جزئیات تازه از پرونده ترور خاشقجی

به گزارش مجله فیروزی، یک روزنامه ترکیه ای طی گزارشی٬ جزئیات تازه ای از پرونده ترور جمال خاشقجی منتشر نموده که نشان می دهد همه متهمان پرونده به دنبال پنهان کردن نقش بن سلمان در این جنایت بوده اند.

جزئیات تازه از پرونده ترور خاشقجی

به گزارش گروه بین الملل مجله فیروزی به نقل از پایگاه خبری عربی21 روزنامه ترکیه ای صباح طی گزارشی٬ جزئیات تازه ای درباره تیم ترور جمال خاشقجی منتشر کرد. در گزارش این روزنامه آمده است که اظهارات این تیم ترور در راستای پنهان کردن نقش محمدبن سلمان در این جنایت بوده است.

گزارش مذکور اشاره می نماید که عسیری در اظهارات خود کوشش می کرد تا از قحطانی و بن سلمان حمایت نموده و نقش آنها را در این ترور پنهان کند. جزئیات محاکمه ها نقش منصور ابوحسین در جنایت ترور خاشقجی و اینکه بن سلمان در راس این زنجیره هرمی جنایی قرار داشت را روشن می نماید.

تیم ترور جمال خاشقجی متشکل از سه گروه بود که گروه اول تیم اطلاعاتی و گروه دوم تیم تبادل نظر و گروه سوم تیم لجستیک بود. گفتنی است که منصور ابو حسین در راس این تیم ترور قرار داشت.

جلسه اول محاکمه پرونده ترور خاشقجی در 3 ژانویه گذشته انجام شد که دراین جلسه منصور ابوحسین و 9 نفر دیگر از اعضای این تیم محاکمه شدند.

براساس گزارش ها ابوحسین اولین مسئول این تیم در اظهاراتش بیان نمود که ارتباطاتی با عسیری و سعود قحطانی مشاور سابق ولی عهد عربستان داشته و آنها از وی خواسته بودند تا خاشقجی را به عربستان احضار کند.

اما ابوحسین اشاره نمود که عسیری با من تماس گرفت و دستور داد تا جمال خاشقجی را به زور به عربستان ببرم٬ به همین دلیل اقدام به آماده سازی سه گروه اطلاعات و تبادل نظر و لجستیک برای انجام این ماموریت کردم. وی افزود که پس از آن با محمد عتیبی کنسول عربستان در ترکیه تماس گرفته و به او گفتم که فردا با 15 نفر به استانبول خواهم آمد اما جزئیات را برایش توضیح ندادم.

ابوحسین ادامه داد که برنامه این بود که اگر جمال نپذیرفت تا همراه ما به ریاض بیاید٬ یک مکان امن را برای ربودن وی فراهم کنیم؛ بنابراین دراول اکتبر به استانبول آمدم تا با یک همکار داخلی تبادل نظر کنم٬ در این زمان عسیری این موضوع را با قحطانی در میان گذاشت.

به گفته ابوحسین٬ قحطانی به او گفت که عربستان در حال حاضر تبدیل به یک عرصه بازی برای بسیاری از سازمان ها و کشورهای مخالف شده و اگر بتواند خاشقجی را به ریاض بیاورد موفقیت بزرگی کسب نموده است.

از طرف دیگر ماهر المطرب یکی دیگر از اعضای تیم ترور خاشقجی گفت که قرار بود اگر خاشقجی راضی نشد تا به عربستان بیاید٬ او را بکشیم و در ابتدا می خواستیم جسد او را در حیاط کنسولگری دفن کنیم اما بعد تصمیم گرفتیم او را قطعه قطعه کنیم تا کسی از این ماجرا باخبر نشود.

وی اشاره نمود که آغاز به گردش در ساختمان کنسولگری نموده و به این نتیجه رسیدیم که خارج کردن جمال از آنجا به آسانی ممکن نیست؛ بنابراین تصمیم به قتل او گرفتیم. ماهر ادامه داد که پس از آن از کنسول خواستیم تا مکانی را برای تبادل نظر با جمال خاشقجی به ما اختصاص دهد٬ در این جلسه از جمال خواستیم تا همراه ما به ریاض بیاید اما قبول نکرد. مطرب ادامه داد که دستمال و سوزن و مواد مخدر روی میز در مقابل وی قرار دادم و از او پرسیدم که چه کار می خواهی بکنی٬ او پاسخ داد که از دست تو فرار نموده و مجازاتت می کنم. ماهر توضیح داد که خاشقجی گفت که نامزدم بیرون منتظر است و اگر مدت طولانی در ساختمان بمانم یک رسوایی برای عربستان به بار می آید و سپس کوشش کرد تا فرار کند٬ اما ترکی المشرف الشهری وولید عبد الله الشهری وفهد شبیب البلاوی او را روی جایگاه نشاندند.

براساس گفته پزشکی قانونی و صلاح طیبقی یکی دیگر از اعضای این تیم ترور٬ ماده مخدری که خریداری شده بود برای کشتن جمال کافی نبود به همین دلیل طیبقی٬ دوز بالایی از این ماده را همراه خود آورده بود.

اما متهم بعدی به نام محمد مدنی در اظهارات خود بیان نمود که لباس های جمال را پوشیدم و عینک او را نیز زدم تا وانمود کنم که او از کنسولگری خارج شده است٬ پس از آن به یکی از توالت های میدان سلطان احمد رفته و لباس هایم را عوض نموده و لباس ها و عینک خاشقجی را پرت کردم.

به گزارش این روزنامه ترکیه ای٬ پس از قتل جمال خاشقجی٬ جسد او را تکه تکه نموده و در کیسه های سیاهی گذاشتند.

در نهایت دادستان عربستان خواهان صدور حکم اعدام ترکی مشرف الشهری، وولید عبد الله الشهری، وفهد شبیب البلوی، وماهر المطرب وصلاح محمد الطبیقی و حبس ابد برای سایر اعضای تیم ترور خاشقجی شد.گفتنی است که همه متهمان در جلسه محاکمه در دوگروه و بدون اینکه دست یا پایشان بسته باشد حضور داشتند.

قابل توجه است که در اولین جلسه محاکمه مربوط به پرونده قتل خاشقجی٬ 5 نفراز اعضای دائمی شورای امنیت نیز حاضر بودند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 209

به "جزئیات تازه از پرونده ترور خاشقجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تازه از پرونده ترور خاشقجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید