تقویت حافظه سالمندان با بازی های فکری

آن ها که شطرنج و دبلنا بازی می نمایند مهارت های فکری شان را در گذر زمان حفظ می نمایند.

تقویت حافظه سالمندان با بازی های فکری

پرداختن به بازی های غیردیجیتالی می تواند برای کاهش زوال مهارت های شناختی مفید باشد. پژوهشی نشان می دهد شطرنج، دبلنا، بازی های کارتی و جدول حل کردن همگی ذهن را پویا نگه می دارند. در پژوهشی دیگر نشان داده بازی های فکری و رومیزی ممکن است به تقویت حافظه افراد مسن یاری کند.

پژوهشگران دریافتند کسانی که به طور مداوم به انجام بازی هایی مانند شطرنج و دبلنا می پردازند، بیشتر محتمل است مهارت های فکری شان را در گذر زمان حفظ نمایند.

در این مطالعه محققین دانشگاه ادینبرو شرایط 1091 نفر از متولدین سال 1939 را آنالیز کردند. محققان عملکرد شناختی عمومی شرکت نمایندگان را در 11 و 70 سالگی سنجیدند. سپس رشته ای آزمایش های شناختی در سنین 70، 73، 76 و 79 سالگی بر روی آنان انجام شد.

در 70 و 76 سالگی از شرکت نمایندگان پرسیدند چند وقت یک بار فعالیت هایی مانند بازی های کارتی، شطرنج و دبلنا انجام می دهند یا جدول حل می نمایند. سپس پژوهشگران کوشیدند ببینند رابطه ای بین نوع بازی ها و توانایی های شناختی آنان وجود دارد یا نه.

نتایج این مطالعه که در نشریه مجموعه پیری شناسی ب: علوم روانشناسی منتشر شده، نشان می دهد احتمال زوال مهارت های فکری در کسانی که در سنین بالاتر سعی نموده اند بیشتر به این گونه بازی ها بپردازند کمتر است.

این موضوع به ویژه درباره عملکرد حافظه و سرعت تفکر شرکت نمایندگان نمایان بود. پژوهشگران نتیجه گرفتند با این یافته ها می توان فهمید چه نوع فعالیت هایی ممکن است به تقویت توانایی های شناختی انسان در سالخوردگی یاری کند.

دکتر درو آلتشول، از دانشکده فلسفه، رواشناسی و علوم زبانی دانشگاه ادینبرو، شرح داد: پیغام دیگر این مطالعه برای افراد 70 ساله به بالا این است که شاید پرداختن به بازی های غیردیجیتالی برای کاهش زوال مهارت های شناختی مفید باشد.

پروفسور ایان دی یری، رئیس مرکز مطالعات پیری شناختی و همه گیرشناسی شناختی دانشگاه ادینبرو گفت: این پژوهش توانسته نوع دقیق تر فعالیت هایی را مشخص کند که ممکن است به قوی نگه داشتن ذهن افراد در پیری یاری کند.

پروفسور دی یری اضافه نمود: خیلی خوب می گردد اگر بفهمیم کدام یک از این بازی ها مؤثرترند. دقت گردد که موارد دیگری هم وجود دارند که به بهبود عملکرد شناختی در سنین بالا یاری می نمایند، مانند تناسب اندام و سیگار نکشیدن.

کرولاین آبراهامز، مدیر مؤسسه خیریه ایج یو کی گفت: یافته های این مطالعه گواه دیگری است بر این که زوال مهارت های فکری در پیری لزوماً اجتناب ناپذیر نیست.

خانم آبراهامز گفت: با کشف ارتباط میان پرداختن به بازی های فکری و سایر بازی های غیردیجیتالی در سنین بالاتر و داشتن مهارت های فکری و حافظه قوی تر، دانش ما در خصوص اقداماتی که می توان برای حفظ سلامت عملکرد شناختی انجام داد بیشتر می گردد؛ اقداماتی مانند داشتن فعالیت جسمی و رژیم غذایی سالم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 25 دی 1398 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 460

به "تقویت حافظه سالمندان با بازی های فکری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت حافظه سالمندان با بازی های فکری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید