جذابیت های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره های داغ

به گزارش مجله فیروزی، کشف سیبری هدف برنامه Follow Up, Siberia است که شرکت روسی نورنیکل در آستانه برگزاری مسابقات زمستانی دانشجویان 2019 آن را تهیه کرده است.

جذابیت های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره های داغ

در این برنامه جهانگردان از ملیت های مختلف می توانند با سفر به سیبری جاذبه های جهانگردی ناشناخته این سرزمین گسترده در بخش آسیایی روسیه را کشف کنند.

در اولین سفری که این کمپانی ترتیب داده است، هفت جهانگرد از هفت کشورصربستان، مصر، فنلاند، لبنان، کانادا، هند در اواخر ماه مه به نورلیسک سفر کرده اند. سیبری با شگفت انگیز و حیرت آور برف در بهار و خورشید نیمه شب از مهمانان خود استقبال می کند.

میلوش پتروویچ اهل صربستان می گوید: . در سیبری واقعا زمستان است. اولین بار است که در زندگی ام از نزدیک گوزن شمالی می بینم.

به اینستاگرام خبرنگاران فارسی بپیوندید

جهانگردان پس از بازدید از موزه ماموت ها به ذخیره گاه طبیعی پوتورانا (Putorana Natural Reserve) می فرایند که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

ریموند از کانادا آمده است و می گوید: من از جاهای خاص و منحصر به فرد خوشم می آید. سیبری از نظر من جام مقدس چیزهای منحصر به فرد است. هدفم از این سفر شکستن کلیشه هایی است که درباره سیبری وجود دارد: می گویند سرد است، گسترده وسیع است، اینجا هیچ کار نمی توان انجام داد. من می خواستم به مردم نشان بدهم این طور نیست مثلا من نمی دانستم نورلیسک انقدر بزرگ است.

جهانگردان شانس این را داشتند تا یکی از شگفت انگیزترین معدن های رو باز جهان دیدن کنند: معدن روباز زاپولیارنی (Zapolyarny). عمق آن 420 متر و طول جهت آن 30 کیلومتر است و ضمن اینکه تونل های زیرزمینی 41 کیلومتر دیگر هم به این طول اضافه شود.

از یخبندان تا کوره های داغ نیروگاه مس

مقصد بعدی مسافران ما نیروگاه نورنیکل است که در سال 1949 در مدار شمالگان ساخته شده است. جهانگردان ما در اینجا چیزهای نوی درباره تاریخچه شهر نورلیسک یاد می گیرند.

آن از فنلاند یکی از هفت جهانگرد می گوید: فرصت نادری در اختیارم قرار گرفت که توانستم به اینجا بیایم .اولین بار است که در زندگی ام فرایند آلیاژسازی را از نزدیک می بینم. خیلی هیجان انگیز است.

شهر دودینکا، مرکز شبه جزیره تایمیر در یکصد کیلومتری نورلیسک، مقصد بعدی هفت ماجراجو است. آنها در اینجا مهمانان افتخاری مسابقات کرلینگ هستند و پس از دیدنی مسابقات، از یکی از بهترین کرلینگ بازهای جهان که فقط 15 سال سن دارد، این ورزش را یاد می گیرند.

مسافران ما فرادی آن روز، در یک مسابقه کرلینگ شرکت می کنند. دو نفر از آنها برنده مدال نقره می شوند.

برای ویکرام که از هند به سیبری آمده است، این ورزش خیلی نو است. او می گوید: برای اولین بار است کرلینگ بازی می کنم در هند این ورزش رایج نیست، چون در هند برف و یخبندان نداریم. از کرلینگ بازی در اینجا لذت می برم.

آشنایی با فرهنگ بومیان تایمیر و سفر به اعماق زمان

هفت ماجراجو در آخرین بخش سفر خود، طی مراسمی با فرهنگ مردم شبه جزیره تایمیر آشنا می شوند. این مراسم بر پایه تاریخچه و افسانه های مردم این شبه جزیره در شمالی ترین نقطهٔ اوراسیا در شمال مرکزی سیبری، برگزار می شود.

شرکت در این مراسم برای جهانگردانی که از فرهنگ ها و کشورها مختلف جهان به اینجا آمده اند، سفر در زمان است. میلوش از صربستان می گوید: شرکت در این مراسم خیلی جالب است احساس می کنم به دل قرون سفر کردم.

هر کدام از مسافران ما بعد از بازگشت به خانه، سفیر سیبری در بازی های زمستانی دانشجویان 2019 خواهند بود. بیست و نهمین دوره این رقابت ها سال آینده میلادی در کراسنویارسک برگزار خواهد شد.

برای محمود که از مصر آمده سفر به سیبری تجربه ای منحصر به فرد است. او می گوید: سیبری از کشور خیلی من دور است و بسیار بسیار زیبا ؛ یکی از زیباترین جاهایی است که در تمام زندگی ام دیده ام.

جرج از لبنان بیش از همه برخورد و رفتار مردم سیبری خوشش آمده است. او می گوید: اینجا پر از انرژی است، برخورد مردم محبت آمیز مردم فوق العاده است.

منبع: یورونیوز
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1549

به "جذابیت های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره های داغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذابیت های پنهان سیبری؛ از یخبندان تا کوره های داغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید