تصاویری بکر از جاذبه های گردشگری سوادکوه مازندران

به گزارش مجله فیروزی، تصاویری زیبا و جذاب از طبیعت بکر و شگفت انگیز و جاذبه های گردشگری شهرستان سوادکوه مازندران از آبشار گزو تا دریاچه شورمست را در ادامه مشاهده میکنید.

تصاویری بکر از جاذبه های گردشگری سوادکوه مازندران

جاذبه های سوادکوه بهشتی ناشناخته در قلب مازندران

روستای سواد کوه شهرستان زیبایی در دامنه شرقی دماوند دارای طبیعت سرسبز و زیبا و آب و هوایی خنک می باشد . سودکوه از توبع شهرستان های جنوبی استان مازندران است که دارای غارها و چشمه و آبشارهای فراوانی است که سواد کوه را به یک جای بی نظیر بدل کرده است.

تصاویری از طبیعت بینظیر سوادکوه

آلاشت از شهرهای سواد کوه یکی از جاذبه های تاریخی با خانه هایی خشتی دارای سقف شیروانی است که به ثبت ملی رسیده است . آلاشت به جز خانه های قدیمی اش دارای آب و هوایی خنک وطبیعت بکری است که آن را از سایر شهرها جداساخته ، به آلاشت در زبان محلی ،آشیانه عقاب معنا می دهد که علت این نام ارتفاع شهر آلاشت می باشد. اگر روزی به سواد کوه رفتید پیشنهاد می کنیم هرگز دیدنی های آلاشت را از دست ندهید و حتما از این شهر زیبا دیدن کنید . برای رسیدن به این شهر ، باید از جاده فیروزکوه و از طریق یکی از فرعی های بعد از شهر پل سفید به سمت چپ منشعب شد.

آلاشت قطعه ای گم شده در شهرستان سوادکوه

جاذبه های گردشگری روستای سوادکوه

منشعب از جاده

آلاشت منطقه ای خنک سرسبز و مناسب حال تهرانی ها به علت نزدیکی است که در روزهای گرم سال طرفداران زیادی دارد از جاده فیروزکوه می توان به این شهر زیبا دارای دیدنی های فراوان رسید.

طبیعت بکر شهرستان سوادکوه در مازندران

چطور برسیم؟

هنگام عبور از جاده فیروز کوه به یک پاسگاه بعد از طی 5 کیلومتر از پل سفید می رسید که از آن جا حاده فرعی آلاشت آغاز می شود.از جاده اصلی طبق تابلوی راهنما خارج شوید و به سمت خروجی چپ رانندگی کنید و با احتیاط این راستا 26 کیلومتری را برانید زیرا جاده باریک و پرپیچ و خم است. درنیمه راه راستا فرعی، جاده دو شاخه می شود و شما باید راستا راست را انتخاب کنید.

مهم ترین جاذبه های گردشگری سوادکوه

جاذبه های گردشگری آلاشت

شهر آلاشت دارای مناطق زیبای دیدنی و طبیعت دلچسبی است .این شهر همچنین آثار تاریخی و کهنی نیز دارد که این آثار از جاذبه های این شهر محسوب می شوند.

بافت شهر:

آلاشت شهری مرتفع در سواد کوه داراب آب و هوای بکر و درختان و تپه های فراوانی است . خانه های قدیمی و سنتی این شهر زیبا جذابیت فراوانی را برای گردشگران به وجود آورده و از دور چشم انداز زیبایی به این شهر بخشیده اند زیرا این خانه ها ساخته شده از خشت دارای سقف چوبی با رنگ های متفاوت از یکدیگرهستند .از گشت و گذار در بخش قدیمی شهر که در فهرست میراث ملی هم ثبت شده، با کوچه های باریک و پرشیبش غفلت نکنید.

دیدنی های سوادکوه از آبشار گزو تا دریاچه شورمست

موزه مردم شناسی:

موزه مردم شناسی شهر آلاشت عمارتی منسوب به پدربزرگ پهلوی اول در قسمت غربی شهر است که عمارت 150 ساله مراد علی خان نام داشته است.

طبقه دوم این عمارت در سال 1336 بهعلت زلزله تخریب شد اما در سال 1353بازسازی شد و در سال 1359 به عنوان کتابخانه عمومی از آن استفاده می شد تا آن که این خانه تبدیل به موزه مردم شناسی شد .

خانه پدربزرگ پهلوی در شهرستان سوادکوه

در داخل این موزه ابزارهای زندگی سنتی اهالی قدیم این منطقه مانند ادوات ریسندگی، ظروف فلزی یو چوبی، چراغ های گردسوز نفتی، ابزارهای کشاورزی مثل داس، تبر، ترازو و چرتکه نگه داری می شود و اشیای دیگری متعلق به حسینیه های آلاشت و ظروف آن ها مانند منبرهای چوبی، سماور قدیمی، چراغ نفتی، کتری مسی، پارچ چوبی و آفتابه لگن قدیمی در داخل موزه وجود دارد.

قدیمی ترین اثر موزهنردبانی به نام کاتی است که 350 سال قدمت دارد و از گلابی وحشی ساخته شده است ، نام این نردبان کاتی است.ساعات بازدید از موزه مردم شناسی از 9 صبح تا 5 بعد ازظهر است.

جاذبه های گردشگری مازندران

رصدخانه:

اولین رصد خانه استان مازندران روی یکی از تپه های آلاشت به ارتفاع 50 متر از سطح شهر در سال 86 به نام مجموعه آسمان نمای شهر آلاشت با زیربنای 300 متربنا شده که از سه طرف به پرتگاه منتهی می شود. این رصد خانه دو تلسکوپ 6و 14 اینچی در زیر یک گنبد با قطر 4 متر دارد.همچنین در این رصدخانه دارای امکاناتی دیگری مانند :آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه ای از نرم افزارها، کتاب ها و عکس و پوسترهای اخترشناسی می باشد. شما می توانید فقط از طریق پلکانی در کنار بوستان شهربه این منطقه دست یابید.

جاذبه های دیدنی شهرستان سوادکوه

غار زنگیان:

یکی از زیباترین غارهای منطقه سواد کوه ، غار زنگیان است که برای رفتن به آن جا باید از آلاشت خارج شوید و به سمت پل سفید برگردید تا به دو راهی ابتدای راستا برسید ، هنگامی که به این دوراهی رسیدید فرعی سمت چپ را انتخاب کنید، شما بعد از پیمودن 15 کیلومتر به روستای زنگیان می رسید و اگر از آهالی روستا بخواهید آن ها شما را راهنمایی خواهند کرد. دو راستا بسیار زیبا و دارای سازه های آهکی برای پیمایش این غار وجود دارد. اگر قصد رفتن به این غار زیبا را دارید توصیه می کنیم بدون غارنوردان حرفه ای وارد غار نشوید.

غار رنگیان آلاشت سواد کوه

جنگل لفور سوادکوه

آبشار زیبای گزو در سوادکوه

دریاچه شگفت انگیز شورمست

جنگل هلی دار سواد کوه بهشت ناشناخته

دریاچه شورمست سوادکوه

تصاویری از منظره زیبای شهرستان سوادکوه

هفت آبشار طبیعتی بکر در سواد کوه

منبع: نمناک
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 760

به "تصاویری بکر از جاذبه های گردشگری سوادکوه مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری بکر از جاذبه های گردشگری سوادکوه مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید