بیماری هایی که در افراد چاق بیشتر بروز می کنند

به گزارش مجله فیروزی، یک متخصص بیماری های گوارش گفت: چاقی و اضافه وزن سبب کمردرد، آرتروز و مسائل دیگر در بدن می شود.

بیماری هایی که در افراد چاق بیشتر بروز می کنند

حسن سعادت نیا، استاد بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره تاثیر چاقی در بروز بیماری های گوارش و کبد اظهار کرد: متاسفانه چاقی در چند دهه اخیر در همه کشور ها از جمله ایران شایع شده و حتی بچه ها و نوجوانان نیز امروز های درگیر این معضل هستند.

او اضافه کرد: چاقی تقریباً تمام ارگان های بدن را درگیر می کند و این یک بیماری چند ارگانی محسوب می شود به طوری که افراد چاق علاوه بر اینکه ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 و افزایش چربی خون در آن ها بیشتر است، عوارض قلبی و عروقی گسترده و ابتلا به کبد چرب نیز میان آن ها بسیار شایع است.

این استاد بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: افراد چاق در اثر افزایش فشار داخل شکمی بیشتر مبتلا به رفلاکس می شوند همچنین احتمال بروز سرطان های دستگاه گوارش از جمله سرطان کولون و ابتلا به پولیپ در آن ها بیشتر است.

سعادت نیا با اشاره به اینکه پیشگیری از این مسئله از طریق آموزش به شهروندان بسیار حائز اهمیت است، گفت: افراد باید از کودکی در مورد کنترل وزن و نحوه سبک زندگی سالم و تحرک اطلاعات زیادی داشته باشند. در حال حاضر 90 درصد تردد ها در سطح شهر ها با خودرو ها و مسائل نقلیه انجام می گیرد و تقریباً افراد بی حرکت هستند و شرایط کرونا هم به این قضیه دامن زده است.

او ضمن توصیه به افراد مبنی بر نخوردن و مصرف نکردن غذا های پرحجم، سنگین و پرچرب گفت: همه افراد باید موضوع پیاده روی روزانه را مدنظر قرار دهند همچنین توده بدنی خود را مورد سنجش قرار دهند.

به گفته این متخصص تقسیم وزن بر قد بر حسب متر ضربدر خود قد شاخص توده بدنی را مشخص می کند و افراد سالم شاخص توده بدن در آن ها 25 است و بالاتر از آن افراد دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

این استاد بیماری های گوارش شرح داد: چاقی و اضافه وزن می تواند سبب کمردرد، آرتروز و مسائل دیگر در بدن شود.

منبع: همگردی
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1487

به "بیماری هایی که در افراد چاق بیشتر بروز می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری هایی که در افراد چاق بیشتر بروز می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید