جزییات غربالگری صنوف سینمایی

به گزارش مجله فیروزی، رییس هیات مدیره خانه سینما با تأکید بر لزوم بازنگری در ترکیب اعضای صنوف سینمایی به منظور شناسایی اعضای واقعی تأکید کرد کمیته تطبیق به دنبال حذف خدمات بیمه اعضای خانه سینما نیست.

جزییات غربالگری صنوف سینمایی

به گزارش گروه رسانه های مجله فیروزی، همایون اسعدیان رییس هیات مدیره خانه سینما در تبادل نظر با مهر، با اشاره به ایجاد کمیته تطبیق گفت: متاسفانه در حال حاضر، در خانه سینما درک و شناختی از میزان اعضای واقعی خانه وجود ندارد، منظور از اعضای واقعی کسانی هستند که در حرفه ها و شاخه های مختلف سینمایی مشغول کار هستند و به وسیله فعالیت در سینما در حال ارتزاق هستند .

وی با اشاره به اینکه بیش از 20 سال از تشکیل خانه سینما می گذرد، اعلام کرد: در این سال ها صنوف مختلفی عضو خانه سینما شده و عضوگیری نموده اند، هرچند در مرحله عضوگیری ها بسیاری از قواعد و اصول رعایت نشده است، اما بسیاری از دوستانی که در خانه سینما عضو شده اند ممکن است که سال ها در سینما کار ننموده باشند.

رییس هیات مدیره خانه سینما شرح داد: به عنوان مثال در کانون کارگردانان سینما، فردی 20 سال پیش یک فیلم ساخته است و با آن فیلم عضو کانون شده است و از آن موقع به بعد دیگر هیچ اثر سینمایی، سریال و حتی مستند نساخته است و اساسا به وسیله حرفه دیگری تامین معاش می نماید، چنین فردی عضو غیرفعال بوده و نمی توان آن را عضو واقعی صنف دانست. البته این مساله در تمام حرفه های سینمایی از جمله فیلمنامه نویسان، چهره پردازان و یا تدوین گران وجود دارد و افرادی هستند که از حرفه دیگری به غیر از صنف خود تامین معاش می نمایند.

5 هزار نفر؛ آمار واقعی اعضای خانه سینما نیست

وی با بیان اینکه در حال حاضر 5 هزار نفر عضو خانه سینما هستند اما این تعداد اعضای واقعی خانه سینما نیستند، ادامه داد: بعد از آنالیز حداقل 10 صنف متوجه شدیم که برخی از اعضای صنوف، عضو صنف دیگری هم هستند، به عنوان مثال در صنف مدیران فراوری، حدود 25 مدیر فراوری داریم که در حال حاضر از تهیه نمایندگان معتبر سینمای ایران هستند که از آن جمله می توان به تقی علیقلی زاده، غلامرضا موسوی و مرتضی شایسته اشاره نمود که هم عضو صنف مدیران فراوری هستند و هم عضو صنوف تهیه نمایندگی و نمی توان معین کرد که این دوستان تهیه نماینده به شمار می روند و یا مدیر فراوری.

بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی تنها خدمات خانه سینما است و امکانات دیگری ندارد، به همین دلیل تاکید می کنم که قرار نیست که اعضای غیرفعال صنوف، از لیست بیمه تامین اجتماعی خارج شوند

اسعدیان گفت: به دلایل مختلف تصمیم گرفتیم تا از صنوف مختلف بخواهیم لیست اعضای خود را در اختیار ما قرار دهند و با یاری خود صنف، اعضا و رزومه آنها آنالیز گردد، تا اول بدانیم سیستم عضوگیری صنوف درست یا غلط بوده است یا نه، چرا که آیین نامه های عضوگیری باید به تایید خانه سینما برسد، دوم اینکه عضوگیری با اساسنامه صنف تطابق دارد یا خیر؟ سوم اینکه اعضای فعال و غیرفعال صنف معین گردد.

وی شرح داد: پیش از هرچیز باید این مساله را مورد توجه قرار دهید که خانه سینما قرار نیست با این تفکیک و شناسایی، سرویس و یا خدماتی را از کسی قطع کند. اول اینکه خانه سینما سرویس ویژه ای به اعضای خود نمی تواند ارائه دهد که بخواهد آن را قطع کند و بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی، تنها خدمات این خانه است و امکانات دیگری ندارد. به همین دلیل تاکید می کنم که قرار نیست که اعضای غیرفعال صنوف از لیست بیمه تامین اجتماعی خارج شوند.

این کارگردان سینما اعلام کرد: صنفی مانند صنف کانون کارگردانان که بیش از 300 نفر عضو دارد، برای اینکه بتواند طبق اساسنامه مجمع عمومی خود را تشکیل دهد احتیاج به حضور 160 عضو دارد در حالی که این 300 نفر عضو واقعی نیستند و تعداد افراد واقعی صنف کانون کارگردانان شاید 200 نفر باشد. در چنین شرایطی اگر اعضا به تعداد واقعی خود برسند مجمع عمومی با 100 نفر نیز می تواند برگزار گردد و مجامع به دلیل به حد نصاب نرسیدن، کنسل نمی گردد.

عضوی که 20 سال فعالیت نداشته، به وسیله سینما زندگی نمی نماید

وی اعلام کرد: اولین گامی که کمیته تطبیق برمی دارد این است که صنوف را واقعی و اعضای واقعی صنوف را شناسایی کند تا از بلاتکلیفی فعلی خارج شویم. البته این را هم باید بگویم که ممکن است هرکدام از اعضای صنوف براساس حرفه ای که دارند چند سال یک بار کار نمایند، اما عضوی که 20 سال است فعالیت نمی نماید، به این معنا است که به وسیله سینما زندگی نمی نماید.

رییس هیات مدیره خانه سینما تاکید نمود: در حال حاضر به تمام صنوف خانه سینما نامه زده ایم و در برخی از موارد از دوستان خواسته ایم تا نماینده ای را به ما معرف نمایند تا در شناسایی اعضای فعال به ما یاری نمایند که از آن جمله می توان به انجمن چهره پردازان، انجمن فیلم کوتاه، انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان اشاره نمود.

وی ادامه داد: سقف زمانی که برای فعالیت صنوف در نظر گرفته شده است، براساس اساسنامه هر صنف معین می گردد، به این معنا که اگر اساسنامه یک صنف می گوید عضوی که 5 سال فعالیت نداشته باشد، تعلیق می گردد ما نیز همین نگاه را در صنف مورد نظر برای انتخاب اعضای فعال دنبال می کنیم.

کارگردان بوسیدن روی ماه اعلام کرد: تاکید می کنم افرادی که در چند صنف خانه سینما فعالیت می نمایند، می توانند یکی از صنوف را به عنوان صنف اصلی انتخاب نمایند.

اسعدیان در انتها گفت: متاسفانه برخی فکر می نمایند که با ادامه فعالیت این کمیته، خدماتی که تا پیش از این از خانه سینما دریافت می کردند که از آن جمله می توان به بیمه اشاره نمود، قطع می گردد، در حالی که چنین تصوری اشتباه است و خانه سینما هیچگاه این خدمات را حذف نمی نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 344

به "جزییات غربالگری صنوف سینمایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات غربالگری صنوف سینمایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید