جزئیات نخستین دوسالانه ملی غزل، بسیاری زنجان را با نام منزوی می شناسند

به گزارش مجله فیروزی، اسماعیل امینی دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل، در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در زنجان، با بیان اینکه این جایزه ادبی در سه بخش برگزار می گردد، این بخش ها را شامل موارد زیر برشمرد: کتاب مجموعه غزل چاپ شده از ابتدای سال 1396 تا 1398، بخش دوم مربوط به تک اثر (ارسال 5 اثر از سوی هر شرکت کننده) و بخش سوم در قالب پژوهش شامل انتها نامه و کتاب در حوزه نقد و آنالیز غزل حسین منزوی.

جزئیات نخستین دوسالانه ملی غزل، بسیاری زنجان را با نام منزوی می شناسند

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با همکاری استانداری زنجان، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و مجمع انجمن های ادبی استان زنجان برگزار می گردد، افزود: مهلت ارسال آثار به این جشنواره ادبی تا 31 اردیبهشت ماه است و علاقه مندان می توانند کتاب و مجموعه غزل و پژوهش های چاپ شده خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.

دبیر علمی نخستین دوسالانه ملی غزل با اشاره به انتساب این جایزه ادبی به نام حسین منزوی، درباره این غزلسرای فقید و مطرح ایرانی، گفت: منزوی به علت تبحر خاصی که در غزل داشت، الگویی در این قالب ایجاد کرد. هر یک از قالب های شعری یا هر شهری، به علت فعالیت یک نفر شاخص شده است و زنجان نیز به خاطر غزل منزوی سرآمد در کشور است و این امر موجب شده که توجهات به زنجان جلب گردد.

امینی در ادامه به شرایط کلی غزل در کشور اشاره نمود و ادامه داد: به برکت افرادی که در دهه های 50 و 60 به غزل پرداختند، در شرایط کنونی شاهد هستیم که جوانان بسیاری در قالب غزل فعالیت دارند و به همین دلیل می توانیم جشنواره های زیادی برگزار کنیم.

وی همچنین در ارتباط با برگزاری نخستین دوسالانه ملی غزل و نقش آن در معرفی غزلسرایان، گفت: به عقیده بنده معرفی رهاوردهایی که غزل داشته است، بسیار مهمتر از معرفی یک چهره شاخص در این زمینه است؛ همچنان که در دهه 70 این اتفاق رخ داد، ولی بنده با آن موافق نبودم، چرا که حوزه غزل همانند حوزه ورزش نیست و احتیاج به استمرار دارد.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل در ادامه شرحاتی در ارتباط با برگزاری جشنواره دو سالانه حسین منزوی داد و افزود: کتاب هایی که برای جشنواره ارسال می گردد، باید در قالب غزل باشد تا در جشنواره پذیرفته گردد، اما از نظر موضوعی، شرکت نمایندگان در ارسال اثر، آزاد هستند، (همچنان که خود منزوی در موضوعات مختلفی غزل داشت).

امینی یکی دیگر از شروط داوری را انتشار کتاب در بازه زمانی معین شده عنوان نمود و گفت: چاپ دوم کتاب مسئله ای برای حضور در جشنواره ندارد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع غزل در داوری تاثیر ندارد و انسجام شعر و ویژگی های غزل امروز معیار داوری است، توضیح داد: ارسال یک جلد کتاب و فایل الکترونیک آن به دبیرخانه الزامی است.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل به دیگر قوانین معین شده در جشنواره اشاره نمود و گفت: در بخش مجموعه غزل، آثار ارسالی باید چاپ شده از ابتدای سال 1396 تا انتها 1398 باشد و در بخش تک اثر، هر شاعر باید 5 غزل (نه کمتر، نه بیشتر) ارسال کند.

وی با بیان اینکه در بخش پژوهش، آثار باید شامل انتها نامه، مقاله و کتاب در حوزه نقد و آنالیز غزل حسین منزوی (بدون محدودیت زمانی) باشد، گفت: در بخش تک اثر هر غزل باید در یک فایل word جداگانه در سایت جشنواره بارگذاری گردد.

امینی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت نمایندگان می توانند همزمان در همه بخش های جشنواره شرکت نمایند، یادآور شد: در صورت حائز رتبه در بیش از یک بخش، صرفا در بخشی که رتبه بالاتر کسب شده باشد، جایزه تعلق می گیرد.

وی با تأکید بر لزوم رعایت قوانین جشنواره از سوی شرکت نمایندگان، بیان نمود: دبیرخانه جشنواره حق استفاده از آثار ارسالی در چاپ کتاب و دیگر تولیدات فرهنگی را دارد.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل درباره داوری آثار نیز شرح داد: آنالیز مقدماتی کتاب ها داوری نیست و در واقع یک هیأت انتخاب داریم که قبل از جشنواره آثاری را که احتمال برگزیده شدن آنها وجود دارد و اشکالات اولیه و ناشی گری های معمول در آن دیده نمی گردد، انتخاب خواهند کرد.

وی گفت: علاوه بر این کتاب هایی که در چارچوب ضوابط و قوانین جشنواره نباشند، کنار گذاشته می گردد.

امینی در ارتباط با تیم داوری جشنواره نیز گفت: در جشنواره های عظیم شعر، تعداد داوران در هر بخش 5 نفر است و ما نیز این قاعده را رعایت نموده ایم؛ هرچند که داوران بخش ترکی و فارسی نیز مجزا از هم خواهد بود، اما توزیع جوایز در بخش فارسی و ترکی یکسان خواهد بود و تفاوتی ندارد.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل با اشاره به اینکه اصولا جوایز جشنواره های شعر در مقایسه با سایر حوزه ها زیاد نیست، افزود: با توجه به اینکه شعر حوزه فرهیختگان است، حمایت از آن برای مراکز مالی جاذبه ندارد.

وی با اشاره به اینکه همیشه اعتبارات سایر حوزه ها از جمله ورزشی یا حتی یک المپیاد دانش آموزی بیشتر از حوزه فرهنگ می گردد، گفت: این امر مختص یک جشنواره نبوده و در همه جشنواره ها مصداق دارد.

امینی فعالیت در حوزه فرهنگ را یک نوع خدمت به کشور عنوان نمود که عظیمانی چون حسین منزوی خدمت عظیمی به کشور نموده اند، و گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی در واقع عظیمداشت افرادی است که سالیان سال برای شعر و ادبیات زحمت کشیده اند.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل در ارتباط با ارسال آثار از سایرکشورها به جشنواره منزوی نیز یادآور شد: شعر و ادبیات حوزه خاصی است و کسانی که در حوزه شعر کار می نمایند، در هر کشوری که باشند و اخبار و وقایع مربوط به ادبیات را دنبال می نمایند، به طوری که شاید یک رخداد ادبی رسانه ای نگردد اما فعالان این عرصه قطعا از آن آگاه خواهند شد.

وی توضیح داد: همین دنبال کردن تخصصی وقایع شعر و ادبیات از سوی متخصصین آن جای خوشحالی دارد و علت ارسال آثار از سایر کشورها به جشنواره نیز همین بوده است.

دبیر علمی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل در ارتباط با زمان بندی برگزاری جشنواره نیز گفت: امیدواریم تا تابستان فرآیند برگزاری جشنواره را به انتها برسانیم و برندگان نهایی، اعلام و معرفی شوند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1452

به "جزئیات نخستین دوسالانه ملی غزل، بسیاری زنجان را با نام منزوی می شناسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نخستین دوسالانه ملی غزل، بسیاری زنجان را با نام منزوی می شناسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید