب شدند.

براساس آن چه در این مطالعه صورت گرفته است، آزمودنی ها در شش گروه تمرین تناوبی شدید، تمرین تداومی، کنترل، تمرین تناوبی شدید با مکمل زعفران، تمرین تداومی با مکمل زعفران و گروه مکمل زعفران جای گرفتند.

نویسندگان این مقاله میگویند:آزمودنی های گروه تمرین تناوبی به همراه عصاره روزی یک عدد کپسول حاوی 30 میلی گرم عصاره زعفران به همراه پروتکل تمرین تناوبی مصرف کردند. گروه های تمرینی پروتکل تناوبی شدید(با مکمل و بدون مکمل) خود را (4 وهله فعالیت 30 ثانیه ای با حداکثر شدت و 2 دقیقه استراحت غیرفعال) در یک مسافت 20 متری که به وسیله سه مخروط معین شده بود، به مدت هشت هفته و هر هفته سه جلسه اجرا کردند. آزمودنی های گروه مکمل هر روز یک عدد کپسول 30 میلی گرمی عصاره خشک شده زعفران را به مدت 8 هفته مصرف کردند.

بر اساس آن چه در این مقاله بیان شده است، پروتکل تمرینی گروه تمرین تداومی با مکمل زعفران و دارونما، تمرین ورزشی ایروبیک در جلسات با شدت 50 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب به مدت 35 تا 60 دقیقه انجام شد. هر جلسه شامل گرم کردن به مدت 10 دقیقه با حرکات کششی-نرمشی و 20 دقیقه فعالیت اصلی ورزش هوازی به صورت ایروبیک گروهی با شدت 50 درصد حداکثر ضربان قلب در هفته اول و افزایش تدریجی شدت و مدت هر جلسه به ترتیب تا 50 دقیقه و تا 70 و 75 درصد حداکثر ضربان قلب در هفته هشتم بود. در انتها هر جلسه تمرین 5 دقیقه به سردکردن پرداختند.

در این پژوهش آمده است: نتایج ترکیب بدنی و آنتروپومتریکی آزمودنی ها نشان داد که شاخص توده بدنی و درصد چربی به عنوان مهم ترین متغیرها در گروه هایی که تحت مداخله ورزشی و زعفران قرار گرفته اند بهبود یافته است و در گروهی که تمرین ورزشی را به همراه مکمل زعفران دریافت نموده اند این بهبود، مشهود و معین تر است.

نتایج این پژوهش نشان داد اندازه درصد چربی در تمامی گروه های تمرینی کاهش داشت و این کاهش در گروه تمرین تناوبی شدید به همراه مکمل زعفران بیشتر بود.

این پژوهش به وسیله بهمن حسنوند، استادیار گروه تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد، یعقوب مهری الوار، علی حیدریان پور و فهیمه عرفانی آداب از دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه بوعلی سینای همدان صورت گرفته است. مقاله حاصل از این مطالعه در دومین شماره بیست ودومین دوره فصل نامه علمی-پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان منتشر شده است.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2053

به "با این گیاه خوشبو از چاقی جلوگیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این گیاه خوشبو از چاقی جلوگیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید