جزئیات طرح ترافیک 1401؛ از بسته های زمانی تخفیف دارتا تسهیلات ساکنان محدوده های طرح ترافیک

به گزارش مجله فیروزی، تهران (پانا) - سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران؛ ساعت اجرای طرح ترافیک تا شرایط شیوع بیماری کرونا در سال 1401 را از 7:30 صبح تا 17 عصر (با یک خروج رایگان بعد از ساعت 14:30) اظهار داشت.

جزئیات طرح ترافیک 1401؛ از بسته های زمانی تخفیف دارتا تسهیلات ساکنان محدوده های طرح ترافیک

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، عمار سعیدیان فر با بیان اینکه همزمان با شروع سال 1401 طرح ترافیک اجرا می گردد، اعلام کرد: ساز و کار اجرایی مصوبه مدیریت محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در سال 1401 مطابق با طرح ترافیک سال 1400 است و تنها تفاوت آن نسبت به سال 1400، افزایش تعرفه ها طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است.

افزایش 25 درصدی نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک

به گفته سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران؛ طبق مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک در سال 1401، 25 درصد نسبت به سال 1400 افزایش یافته است.

سعیدیان فر درباره نرخ عوارض پایه سال نو، توضیح داد: نرخ پایه عوارض سال 1401 مبلغ 43هزار و 800 تومان است که نسبت به سال 1400، 25 درصد افزایش یافته است. اگر متقاضیان در محدوده طرح ترافیک تردد نمایند ضریب محدوده تردد 1/5 و اگر در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد نمایند ضریب 0/75 محاسبه می گردد. اما در محدوده کنترل آلودگی هوا هر شهروند دارای پلاک با سر شماره شهر تهران، 20 روز سهمیه تردد فصلی رایگان دارد که در صورت اتمام 20 روز سهمیه مذکور، عوارض تردد از وی دریافت می گردد.

نحوه رزرو طرح ترافیک سال 1401

وی با بیان اینکه رزرو طرح ترافیک سال 1401 همچون سال 1400 به وسیله درگاه اینترنتی و اپلیکیشن تهران من انجام می گردد، گفت: افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به طرح ترافیک را دارند، باید تردد خود را رزرو نمایند. عملیات رزرو را می توانند به صورت هفتگی و از چهارشنبه هفته قبل انجام دهند یا به صورت روزانه رزرو نمایند. حتی پس از بازگشت به مبدأ، تا ساعت 24 همان روز امکان رزرو دارند، البته این درحالی است که سهمیه تردد روزانه تکمیل نشده باشد.

به گفته سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران؛ طبق مصوبه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، سقف سهمیه ورود به محدوده طرح ترافیک 103 هزار دستگاه خودرو است.

سعیدیان فر در ادامه گفت: چنانچه شهروندان تا ساعت 24 همان روز ورود خود به محدوده طرح ترافیک رزرو را انجام ندهند، مبلغ 98هزار و 550 تومان به بدهی عوارض تردد در طرح ترافیک آن ها در سامانه تهران من اضافه می گردد.

عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

وی با تأکید بر اینکه نخستین ورود و آخرین خروج خودروها ملاک محاسبه اندازه پرداختی عوارض تردد در محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هواست، اعلام کرد: اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 10 وارد محدوده و پیش از ساعت 16 از محدوده خارج گردد باید مبلغ 321هزارو930 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 160هزارو965 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران در ادامه عوارض خودروهای دارای معاینه فنی برتر را به توضیح زیر توضیح داد: اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پیش از ساعت 10 وارد محدوده و پیش از ساعت 16 از محدوده خارج گردد باید مبلغ 459هزارو900 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 229هزارو950 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پیش از ساعت 10 وارد و پس از ساعت 16 خارج از محدوده گردد باید مبلغ 689هزارو850 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 344هزارو925 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 10 وارد و پس از ساعت 16 از محدوده خارج گردد باید مبلغ 459هزارو900 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 229هزارو950 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 10 ورود و خروج از محدوده داشته باشد باید مبلغ 459هزارو900 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 229هزارو950 به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 10 وارد و پیش از ساعت 16 از محدوده خارج گردد باید مبلغ 321هزارو930 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 160هزارو965 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

بعلاوه اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر پس از ساعت 16 ورود و خروج داشته باشد باید مبلغ 459هزارو900 ریال به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و 328هزارو500 ریال به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

عوارض خودروهای فاقد معاینه فنی برتر نیز از خودروهای دارای معاینه فنی برتر بیشتر و به توضیح جدول زیر است:

تسهیلات ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

سعیدیان فر با بیان اینکه ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک پیش از ساعت 9 می توانند یک خروج رایگان داشته باشند و پس از ساعت 14:30 نیز در شرایط شیوع بیماری کرونا می توانند یک ورود رایگان داشته باشند، اضافه نمود: امکان تردد بین این 2 ساعات برای ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیم بها محاسبه می گردد و نیازی به رزرو طرح ندارند.

وی در ادامه تأکید کرد که مستاجران نیز باید قرارداد اجاره و مالکین سند مالکیت خود را به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری ارائه دهند تا پس از تأیید، سکونت در محدوده های دوگانه برای آن ها درج گردد. افرادی هم که اکنون در حال استفاده از امتیاز ساکنان هستند باید عوارض نوسازی، پسماند ملک، بدهی عوارض سالیانه خودرو و بدهی عوارض طرح ترافیک خود را پرداخت نمایند در غیراین صورت از این امتیاز برخوردار نمی شوند.

جزئیات بسته های زمانی برای شهروندان

سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران با بیان اینکه بسته های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه برای شهروندان با مبالغ مختلف در نظر گرفته شده است، اضافه نمود: شهروندان می توانند با توجه به نوع خودرو و معاینه فنی، بسته مورد نظر را خریداری نمایند.

سعیدیان فر درباره هزینه بسته ها برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی، توضیح داد: تعرفه بسته یک ماهه برای خودروی دارای معاینه فنی عادی برابر با یک میلیون و 110 هزار تومان، بسته سه ماهه برابر با سه میلیون و 140 هزار تومان و بسته شش ماهه برابر با پنج میلیون و 910 هزار تومان است.

وی درباره هزینه بسته ها برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر هم گفت: تعرفه بسته یک ماهه برای خودروی دارای معاینه فنی برتر برابر با 776 هزار تومان، بسته سه ماهه برابر با دو میلیون و 200 هزار تومان و بسته شش ماهه برابر با چهار میلیون و 136 هزار تومان است.

سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران درباره هزینه بسته ها برای خودروهای برقی و هیبریدی، اعلام کرد: تعرفه بسته یک ماهه برای خودروهای برقی و هیبریدی برابر با 111 هزار تومان، بسته سه ماهه برابر با 314 هزار تومان و بسته شش ماهه برابر با 591 هزار تومان است.

20 روز سهمیه رایگان فصلی پابرجاست

سعیدیان فر با بیان اینکه همچنان طرح ترافیک در روز پنجشنبه اجرا نمی گردد و محدوده های دوگانه کنترل آلودگی هوا و طرح ترافیک در روز پنجشنبه تبدیل به یک محدوده کنترل آلودگی هوا می شوند، اضافه نمود: اگر سهمیه 20 روز تردد فصلی تمام شده باشد در صورت تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا، نصف تعرفه محدوده طرح ترافیک به حساب شهروند منظور می گردد؛ چنانچه سهمیه 20 روز تردد فصلی تمام نشده باشد به صورت رایگان می توانند وارد محدوده کنترل آلودگی هوا شوند.

وی در ادامه یادآور شد: شهروندان در صورتی که در سامانه تهران من ثبت نام نموده باشند، در هر فصل سهمیه 20 روز تردد رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا دارند، این سهمیه برای محدوده طرح ترافیک نیست.

جزئیات طرح ترافیک و کارت بلیت خبرنگاران

سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران درباره اعتبار سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران، اعلام کرد: تا زمانی که سهمیه طرح ترافیک 1401 خبرنگاران اختصاص پیدا کند، سهمیه طرح ترافیک سال 1400 آنان معتبر است.

سعیدیان فر درباره چگونگی تخصیص یافتن سهمیه طرح ترافیک به خبرنگاران متقاضی گفت: ابتدا خبرنگاران باید در سامانه تهران من ثبت نام را به صورت کامل به همراه بارگذاری مدارک، انجام دهند. زمان ثبت نام خبرنگاران تا 30 فروردین 1401 درنظر گرفته شده است. برای آنالیز مدارک و سپس تخصیص سهمیه تا 2 ماه پس از اردیبهشت نیز زمان ضروری است. البته تخصیص کارت بلیت خبرنگاری در زمان کوتاه تری انجام خواهد پذیرفت.

به گفته وی؛ خبرنگارانی که متقاضی دریافت کارت بلیت مترو و اتوبوس هستند نیز باید تا 30 فروردین ثبت نام خود را انجام دهند.

سرپرست معاونت بهره برداری از سیستم های حمل و نقل و محدوده های ترافیکی شهرداری تهران در ادامه تأکید کرد: ثبت نام خبرنگاران در سامانه تهران من به معنای اختصاص سهمیه نیست و در صورت تایید مدارک خبرنگاری، باید از سمت رسانه مورد نظر با توجه به سهمیه تخصیصی، معرفی شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1867

به "جزئیات طرح ترافیک 1401؛ از بسته های زمانی تخفیف دارتا تسهیلات ساکنان محدوده های طرح ترافیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح ترافیک 1401؛ از بسته های زمانی تخفیف دارتا تسهیلات ساکنان محدوده های طرح ترافیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید