ثبت شهرستان میبد به عنوان شهر ملی زیلو

به گزارش مجله فیروزی، شهرستان میبد در پی پیگیری های به عمل آمده، به عنوان شهر ملی زیلو ثبت شد.

ثبت شهرستان میبد به عنوان شهر ملی زیلو

محمدرضا دهقان مهرجردی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفت:

میبد، شهرستانی تاریخی و دارای فرهنگ غنی است و نمونه های آشکار این فرهنگ را می توان در هنرهای سنتی و صنایع دستی آن مشاهده کرد.

زیلوبافی یکی از هنرهای شاخص صنایع دستی استان به وی ژه میبد است و به گفته معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان، در حال حاضر نزدیک به 250 دار زیلوبافی در استان وجود دارد که از این تعداد 200 دار که عمدتأ در شهرستان میبد دایر است، فعال هستند.

دهقان مهرجردی افزود:

به دلیل این که کارکرد زیلوهای بزرگ خیلی کمتر شده است، دارهای امروزی غالباً تک نفره هستند، مگر در کارگاه های درون محله ای که بیش از یک نفر نیرو دارند.

وی بیان نمود که با توجه به این که نگاه دولت به ایجاد اشتغال در روستاها و منطقه ها کمتر پیشرفته است، از سال گذشته بیشتر برنامه های معاونت صنایع دستی استان بر ایجاد کارگاه های صنایع دستی در روستاها متمرکز شده است.

دهقان مهرجردی با اشاره به اینکه با بکارگیری تمام توان و با همکاری مقامات استان و شهرستان، تلاش می شود که میبد در جهت توسعه بیشتر قرار گیرد، گفت:

در روستاهای مختلفی از شهرستان میبد از جمله مهرآباد و صدرآباد، چندین کارگاه نو زیلوبافی ایجاد شده و در راستای ارتقا و شناساندن بهتر این هنر، ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی برای این رشته هنری نیز از برنامه های در دستور کار این معاونت است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1780

به "ثبت شهرستان میبد به عنوان شهر ملی زیلو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت شهرستان میبد به عنوان شهر ملی زیلو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید